Jaunākais izdevums

Ar biškopību var nodarboties ne vien laukos, bet arī Rīgā, piemēram, Mežaparkā un Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, kur to dara Baltu dravas bitenieks Jānis Šnikvalds

Kādu laiku Jānis Šnikvalds dzīvoja savrupā ēkā Mežaparkā. Hobija līmenī viņš vēlējās nodarboties ar biškopību, pagalmā turēt dažus stropus. Sākotnēji mājas saimniece to atļāva, bet tad, kad stropi jau bija klāt, viņa pārdomājusi, un Jānim nācās izlemt, ko ar tiem iesākt. Ar Mežaparka apsaimniekotāja SIA Rīgas meži atļauju Jānis vienojās turēt bites Mežaparkā – netālu no Dziesmu svētku lielās estrādes. «Sapratu, ka Mežaparkā un pilsētā kopumā pie labiem laika apstākļiem varam iegūt lielu daudzumu un augstas kvalitātes medu. Pirmajā gadā, kad sāku darboties, man bija mute vaļā, ka īsā laika periodā pilsētā var ievākt tik gardu liepziedu medu,» saka Jānis. Tas viņu pamudināja meklēt iespējas attīstīties un nodarboties ar biškopību plašākā mērogā. Viņš nolēma piedalīties projektu konkursā Brigāde un bija viens no tiem, kam piešķirts finansējums idejas attīstībai. «Šis ir vairāk kultūrā balstīts projekts – stropi ir izdekorēti ar latvju zīmēm, vienam ir lodziņi, pa kuriem publika var vērot bišu darba procesu. Ar Brigādes finansējumu bija iespēja atsperties, palielināt apgriezienus. Ir pagājuši divi gadi un esmu sasniedzis to, cik sākotnēji biju iecerējis. Negribas apstāties,» stāsta Jānis.

Ar biškopību nodarbojas arī viņa tēvs Laidzes pagastā. «Esmu no tēva daudz ko mācījies un man liels prieks, ka joprojām varu pa laikam kaut ko pajautāt,» saka Jānis. Viņš uzsver, ka milzīgu atbalstu sniedz līgava Agnese, kura ir pielikusi ne mazums pūļu, lai Baltu drava eksistētu.

Ar visu sirdi

Pašlaik Jānim ir trīs dravas – Mežaparkā, Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā un Salaspils Botāniskajā dārzā, kopā – 31 bišu saime. «Tas nav ne daudz, ne maz – ar to pilnīgi pietiek, lai aizpildītu manu brīvo laiku. Biškopībā esmu ar visu savu sirdi, man tā ir dzīve, nevis bizness. Tāpēc tagad esmu dilemmas priekšā – atstāt to tādā līmenī kā tagad vai arī pievērsties ražošanai,» viņš saka. Jāņa skatījumā ražošana būtu tad, ja būtu vismaz simts bišu saimju. Šobrīd viņš ir māj- ražotājs un tas, ko var izdarīt mājas apstākļos, ir visai ierobežots apjoms. 30 stropus vēl ir iespējams apkalpot, bet, ja to skaits pieaugs, jādomā par citiem risinājumiem.

Vērtējot šī brīža situāciju biškopībā, Jānis teic, ka tā ne tuvu nelīdzinoties tam, kā ir bijis pirms kara – tolaik esot bijis daudz vairāk bišu saimju, un teju pie katras viensētas bija pāris bišu stropu – katram bija savs medus. «Šobrīd ir krietni mazāk bitenieku nekā pirms kara. Būtu jauki, ja pilsētā atrastos cilvēki, kas to varētu darīt – Dārziņos, Lucavsalā, kādā Rīgas parkā. Man ļoti patīk un saista urbānā biškopība,» saka Jānis.

Ziemeļu medus

Jānis teic, ka cilvēki pārlieku baidās no bitēm. «Bites nav tik sliktas, par kādām tās tagad uzskata. Viņas ir ļoti miermīlīgas, jo īpaši tās bišu pasugas, ar kurām tagad dravo – itālietēm, krainietēm, bakfāstietēm u.c. Šīs bites ir nosacīti miermīlīgas, cik vien bites tādas var būt. Pie viņām var pieiet klāt un aplūkot pat bez īpaša aizsargtērpa,» viņš teic.

Latvijas medus esot īpaši augstvērtīgs. «Jo tālāk uz ziemeļiem, jo labāks medus. Tas ir bagātāks ar minerālvielām un vitamīniem, bet dienvidos ievāktais medus vairāk kalpo kā saldinātājs,» apgalvo Jānis.

Pēdējā laikā esot dzirdēti stereotipi saistībā ar medu un tā kvalitāti, jo īpaši, salīdzinot laukos un pilsētvidē ievāktu medu. «Ja raugāmies uz liepām un Rīgu, vienīgais, kas te varētu būt slikts, ir izplūdes gāzes un smagie metāli, bet neviens tās nesmidzina ar herbicīdiem un pesticīdiem, kā, piemēram, var gadīties ar rapšiem. Laukos samērā daudz tiek izmantoti dažādi ķīmiski līdzekļi kaitēkļu atbaidīšanai un to paliekas var nonākt medū. Taču, ja reiz bites medu ir savākušas, varbūt tik slikts tas nemaz nav. Medus ir dabas lolots produkts. Tam var nebūt bioloģiskās pārtikas sertifikāta, bet medus vienmēr būs dabisks,» viņš spriež.

Jānis uzskata, ka medus cena Latvijā ir krietni zemāka, nekā tai vajadzētu būt. «Cilvēki, kas dzīvo laukos un brauc pārdot savu medu uz Rīgu, ir gatavi to «atdot» par krietni zemāku cenu nekā, piemēram, urbānais biškopis. Es medu tirgoju par tādu cenu, kā uzskatu, cik tam jāmaksā – ne mazāk par desmit eiro litrā,» viņš teic. Baltu drava sortimentā ir pavasara ziedu, liepziedu un viršu medus, kā arī medus našķis un ziedputekšņi.

Tirgo pats

Pagaidām vienīgā vieta, kur tiek tirgota Baltu dravas produkcija, ir Brīvdabas muzejs. Nesen Jānis piedalījās Kalnciema ielas tirdziņa Seno prasmju dienā, stāstot un rādot, kā top medus. Tur vairāku veikaliņu īpašnieki viņu uzrunāja, jo vēlas šo produkciju redzēt savās tirdzniecības vietās. No malas varētu šķist, ka bitenieka darbs ir visai viegls – tik vien kā medu izņemt no stropiem. Jānis skaidro, ka tik vienkārši tas gan neesot – jākopj bites, jānomaina šūniņas, jāiestiepļo rāmītis, jālabo stropi, jāveic dezinfekcija utt. «Tas viss prasa laiku un nav tik vienkārši, kā izskatās,» viņš teic. Jāņa iecienītākais medus ir liepziedu. «Man ir mazliet smeldzīgi, ka pagājušā gada medus ir apēsts, jo šī gada raža nav tik liela, kā vēlētos. Tas nozīmē, ka arī pašu vajadzībām šogad liepziedu medus būs mazāk nekā pērn. Gada laikā apēdu ļoti daudz medus, ģimenē to izmantojam kur vien varam – pie tējas, salātos un našķos. It kā medu konditorejā nevajadzētu lietot, to karsējot, bet es negribu lietot balto cukuru, tāpēc izmantoju medu,» viņš teic.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nīgrandes bitenieks Krists Ēberliņš saimnieko moderni un plāno attīstību

Dienvidkurzemes lielākais fasētā medus un biškopības produktu ražotāja – Ēberliņu dravas – īpašnieks Krists Ēberliņš šogad sagaida labu medus ražu. Tā sviešana sākās ap Jāņiem, un, kā atzīst pats bitenieks, medus raža gaidāma laba par spīti vēlajam pavasarim un vēsajiem laika apstākļiem. Šogad viss process dabā aizkavējies par divām nedēļām. Pavisam bitenieks rūpējas par 360 bišu saimēm, kas izvietotas Nīgrandes apkārtnē un tuvējos pagastos – Saldus novada Zaņas pagastā, Skrundas novada Nīkrāces, kā arī Aizputes novada Lažas pagastā. Darba apjoms ir liels, dažbrīd ceļš līdz dravai jāmēro teju stundu. Biškopība ir ļoti laikietilpīga nozare un prasa daudz roku darba, īpaši sezonas karstākajā laikā. Tas arī ir lielākais izaicinājums nozarē.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

No kopumā septiņām uz universālveikala «Stockmann» jumta dzīvojošajām bišu saimēm šī gada sezonā izdevies iegūt 370 kilogramus medus jeb vidēji gandrīz 53 kilogramus no vienas bišu saimes.

«Ievāktais medus ir augstākās kvalitātes – zeltaini dzidrs un tīrs dabas produkts, ar jūtamu liepziedu medus «raksturu». Šogad pilsētā iegūtais medus ir nedaudz tumšāks kā citus gadus, jo bites ir spējušas ievākt ne tikai ziedu nektāru no liepu ziediem, bet arī medus rasu no lapām, kas veidojas, kad vēsas naktis nomaina izteikti karstas dienas. Atskatoties uz urbānās dravošanas kulmināciju – liepu ziedēšanas laiku, varu tik nobrīnīties, ka divu nedēļu laikā, bites ir spējušas izcili apliecināt sevi kā pilnvērtīgas medus vācējas. Pārsteidzošs ir kukaiņu veikums skaitļos un darbos. Dabā vēl reti kura radība spēj līdzināties bitei tās čaklumā,» teic bišu aprūpētājs un saimnieks Jānis Šnikvalds.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Uz universālveikala “Stockmann” jumta izvietotās septiņas bišu saimes šovasar sarūpējušas vairāk nekā 200 kilogramu liepziedu medus, no kā daļu plānots nodot tirdzniecībā, bet daļu – dāvināt klientiem.

Aizvadītajā nedēļas nogalē bites pārvestas uz jaunu mītnes vietu meža masīvā starp Baldoni, Tomi un Vecumniekiem, kur tām paredzēts pārziemot.

Rīgas Latviešu biedrības «jumta bites» ievākušas 65,6 kilogramus medus 

Rīgas Latviešu biedrības (RLB) nama «jumta bites» nepilnu trīs nedēļu laikā (no...

“Mežs kā bišu pārziemošanas vieta izvēlēta, jo tajā ir klusāka vide, un to miegs netiks tramdīts ar pilsētas troksni, kas nozīmē lielāku iespēju, ka bitēm izdosies veiksmīgi pārziemot, sagaidot nākamo sezonu. Turklāt jau laikus pārvedot bites uz mežu, tām tiek dota iespēja ievākt papildu medu no drīzumā ziedošajiem sila viršiem,” teic bišu aprūpētājs un saimnieks Jānis Šnikvalds.

Kā atzīmē biškopis, tad uz “Stockmann” jumta mītošās bites ir īpašas pasugas – Rietumeiropas tumšās medus bites, kas Latvijā ir retums.

“Rīgā ir vairākas vietas, kur bišu stropi tiek izvietoti ik sezonu. Par vienu no šādām vietām jau tradicionāli kļuvis arī universālveikala “Stockmann” jumts. Tas ir veids, kā varam iesaistīties dabas daudzveidības saglabāšanā, sniedzot savu pienesumu ilgtspējīgākas un zaļākas vides radīšanā mūsu pilsētniekiem. Turklāt uz “Stockmann” jumta ievākatais medus jau kļuvis par iemīļotu klientu produktu, un no šī gada rudens tas atkal būs pieejams universālveikala sortimentā,” teic universālveikala “Stockmann” direktore Dace Goldmane.

Bišu stropi uz universālveikala “Stockmann” jumta pirmo reizi tika izvietoti 2019. gada vasarā, un no bitēm iegūtais medus nonāca tirdzniecībā, kā arī kā dāvana tika pasniegts universālveikala darbiniekiem. Plānots, ka bites uz universālveikala jumta mitināsies arī turpmākos gadus.

Komentāri

Pievienot komentāru
Lauksaimniecība

Vaļasprieks pārtapis biznesā; plāni - lieli

Dienas Bizness, 11.04.2014

Līgo pagasta biškopis Uģis Poišs, kurš šogad plāno bišu dravu palielināt līdz 200 saimēm, bišu stropus gatavo pats, jo uzskata, ka pirkt gatavus ir pārāk dārgi. Lai dravas kopskats būtu acij tīkams, bišu stropus Uģis krāso brūnā tonī.

Foto: Gatis Bogdanovs, Dzirkstele

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Līgo pagasta iedzīvotājs Uģis Poišs ir apņēmības pilns attīstīt savu biškopības saimniecību un veicināt tās konkurētspēju medus tirgū, vēsta reģionālais laikraksts Dzirkstele.

Ar šādu mērķi viņš veiksmīgi startējis biedrības Sateka projektu programmā un guvis arī Lauku atbalsta dienesta atzinīgu novērtējumu.

Projektā saņemtais finansējums - 2665,5 lati - biškopim ļāvis iegādāties šūnu atvākojamo galdu, modernu medus sviedi, vaska kausētavu, ziedputekšņu kalti un medus kausētāju. Pirms tam viņš medus sviešanai izmantojis ar roku griežamo sviedi, vasku kausējis parastā katlā. «Sapratu, ka ar rokas sviedi tik kvalitatīvi kā ar jauno iekārtu izsviest medu nav iespējams,» Dzirkstelei stāstījis biškopis.

Komentāri

Pievienot komentāru
Lauksaimniecība

Lauku bizness: Salda peļņa ar miljons darbiniecēm

Inita Šteinberga, speciāli DB, 06.08.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

«Atbrauc uz dravu sakreņķējies, ieskaties stropā, un sliktās domas kā nebijušas, saime ar savu rosību pārņem visu prātu,» teic zemnieku saimniecības Dorītes īpašnieks Jānis Sulutaurs.

Daugmales Jāņa bišu medus – ar šādu nosaukumu tiek tirgots Dorītēs ievāktais saldums.

Jānis Sulutaurs ar biškopību nodarbojas jau vairāk nekā 30 gadu un ir viens no nedaudzajiem Latvijā, kuriem biškopība ir pamatnodarbošanās. Patlaban viņa aprūpē ir ap 350 bišu saimju. Bites izvietotas vairākās novietnēs.

«Esmu profesionāls biškopis, un tā ir mana pamatnodarbošanās, kas ļauj dzīvot un uzturēt ģimeni,» teic Jānis. «Galvenais, lai svarīgākajām lietām pietiek. Un mums pietiek. Ja daudz naudas paliek pāri, cilvēki kļūst dīvaini, arī tā ir atkarība.»

Pēc profesijas koktēlnieks, Jānis ar biškopību sācis nodarboties patikšanas pēc un uzskata, ka galvenais, kas, bites kopjot, vajadzīgs – radošums. Pie katras saimes stāvot, katru reizi jāizdomā kas jauns, nekas neatkārtojas. Nākas samierināties arī ar šī darba specifiku – nekad nevar paredzēt darba dienas garumu, sezonā brīvdienu nav.

Komentāri

Pievienot komentāru
Kas tev jāzina

Kas Tev jāzina 2. septembrī

Dienas Bizness, 02.09.2014

Pasaulē.

Krievija un Ķīna sāk gāzes cauruļvada būvniecību

Ar ceremoniju Sibīrijas pilsētā Jakutskā Krievija un Ķīna sākušas būvēt jaunu gāzes cauruļvadu, kas savienos abas valstis, ziņo BBC. Lasīt tālāk...

Foto: RIA Novosti

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

«Var, protams, arī pavadīt dāsni apmaksātus ES komisāra gadus kā piektais ratu ritenis, tomēr tādā gadījumā nevajag vainot iedalītos portfeļus, kuru lielumu vai mazumu neizbēgami veido pats komisārs.» Par to šodienas DB viedoklī Līva Melbārzde.

Tapis zināms, ka Fazer ražotnēs Latvijā investēs vairāk nekā 5 miljonus eiro; slēgs Tallinas ceptuvi.

Rubrikā Mana pieredze - bitenieks Jānis Šnikvalds. Pašlaik Jānim ir trīs dravas – Mežaparkā, Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā un Salaspils Botāniskajā dārzā, kopā – 31 bišu saime.

Pieteikumi šīm un citām aktuālākajām ziņām - raksta galerijā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Bioloģiskā saimniecība Vecmuižnieki kopš deviņdesmito gadu sākuma attīstījusies senā mājvietā Talsu novada Balgales pagastā. Vienā no trim sendienu ēkām – pamatīgā, no laukakmeņiem celtā zirgu stallī – iekārtota plaša medus fasētava, noliktava un birojs

Bišu ganības Rīgā un Jūrmalā

«Cik necik darbojamies ar bitēm,» saka dravnieks Egons Upītis. Taču pieticīgums ir nevietā, jo Vecmuižnieki ar turpat 300 bišu saimēm ir viena no lielākajām bioloģiskajām dravām Latvijā. Vecmuižnieki apsaimnieko laukus vairāk nekā simt hektāru platībā. Saimniecības laukus abpus ceļam ziliem ziediem izrotājusi facēlija, toties kaimiņos lauksaimnieki strādā, izmantojot lauksaimniecības ķīmiju. Līdz ar to Vecmuižniekus ierobežo nosacījumi, kas jāievēro bioloģiskajās dravās. Tuvumā konvencionālajiem laukiem bioloģisku medu ievākt ir aizliegts, lai izvairītos no pesticīdu atliekvielām produkcijā. Iepriekš Vecmuižniekos bija vairāk nekā 400 saimju, bet bioloģiskās lauksaimniecības prasību pastiprināšanās dēļ to skaits samazināts līdz 270.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Tagad, kad pašiem ir bērni, Kiin (SIA Northen Treats) radītāji Vita Šteina, Oskars Mickevičs un Jānis Skopiņš novērtē medus produktu labumu, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Gadiem ilgi Vita, Oskars un Jānis ir strādājuši dažādās nozarēs. Pirms diviem gadiem satikušies un sapratuši, ka viņus vieno kopīgas vērtības – ģimene, veselība, vēlme atstāt aiz sevis kaut ko paliekošu un lai viņu bērni to novērtētu. «Es 15 gadus esmu maldījusies pilsētas dzīvē un iepriekš nenovērtēju to, ko mums devuši vecāki un vecvecāki – dārzu, pašu audzētu pārtiku, gaļu, medu, ogas. Tagad, kad mums pašiem ir savi bērni, esam sākuši to novērtēt. Tikai tagad saprotam, cik milzīgs veselības potenciāls mums tika dots bērnībā. Es varu būt ļoti pateicīga, ka mūsu ģimene ir spējusi saglabāt visas šīs vērtības un mēs varam saviem bērniem dot to pašu,» saka Vita.

Komentāri

Pievienot komentāru
Lauksaimniecība

Medus trīs litru burkās ir vēsture

Raivis Bahšteins, 16.09.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā raža bez pārsteigumiem, bet Eiropā bites strādājušas sliktāk – var prognozēt, ka oktobrī un novembrī, pieaugot pieprasījumam, noietu tur atradīs arī medus no mūsu valsts dravām , trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Pārsteigumu medus ražā šogad nebūs, saka Latvijas Biškopības biedrības padomes priekšsēdētājs Juris Šteiselis. Neskatoties uz ne sevišķi sekmīgo saimju ziemošanu daļā dravu, bitēm nelabvēlīgo pavasari un vasaras sākumu, medus ražu viņš prognozē ap vidējo ikgadējo rādītāju – 25 līdz 30 kg preču medus no bišu saimes.

Bišu saimju kopskaits valstī ir ievērojami mazāks, nekā to pieļauj Latvijas dabas resursi un bišu barības bāze, norādīts Latvijas biškopības programmā 2014.–2016. gadam. Joprojām liela daļa bišu saimju īpašnieku (ap 40 %) apkopj no 1 līdz 14 bišu saimes – dravošana notiek ļoti ekstensīvi, un bišu saimes tiek turētas galvenokārt prieka pēc un lai radītu nelielus papildu ienākumus ģimenes budžetā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā mobilo lietotni "BeeKing" ir izmēģinājuši vairāk nekā 250 biškopji, no kuriem teju 50 to izmanto regulāri; uzņēmumam ir arī pirmie maksājošie klienti ārzemēs.

Mobilā lietotne "BeeKing" ir paredzēta darbam dravā - pierakstu veikšanai, darbu plānošanai un uzskaites veikšanai ar balss palīdzību. To izmēģinājuši jau teju 5% Latvijas biškopju. Lietotnes izstrādātāja SIA "BeeTech Services" valdes priekšsēdētājs Jānis Kronbergs uzskata, ka agrīnā fāzē šis uzņēmumam ir labs sasniegums.

J. Kronbergs teic, ka, ņemot vērā biškoja darba specifiku, šis ir netipisks risinājums. "Strādājot dravā, biškopim rokas ir ar propolisu, vasku, medu. Ja kāds programmētājs domā, ka biškopis dravā jebkurā laikā ar pirkstu bakstīs telefonu – tā nenotiks. "BeeKing" sākotnējā atšķirība ir ar balsi veikti pieraksti, kam, protams, ir savi izaicinājumi. Klusā telpā balss atpazīšanas tehnoloģijas darbojas labāk, bet dravā ir blakus trokšņi, kas šad tad teksta atpazīšanu padara problemātisku," viņš stāsta. Ja balss atpazīšana ir veikta neprecīzi, ir iespēja noklausīties arī audio ierakstu. Parasti biškopju ierunātās piezīmes nav ilgākas par 15 sekundēm pie vienas saimes, tāpēc vajadzības gadījumā nav pārāk sarežģīti to noklausīties vēlreiz.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Sabiedrība pūļa finansējuma veidā atbalstījusi vairākus radošos projektus

Lelde Petrāne, 02.12.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pūļa finansējuma vietnē ProjektuBanka.lv dažu nedēļu laikā veiksmīgi atbalstītas vairākas radošās ieceres – savākts nepieciešamais finansējums grāmatai par Latvijas pierobežas ciemu iedzīvotājiem, atbalstīta vīru kopas VILKI jaunā albuma iznākšana, bet topošajai pilnmetrāžas kriminālkomēdijai Kriminālās ekselences fonds izdevies gūt rekordlielu atbalstu – savācot vairāk nekā 10 tūkstošus eiro.

Režisora Oskara Rupenheita topošā kriminālkomēdija Kriminālās ekselences fonds būs pilnmetrāžas filma par draugiem, Imantu un Hariju, kas nolemj kļūt par krāpniekiem. Vairāku mēnešu laikā pūļa finansējuma vietnē filmu atbalstīja 239 cilvēki ar kopumā 10 494 eiro. Filmas pirmizrāde paredzēta 2016. gada novembrī.

Fotogrāfes Elīnas Kursītes un publicistes Elīnas Kolātes grāmatas Latvijas pierobežas pēdējie mohikāņi izdošanai tika savākti 3563 eiro. Pierobežas ciemos abas autores meklē nedaudzos atlikušos iedzīvotājus, uzklausa viņu stāstus un iemūžina fotogrāfijās, kas attēlo viņu savdabīgo pierobežas identitāti. Kopumā iecerēts apmeklēt aptuveni 60 pierobežas ciemus, aptverot visu Latvijas sauszemes robežu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Saldus uzņēmums SIA Bee Bite sācis izgatavot bišu maizes pastilu, padarot šo produktu ērtāk lietojamu, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

SIA Bee Bite pieder mammai un meitai – Zintai un Anetei Spēlmanēm. Anetes tētis un Zintas vīrs Aigars ir bitenieks, viņš arī atzīts par 2014. gada bitenieku. «Visu mūžu esam saistītas ar medu. Mammai gribējās izdomāt, kā realizēt bišu maizi, jo žēl, ka par šo labo produktu pie mums zina samērā maz. Ziedputekšņus cilvēki jau ir iepazinuši, bet bišu maizi pagaidām lieto salīdzinoši maz cilvēku. Turklāt, ja šobrīd kāds to vēlas iegādāties, ir jāiet uz specializētajiem veikaliņiem,» saka Anete. SIA Bee Bite piedāvā vairākus produkta variantus – tīras bišu maizes pastilas un arī ar brūkleņu un upeņu piedevu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Arvīds Vītols Seces pagastā, savas dzimtās mājas pagalmā, uzcēlis bišu māju. Pusotra stāva ēka apvieno ko attāli līdzīgu mazai fermai, kurā izvietoti 16 stropi, kā arī medus apstrādes telpa un birojs, vēsta reģionālais laikraksts Staburags.

Pirms septiņiem gadiem pamazām realizēta ideja par bišu māju. Arvīds teic, ka, domājot par vecumdienām, lai viss būtu pie rokas — bites, medus sviedes un pārējais ikdienā nepieciešamais, šāda māja ir lielisks risinājums. Sākumā līdzīga ideja noskatīta kādā žurnālā, bet tur ēkas vietā bija vagoniņš. Arvīds šo ideju paturpinājis, un vēlāk pieredzi gūt braukuši citi dravnieki.

Mājas celtniecībā izmantoti gan projekta līdzekļi, gan personīgie, piemēram, kokmateriāli. Stropi tajā izvietoti tā, ka apkopšana, piemēram, rāmīšu izņemšana, ir maksimāli ērta, jo viena puse stropa izvietota ēkas iekšpusē, skrejas — ārpusē. Te top arī krēmveida medus, bišu maize medū. To kā labu enerģijas avotu iecienījuši sportisti. Notiek arī ziedputekšņu žāvēšana. Ziemu bitenieks pārsvarā pavada dzīvoklī pilsētā, un tas ir laiks, kad nodarboties ar vaska sveču gatavošanu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Mazais bizness

Sekojot idejai: Maina produktus, pielāgojoties tirgus prasībām

Anda Asere, 12.09.2016

SIA Northen Treats līdzīpašnieki Jānis Skopiņš un Oskars Mickevičs un Latvijas Organiskās sintēzes institūta Organiskās ķīmijas laboratorijas vadītājs Pēteris Trapencieris

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eksports nav ne viegls, ne ātrs – lai sevi pierādītu, vajadzīgs vismaz viens gads, turklāt lieli līdzekļi jāiegulda mārketingā

«Mēs nekad neesam orientējušies uz Latviju. Mūsu produkti ir Sky un Stockmann, kur medu pērk vietējie iedzīvotāji dāvanām un ārzemnieki, bet uz to lielu akcentu neliekam. Mums tirgus ir tik liels, cik ir, turklāt katram otrajam cilvēkam Latvijā vectēvs vai krusttēvs ir bitenieks un medus ir pieejams. Tāpēc orientējamies uz Eiropu un Āziju. Taču Latvijā piedāvāsim bišu maizes koncentrātu kapsulās, un mūsu mērķis ir būt visās aptiekās,» saka Oskars Mickevičs, Kiin (SIA Northen Treats) līdzīpašnieks. Kiin centrālais produkts ir bišu maizes ekstrakts, bet kopā uzņēmumam un medu ar dažādām piedevām ir 15 produktu.

Komentāri

Pievienot komentāru