Konkurences padome (KP) lēmumā par vācu automašīnu Volkswagen izplatītāju Latvijā sodīšanu nav iedziļinājusies tirgus situācijā, kā arī piemērojusi nesamērīgi lielu sodu, uzskata Auto asociācijas prezidents Andris Kulbergs.

«Man viedoklis par šo ir ļoti ass. KP padomes darbība pret nozari ir naidīga un neadekvāta. Ļoti šaurs skatījums,» sacīja Kulbergs.

Viņš uzsvēra, ka tirgū jebkurā gadījumā ir spēcīgāka konkurence, jo iepirkumos Volkswagen izplatītāji konkurē ar citu marku automašīnu piedāvātājiem, piemēram, Ford, Toyota un Opel, tādēļ uzskatīt, ka šādā veidā Volkswagen izplatītāji guvuši papildu peļņu esot absurdi.

Vienlaikus Kulbergs pauda pārliecība, ka Volkswagen izplatītāju informācijas koordinēšana nav bijusi ļaunprātīga vai ar nolūku gūt papildu peļņu, bet gan saistīta ar nezināšanu par tirgus situāciju un iespējamiem konkurences pārkāpumiem. «Svarīgi, ka tā nav pašreizējā situācijā, bet gan vēsturiski lēmumi. (..) Tagad aicināt klientus vērsties [pie sodītajiem uzņēmumiem] un prasīt kompensāciju par zaudējumiem. Kādiem zaudējumiem? Tirgū jebkurā gadījumā ir konkurence, kas spiež Volkswagen izplatītājus piemērot adekvātu cenu,» sašutis bija Kulbergs.

Tāpat asociācijas vadītājs uzsvēra, ka, piemērot vairāk nekā 7,6 miljonu eiro sodu nozarei, kas pērn kopumā nopelnījusi tikai 1,85 miljonus eiro, turklāt puse uzņēmumu joprojām strādā ar zaudējumiem, ir nesamērīgi. Savukārt, runājot par Moller Baltic Import, kam piemērots sods 5,051 miljona eiro apmērā, viņš norādīja, ka uzņēmumam 70% ieņēmumu veido darbība ārpus Latvijas. «Ja rēķina pret apgrozījumu, sods ir aptuveni 4,4%. Pareizi būtu, ja sodu piemērotu attiecībā pret ieņēmumiem, kas gūti Latvijā, ja jau šeit pārkāpums konstatēts. (..) Tāpat svarīgi atzīmēt, ka Moller Baltic Import ir ļoti liels nodokļu maksātājs Latvijā un nodarbojas tikai ar automašīnu importu - tā nav ražošana. Viņi var mierīgi izdomāt pārcelt bāzes mītni uz Igauniju vai Dāniju,» klāstīja Kulbergs.

KP atklājusi septiņu uzņēmumu karteļa vienošanos un tā dalībniekiem piemērojusi 7,635 miljonu eiro sodu. Atklātā karteļa vienošanās ietvaros kropļota konkurence iepirkumos visā Latvijā. Sods piemērots kompānijām SD autocentrs, Ripo autocentrs, Moller Auto Krasta, Moller Auto Ventspils, Moller Auto Latvia un Moller Baltic Import. Vienlaikus viens uzņēmums iecietības programmas ietvaros pilnībā atbrīvots no soda, jo tā sniegtā informācija ļāva KP atklāt pārkāpumu.

Lielākais sods piemērots Moller Baltic Import - 5,051 miljona eiro eiro apmērā par sistemātiski saskaņotu darbību iepirkumos, tādējādi likvidējot konkurenci.

Auto asociācija ir sabiedriska organizācija, profesionālu ražotājrūpnīcu, Latvijā oficiāli pilnvarotu auto importētāju un dīleru apvienība. Asociācijas prioritāte ir aizstāvēt savu biedru intereses sadarbībā ar dažādām valsts institūcijām un nodrošināt pircēju interešu ievērošanu attiecībā uz garantijām, servisu un informāciju.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra