Nozares profesionāļi paredz, ka tuvāko divu gadu laikā autogāzes tirgus Latvijā varētu palielināties par aptuveni 20%, tomēr 2018. gadā, par 263 Ls palielinoties akcīzes nodokļa likmei, sašķidrinātās naftas gāzes cena būtiski pieaugs.

Par to liecina Finanšu ministrijas (FM) pētījums par akcīzes nodokli naftas produktiem un dati par Eiropas Komisijas ierosinātajām kombinētajām likmēm, kas, iespējams, būs jāpiemēro no 2018. gada. Uzņēmēji uzskata, ka šāds ierosinājums negatīvi ietekmēs visu alternatīvās nozares sektoru.

«Tas būs negatīvs signāls visam alternatīvas degvielas sektoram. Konkrēti Latvijā akcīzes likmes celšana autogāzei noteikti būtu pāragrs pasākums, jo autogāzes tirgus pašlaik sasniedzis tikai 8-10%, salīdzināšanai - Lietuvā 20% no autoparka jau izmanto autogāzi,» Db.lv norāda Eko Gāze valdes priekšsēdētājs Andrejs Laškovs.

No 2018. gada 1. janvāra minimālā akcīzes nodokļa likme naftas gāzei, iespējams, būs jāpalielina līdz 500 eiro (351 Ls) par 1000 kilogramiem. Salīdzinot ar 2010. gadā noteikto akcīzes nodokļa likmi, tas ir 375 eiro (aptuveni 263 Ls) pieaugums. Db.lv aprēķināja, ka, apstiprinot noteiktos ierosinājumus, autogāzes cena par litru 2018. gadā varētu pieaugt aptuveni par 13 santīmiem, savukārt Eko Gāze pārstāvji min, ka patlaban grūti izteikt prognozes, bet viņi neparedz autogāzes cenas pieaugumu vairāk kā piecu santīmu apjomā.

Patlaban akcīzes nodoklis autogāzei ir ievērojami mazāks par dīzeļdegvielai un benzīnam piemēroto minimālo nodokļa likmi – tie ir 125 eiro (aptuveni 88 Ls) par 1000 kilogramiem iepretim 359 eiro (aptuveni 252 Ls) apjomīgo nodokli par 1000 litriem benzīna.

Savukārt benzīna un dīzeļdegvielas akcīzes nodokļa minimālās likmes pieaugums 2018. gadā varētu nebūt tik ievērojams – saskaņā ar Eiropas Komisijas ierosinājumu 2018. gadā akcīzes nodoklis svinu nesaturošam benzīnam varētu pieaugt no 359 (252 Ls) līdz 360 eiro (253 Ls)  par 1000 litriem, bet dīzeļdegvielas nodoklis –  no 330 (231 Ls) līdz 390 eiro (274 Ls) par 1000 litriem. Šobrīd Latvijas akcīzes nodokļa likme benzīnam nedaudz pārsniedz ES noteikto minimālo likmi.

A. Laškovs uzsver, ka jau pašlaik Latvijā noteiktā autogāzes akcīzes likme ir pietuvinājusies Eiropas vidējiem likmes rādītājiem un pārsniedz minimālo ES noteikto likmi. «Tādēļ mums tieši pretēji būtu nepieciešami stimulēšanas pasākumi, jo akcīzes ieņēmumi no sašķidrinātās dabas gāzes izmantošanas 2011. gadā veidoja tikai 0,9% no kopējiem akcīzes ieņēmumiem naftas produktu struktūrā,» viņš norāda.

2018. gadā būtiski palielināsies arī smagās degvieleļļas un apkurei izmantojamās dīzeļdegvielas cena, akcīzes nodoklim, iespējams, pieaugot attiecīgi no 15 līdz 68 eiro (48 Ls) par 1000 kilogramiem un no 21 līdz 57 eiro (40 Ls) par 1000 litriem.

Patlaban ir spēkā 2003. gadā Eiropas Padomes pieņemtā direktīva. Saskaņā ar Finanšu ministrijas teikto minimālās nodokļa likmes naftas produktiem galvenokārt saistītas ar ES apkārtējās vides aizsardzību - naftas produktu  importa samazināšanu, vietējo alternatīvo aizstājējproduktu (piemēram, biodegvielas)  ražošanas un realizācijas veicināšanu un citiem tamlīdzīgiem pasākumiem.  

2011.gada 13. aprīlī Eiropas Komisija ir ierosinājusi pārveidot pašreiz spēkā esošos,  «bet novecojušos» noteikumus par nodokļu piemērošanu energoproduktiem ES, norāda Finanšu ministrija.

Jaunie noteikumi nosaka, ka visu veidu  energoproduktu minimālā likme par CO2 emisiju būtu 20 eiro par tonnu, ja energoproduktu  izmanto kā degvielu līdz 2018. gadam jāsasniedz 9,6 eiro par GJ, bet, ja energoproduktu  izmanto par kurināmo vai motordegvielu no 2013. gada –  0,15 eiro par giga džoulu (GJ).

«Nosakot jaunās  likmes, Komisija vēlas veicināt energoefektivitāti un videi draudzīgu produktu patēriņu,» norādīts ministrijas veiktajā pētījumā.

Jau vēstīts, ka Latvijā tiek vērtas vaļā arvien jaunas autogāzes uzpildes stacijas, tā, piemēram, SIA Eko Gāze jūnija sākumā vērusi vaļā pirmo pārvietojamo autogāzes uzpildes staciju Eiropā, un plāno tuvāko divu gadu laikā atvērt vēl septiņas šādas autogāzes uzpildes stacijas.  Kopumā Latvijā patlaban ar autogāzi uzpildīt transportlīdzekli var vairāk nekā 110 vietās. Savukārt Automašīnu aizsardzības sistēmu izgudrotājs, ražotājs un uzstādītājs SIA Autonams pērn sācis uzstādīt jaunākās paaudzes autogāzes iekārtas

Jau ziņots, ka «īpaši straujš pieprasījums pēc gāzes iekārtu uzstādīšanas automašīnām sākās brīdī, kad degvielas cenas pārvarēja psiholoģisko robežu - viens lats litrā,»  Patlaban autogāzes tirgus Latvijā veido aptuveni 10% no kopēja tirgus.

Piektdien 95. markas beznīna cena Statoil degvielas uzpildes stacijās (DUS) ir 0,959 Ls par litru, 98. markas benzīns maksā 0,989 Ls par litru, savukārt dīzeļdegviela Fortis – 0,989 Ls par litru. Autogāzes cena savukārt ir 0,439 Ls par kilogramu.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra