Baudīt ar visām maņām

Atpūta
2015. gada 11. jūnijs 14:54

Gastronomiskie prieki, māksla, arhitektūra, kalnu virsotnes un traukšanās uz veikborda dēļa – atvaļinājums ir īstais brīdis bagātināt sajūtu un zināšanu bagāžu

Pasaulē un Latvijā izteiktāka ir tendence doties tematiskos ceļojumos, kuru laikā pastiprināta uzmanība tiek pievērsta mākslas baudīšanai, vēstures un arhitektūras iepazīšanai vai vēderpriekiem. «Pieprasītākie ir ceļojumi saistībā ar mākslu – operas izrāžu, mākslas galeriju un muzeju apmeklējumi. Bieži vien cilvēki vēlas doties uz Milānas Teatro alla Scala izrādēm, bet, protams, arī Vīne un Londona ir mākslas baudītāju galamērķi. Iecienīti ir arī Bregenzas un Zalcburgas festivāli, taču tie vairāk domāti īsteniem operu cienītājiem.

Biļetes un ceļojumi uz šiem pasākumiem tiek pasūtītas vismaz pusgadu iepriekš,» stāsta ceļojumu aģentūras Vanilla Travel direktore un valdes priekšsēdētāja Inga Kavaca. Ceļotāji biežāk dodas atbalstīt arī latviešu māksliniekus ārzemēs, piemēram, dodas uz Alvja Hermaņa izrādēm vai novērtēt operdziedātāju Annas Ņetrebko un Elīnas Garančas dziedājumus. No mākslas pasākumiem ir pieprasīta Venēcijas Biennāle, viņa turpina.

Tematisko ceļojumu klāstā nemainīgi populāras ir vīna tūres, tostarp uz Toskānu Itālijā, Francijas Burgundijas un Šampaņas provincēm vai Elzasas reģionu. Braucienu laikā ceļotāji viesojas vīna darītavās un vīnogulāju laukos, tiekas ar vīndariem un degustē viņu veikumu. Individuālie ceļotāji mēdz doties apskatīt Eiropas skaistākos parkus un dārzus. Visbiežāk šādam mērķim tiek izvēlēta Anglija, kur jau gadsimtiem ilgi pastāv izkopta dārzu un parku kultūra. «Sievietēm ļoti patīk ceļojumi, kuros var nodarboties ar jogu, meditāciju vai arī saņemt ajūrvēdas procedūras. Pēdējos trīs gadus pieprasījums pēc tematiskajiem braucieniem pieaug, un to ietekmē fakts, ka cilvēki vēlas ar savu hobiju nodarboties arī atvaļinājuma laikā vai arī iecerējuši gūt jaunu pieredzi, bagātināt zināšanas par sev interesējošām tēmām,» atzīst I. Kavaca.

Toskānas gastro tūres
Latviete Elita Saltupe vairāk nekā 20 gadus dzīvo Toskānā. Sākumā viņa strādājusi vīra ģimenei piederošajā restorānā, vēlāk – kādā itāļu kāzu plānošanas aģentūrā, kur Toskānas villās tās rīkoja ārzemniekiem un itāļiem. «2009. gadā nolēmu mainīt dzīvi. Sāku mācīties par Florences gidu. Itālijā šī profesija ir ļoti nopietna – skolā jāapgūst konkrētā Itālijas reģiona mākslas vēsture, vēsture, tradīcijas un citas lietas. Toskānas gidi nedrīkst strādāt, piemēram, Romā vai Milānā. Turklāt, tikai dzīvojot uz vietas, iepazīstot katru nostūrīti un ieliņu, var klientiem dot kvalitatīvu informāciju,» atzīst E. Saltupe. Šobrīd viņa apvieno abas profesijas – ir kāzu organizatore un gide. Kopš 2011. gada viņa strādā par gidi Toskānā (lielākoties Florencē), sadarbojas ar vairākām Latvijas tūrisma aģentūrām.

Visu rakstu Baudīt ar visām maņām lasiet 11. jūnija laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra