Aktīvā atpūta: Māksla būt zirgā

Atpūta
2015. gada 15. aprīlis 09:40

Atpūta un rehabilitācija zirga mugurā Latvijā ir gana populāra nodarbe, pēdējos gados attīstījies jāšanas sports, zirgs ir kļuvis par palīgu līderības prasmju apgūšanā, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness

Latvijā zirgu audzēšana pamatā ir saistīta ar jāšanas sportu, kas, kā atzīst Latvijas Jātnieku federācijas prezidents Agris Blaus, valstī ir augstā līmenī. Šajās dienās uz Lasvegasu, kur notiks pasaules kausa fināls šķēršļu pārvarēšanā, kopā ar saviem zirgiem, dosies divi Latvijas sportisti.

Auto cenā

Latvijā jāšanas sports kļūst populārāks, konstatē A. Blaus. Pašlaik Latvijā ar jāšanas sportu gan profesionālā, gan amatieru līmenī nodarbojas vairāk nekā 800 sportistu, ir aptuveni 100 jāšanas skolas. Kopumā mūsu valstī ir aptuveni 12 tūkstoši zirgu, no kuriem divi tūkstoši ir sporta zirgi. Ļoti labs sporta zirgs Latvijā maksā aptuveni 30 līdz 50 tūkstošus eiro, bet citviet pasaulē ir sporta zirgi, kuru cena sasniedz pusmiljonu eiro. Viņš gan nepiekrīt stereotipam, ka jāšanas sports ir dārgs prieks, norādot, ka Latvijā ir ļoti plašas iespējas nodarboties ar to, turklāt labu zirgu varot iegādāties arī par 3 līdz 5 tūkstošiem eiro.

Savs rikšotājs

Latvijā ir pietiekoši daudz iespēju trenēties vai vienkārši doties ar zirgu brīvdabas izjādēs, uzskata Mārupes zirgu staļļa un atpūtas vietas Zirgzandales īpašniece Sandra Zaiceva. Rīgas tuvumā visnotaļ plaši tiek piedāvātas abas šīs iespējas, savukārt ir pārāk maz reiterapijas (ārstēšanas metodes, kuras galvenais dziednieks ir zirgs) iespēju.

Taču ikviens bērīšu mīļotājs, pat tāds, kuram nav sava piemājas staļļa, var iegādāties pats savu dzīvnieku un ievietot to zirgu pansijā, kur tas tiks pienācīgi aprūpēts. Jātnieku kluba Erceni stallī Kalngalē mājvietu sev raduši 33 zirgi, no kuriem desmit ir Ercenu lopiņi, bet 23 dzīvo pansijā, stāsta kluba vadītāja Ilze Saļma, kuras ģimenei zirgi ir gan sirdslieta, gan bizness. «Zirgus mūsu pansijas stallī tur gan sportisti, gan zirgu mīļotāji, daži no viņiem tos apciemo vai ik katru dienu, vedot tiem īpašus kārumus un dodoties izjādēs vai treniņos,» stāsta Ercenu saimniece. Pansija vienam zirgam mēnesī Ercenu stallī izmaksā 250 eiro, šajā cenā ir iekļauta pilna aprūpe.

Visu rakstu Māksla būt zirgā lasiet 15. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra