Lai neciestu no likuma burta, komersanti radoši izmanto pastāvošos normatīvos aktus

Lai nemaksātu uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli (UVTN), godīgie uzņēmēji spiesti tērēt laiku un līdzekļus, lai reģistrētos kā nodokļa nemaksātāji. Likums arī pieļauj nemaksāt šo nodokli, ja uzņēmums izmanto privātpersonas auto darba vajadzībām.

Ja komersanta īpašumā ir vieglais transporta līdzeklis un nav vēlēšanās vai iespēju pierādīt, ka tas netiek izmantots darbinieku privātām vajadzībām, jāmaksā UVTN. Piemēram, auto ar motora tilpumu līdz 2000 cm3 tas ir 19 Ls mēnesī. Ja komersants, izmantojot GPS iekārtu, var pierādīt, ka izmanto transportlīdzekli tikai savas saimnieciskās darbības vajadzībām, un deklarē šo automašīnu CSDD, viņam UVTN nav jāmaksā.

«Deklarēšana par attiecīgo kalendāro gadu veicama līdz iepriekšējā kalendārā gada 31. decembrim,» šobrīd nosaka likums. Tas nozīmē – ja šogad komersants nevēlējās maksāt UVTV, viņam tas bija jādeklarē CDDD līdz pērnā gada beigām. Arī tiem, kas pērn visu gadu nodokli bija maksājuši. Palaidāt garam, vienkārši aizmirsāt, vai maldīgi pieņēmāt, ka pārreģistrēties nevajag, ja reiz vienreiz esat to izdarījis, paši vainīgi – maksājiet ragā.

Ar akmenī iekalto un nekādi negrozāmo likuma pantu nācās saskarties Abonēšanas centrs Diena tiešā pasta piegādes nodaļas vadītājam Ērikam Zagorjem. ACD pieder astoņas vieglās automašīnas, puse no tām brauc ražošanas vajadzībām, četras izmanto administrācija, par kurām uzņēmums maksā UVTN. Četrām, kuras izmanto tikai darba vajadzībām, ir uzstādītas GPS iekārtas, kas dod iespēju šo nodokli nemaksāt. «Parēķinājām, ka pat viena gada laikā GPS iekārtas atmaksājas, turklāt tās mums palīdz sekot līdzi tam, kā pārvietojas pastnieki un kurjeri,» tā viņš. Likums stājās spēkā pērnā gada sākumā, bet GPS iekārtas ACD uzstādīja tikai 2011. g. februārī. «Tā kā likums tikko bija stājies spēkā, mums tomēr atļāva veikt deklarēšanu, lai nodoklis nebūtu jāmaksā,» viņš atceras. Taču likuma prasība par jaunu reģistrēties aizmirsusies un licies – ja reiz vienreiz esi deklarējies, tad viss kārtībā, brauc tik un nodokli nemaksā.

Kad automašīnai šā gada februārī ieta tehniskā apskate, šoferis nostādīts fakta priekšā – jāmaksā UVTN par diviem mēnešiem. Bez variantiem. Izrādījies, ka nekāda deklarēšana, lai nemaksātu par pārējiem šā gada mēnešiem, šogad vairs nav iespējama, kaut arī mašīnām ir GPS. Interesanti, ka tas pats attiecas arī uz tiem, kas kādu iemeslu dēļ gada vidū vēlētos UVTN sākt maksāt, tādējādi papildinot valsts kasi. «Runāju ar VID pārstāvjiem, viņus tas vispār neinteresē, jo tāds ir likums, bet reģistrēšanās notiek CSDD. CSDD saka – nav variantu,» šķietami bezcerīgo situāciju apraksta Ē. Zagorje.

«Tad kā risinājumu – vienīgo legālo šī likuma apiešanas ceļu – mums ieteica mainīt automašīnas īpašnieku,» tā viņš. Saskaņā ar likumu piecu dienu laikā pēc īpašnieka maiņas, var veikt deklarēšanos, lai UVTN nemaksātu. Rezultātā katras automašīnas pārreģistrācija turpu atpakaļ izmaksājusi ap 20 Ls, kā arī ACD un Dienas mediju direktoriem kā personām ar paraksta tiesībām ar visiem pieņemšanas un nodošanas aktiem bijis jāiet uz CSDD un jātērē laiks. «Absurds!» sašutis ir Ē. Zagorje.

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra