Īpašās caurlaides, kas tiek izsniegtas valsts pārvaldes iestādēm un pasta komersantiem un ļauj automašīnām stāvēt arī zem aizlieguma zīmēm, tikušas arī vairāku amatpersonu privātajiem auto, bet vismaz vienā gadījumā - arī amatpersonas dzīvesbiedres auto.

Par to ziņoja Latvijas Televīzijas raidījums de facto.

Kopumā šogad izsniegti aptuveni deviņi simti pasta caurlaižu, tai skaitā pēc valsts pārvaldes iestāžu pieprasījuma 67 caurlaides. Par šo caurlaižu piešķiršanu lemj Satiksmes ministrija. Un tā kopā ar saviem uzņēmumiem no valsts pārvaldes iestādēm pieprasījusi arī visvairāk caurlaižu - trešdaļu jeb vairāk nekā divdesmit.

de facto atklājis, ka īpašās auto novietošanas tiesības sev rezervējušas augstas Satiksmes ministrijas un tās uzņēmumu  amatpersonas savām privātajām, ne dienesta automašīnām. Tostarp valsts sekretāram Anrijam Matīsam ir caurlaides gan paša mašīnai, gan sievas automašīnai. Matīsa sieva ministrijā nestrādā.

Tāda pati caurlaide tikusi arī džipam, kuru lieto Matīsa vietnieks Uldis Reimanis, kā arī vēl vienas ministrijas amatpersonas privātajai automašīnai.

Matīss uzsvēris, ka šīs, privātajām mašīnām izsniegtās caurlaides, tiek lietotas ļoti reti. Viņš pats pagājušā gada laikā to esot izmantojis vienreiz. Uz jautājumu, vai tik reta lietošana nenozīmē arī to, ka caurlaides nemaz nav nepieciešamas, Matīss atbildējis apstiprinoši: «Nu nav nepieciešama, es piekrītu, nav īpaši nepieciešama, bet varbūt ir gadījumi, kad tas ir vajadzīgs. Lai ierastos uz MK sēdi sestdienā – es nevēlos maksāt 30 latu soda naudu tāpēc, ka man ir novietots auto neatļautā vietā.»

de facto atklājis, ka vispārējā auto apstāšanās un stāvēšanas kārtība acīmredzot nav gājusi pie sirds arī Latvijas Dzelzceļa  vadībai. Pasta sūtījumu nogādāšanai gatavs ir arī uzņēmuma šefs Uģis Magonis ar savu trīs gadus veco Mercedes Benz markas automobili. Vismaz pasta caurlaide tam jau ir izsniegta. Interesanti, ka pēc LDz pieprasījuma pasta caurlaide izsniegta arī pilnīgi jaunam Porsche Cayenne džipam, kas reģistrēts uz Re autokluba vārda.

Caurlaides izsniedz Satiksmes ministrijas Sakaru departaments. Tā direktors Edmunds Beļskis norādījis, ka, viņaprāt, «LDz kā ļoti nopietna organizācija ir izvērtējusi un pamatojusi savu rīcību».

Satiksmes ministrijas amatpersonas kā nepamatotas noraida bažas, ka šī iestāde, būdama caurlaižu izsniedzēja, sev atļāvusi vairāk privilēģiju.

Iespējams, ka pasta caurlaižu privilēģijas ir aizrāvušas arī privātas kompānijas. Starp reģistrētajiem pasta komersantiem, kas ir arī saņēmuši īpašās atļaujas, de facto pamanījis firmas, kas vismaz publiskajā informācijā nepiedāvā pasta pakalpojumus.

de facto atklājis, ka kādai firmai, kas piedāvā darījumus ar nekustamajiem īpašumiem un juridiskas konsultācijas, izsniegtas trīs caurlaides pasta pārvadājumu veikšanai.

Pie astoņām caurlaidēm ticis arī kāda bijušā Satiksmes ministrijas ierēdņa dibinātais juridiskais birojs, kas piedāvā pat seminārus valsts pārvaldei par datu aizsardzību, bet ne ar vārdu nepiemin pasta piegādi. Bet, ja var ticēt atskaitēm pasta komersantu reģistrā, ar šiem astoņiem auto ik dienas ved aptuveni trīs vēstules.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra