Aizvadītajā gadā kopumā nozagts vairāk nekā tūkstoš transporta vienību, kuru kopējā tirgus vērtība zagšanas brīdī sasniegusi 8,5 miljonus eiro. Salīdzinot ar citiem gadiem – autozādzību skaits ir samazinājies, tomēr šogad tas varētu arī pieaugt, prognozē SIA Autonams.

Pērn kopumā nozagtas 1068 transporta vienības, kas ir par aptuveni 20% mazāk nekā 2010. gadā, kad tika nozagtas 1307 transporta vienības, informē SIA Autonams. Vidēji nedēļā nozagta 21 automašīna, kuru kopējā vērtība bijusi 163,1 tūkstotis eiro. Vidējā zagļu iecienītās automašīnas cena zagšanas brīdī bijusi 7,9 tūkstoši eiro.

Uzņēmums uzsver, ka, sākoties ekonomikas krīzei, nav pieaudzis auto zādzību skaits, pretēji tam, kā tika prognozēts un kā to gaidīja Valsts Policija. Krīzes sākumposmā Valsts Policija vairākkārt brīdināja par gaidāmo zādzību vilni. Taču gaidītais neīstenojās un notika pretējais – sākot ar 2008. gadu samazinājās ne tikai auto zādzību skaits, bet arī kopējais reģistrēto noziedzīgo nodarījumu skaits.

Tam, ka samazinājās kopējais reģistrēto noziedzīgo nodarījumu skaits, ir trīs galvenie iemesli: sākoties krīzei, samazinājies valstī dzīvojošo iedzīvotāju skaits, uz ārvalstīm devušies ne tikai jaunieši, nozaru speciālisti un kvalificēts darbaspēks, bet arī cilvēki ar noslieci un noziedzīgiem nodarījumiem, kā arī Latvijas iedzīvotāju piesardzība, preventīvās darbības, dažādas kampaņas un drošības industrijā iesaistīto uzņēmumu aktivitātes.

Auto zādzību skaitu ietekmē arī kopējais transportlīdzekļu skaits Latvijā. Salīdzinot ar 2008. gadu, pērn kopējais automašīnu skaits samazinājies par 376,1 tūkstoti automašīnu jeb 35,31%. Vieglo automašīnu skaits samazinājies par 311,6 tūkstošiem jeb 33,71%, savukārt kravas auto skaits par 59,2 tūkstošiem jeb 45,5%.

Kaut gan iepriekšējie gadi rāda, ka, krīzei sākoties, ir samazinājies noziedzīgo nodarījumu un auto zādzību skaits, tomēr, ļoti iespējams, ka 2012. gadā šāda veida darbību skaits palielināsies, prognozē uzņēmums.

Automašīnu zādzības skaita pieaugumu veicinās vairāki faktori: pieaugot IKP un atalgojumam, pieaugs iedzīvotāju turība un īpašumā esošās mantas, uzlabojoties valsts ekonomikas rādītājiem, sagaidāms, ka varētu atgriezties neliela daļa no izbraukušajiem valstspiederīgajiem, kas nozīmē, ka Latvijā varētu atgriezties arī tā izbraukošo grupa, kurai ir nosliece un noziedzīgu nodarījumu veikšanu.

Pateicoties ekonomikas izaugsmei, 2012. gadā kopējais automašīnu skaits varētu pieaugt par 50  – 55 tūkstošiem (tai skaitā - jaunās automašīnas varētu būt līdz 10 tūkstošiem, savukārt pārējās – lietotas un mazlietotas), kas nozīmē, ka pieaugtu arī zagļu «klientu» skaits.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra