Desmit dienas, kas mainīja Vējoni

Atpūta
2015. gada 22. jūlijs 10:15

Pirms ievēlēšanas Valsts prezidenta amatā iepriekšējā politiskajā darbībā Raimonds Vējonis nebija vērsts uz publicitāti. Viņš necentās izvirzīties priekšplānā un savulaik pat bija nemanāmākais valdības ministrs. Arī attiecībās ar medijiem tagadējais prezidents bija nevaļīgs, un nav viegli atcerēties kādu spilgtu R. Vējoņa izpausmi Saeimas vēlēšanu kampaņā. Desmit dienās no 8. jūlija līdz 18. jūlijam - tas ir periods, kurā Diena aplūkoja R. Vējoņa jauno dzīvi, - viss jūtami mainījies, un viņš ir atklājies pilnīgi no jauna.

Latvijas Universitātes profesors Jānis Ikstens, ielūkojoties Valsts prezidenta darba kārtībā, kurā līdzās vizītēm pie kaimiņvalstu kolēģiem un dalībai Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos ir arī piedalīšanās Ghetto Games basketbola turnīrā Krāslavā, sacīja: «Ir skaidrs, ka Raimonds Vējonis sevi mēģina parādīt kā pretmetu Andrim Bērziņam, būdams lustīgs un kustīgs.

Prezidenta komanda cenšas parādīt, ka viņš ir jauneklīgs un enerģisks cilvēks, kuram ir interese par plašu jautājumu loku.» Vairāk gan šīs aktivitātes saistītas ar izklaidi, taču R. Vējoņa iepriekšējā darbība daudzās valdībās un parlamentā nozīmē, ka viņam ir liela praktiskā pieredze un arī tikšanās un vizītes ietver konkrētus jautājumus. Politologam nav iekritusi acīs kāda izgāšanās, un vienīgā cīkstēšanās bijusi par to, kāpēc prezidents nedzīvo Jūrmalā.

Valsts prezidents R. Vējonis jau nākamajā dienā pēc zvēresta nodošanas devās pirmajā vizītē uz Igauniju, kaimiņvalsts kolēģim aizvedot Rūjienas saldējuma torti. Pirmajā nedēļā notika arī vizīte Lietuvā. Atgriezies no Igaunijas, nākamās dienas vakarā R. Vējonis kopā ar dzīvesbiedri Ivetu Vējoni, dēlu Nauri un vairākiem kolēģiem ieplānoja Latvijas Jaunatnes teātra izrādes Eslingena apmeklējumu koncertzālē Rīga. Ar mūzikla noskatīšanos prezidenta tās dienas gaitas vēl nebeidzās, un pēc pusnakts viņš ieradās pie Madonas Skolu dziesmu un deju svētku dalībniekiem. Jaunieši jau bija nodevušies nakts ballītei un pēkšņā viesa parādīšanās viņiem bija pārsteigums, Dienai atzina Madonas novada priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters (Vienotība). Ar pašvaldības vadītāju gan šis apmeklējums bija saskaņots. Viss liecināja, ka jaunais prezidents ne skolas gados, ne vēlākajā politiskajā darbībā bērnu izpratnē nebija sastrādājis neko tādu, par ko viņiem vajadzētu kaunēties, jo svētkos viņi izmantoja iespēju pabūt līdzās R. Vējonim un kopā fotografēties. Inaugurācijas dienā ar muzikālu sveicienu madonieši ieradās Aizsardzības ministrijā, kur R. Vējonis nodeva lietas savam pēctecim Raimondam Bergmanim.

Pārlūkojot Valsts prezidenta aktivitātes desmit dienās, rodas iespaids, ka beidzot viņš var nodoties sev tīkamām nodarbēm un pēc šādas dzīves jau sen ilgojies. Tajā pašā laikā prezidents ir aktīvi reaģējis arī uz iekšpolitiskajām aktivitātēm, kas redzams, pārlūkojot aģentūras LETA ziņu virsrakstus dienā, kad notika prezidenta pirmā tikšanās ar premjeri Laimdotu Straujumu (Vienotība). R. Vējonis aicinājis sniegt politisko atbalstu izglītības un zinātnes ministres Mārītes Seiles pieteiktajam jaunajam pedagogu algu modelim. Viņš reaģēja arī uz Aināra Dimanta atbrīvošanu no Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes, norādot, ka «neatbalsta lēmumus, kas vērsti pret preses brīvības vai izteikšanās tiesību ierobežošanu». Komentējot Liepājas tiesas maigo spriedumu pedofilu lietā, prezidents atzinis, ka to vērtē negatīvi un gatavošot vēstuli tieslietu ministram, lūdzot izvērtēt tiesas darbu, ziņoja LETA.

Plašāk lasiet rakstā Sākusies Vējoņa jaunā dzīve trešdienas, 22. jūlija, laikrakstā Diena (7. lpp.)!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra