Jaunākais izdevums

Zane Dziļuma ik pa brīdim izraujas no valsts iestādes gaiteņiem, lai ievilktu jaunu zināšanu un pieredzes dvesmu ārvalstīs

«Citiem šķiet, ka labāk ir aizbraukt no Latvijas un domāt par atgriešanos brīdī, kad viss būs gatavs. Ja nebūs entuziastu, jaunu cilvēku, kuri iegūst zināšanas ārvalstīs un pēc tam tās liek lietā Latvijas ekonomikas un labklājības veicināšanai, nekad netuvināsimies Eiropas līmenim,» spriež Zane. Viņa Latvijā atgriezusies pirms nepilna pusgada un turpina darbu Ekonomikas ministrijā (EM). Tajā Zane jau iepriekš pavadījusi sešus gadus.

Latvijā jaunajiem uzņēmējiem reizēm šķiet, ka pēc pirmās neveiksmes ir jāpadodas, bet ASV cilvēki mēģina sākt biznesu, kamēr izdodas, kaut vai desmit reižu. ASV iegūto pieredzi nevar «viens pret vienu» pārnest uz Latviju, jo šeit ir cits mērogs, taču Baltic-American Freedom Foundation stipendija paredz, ka pēc prakses iegūšanas stipendiātam vismaz divi gadi ir jāpavada dzimtenē, kur tiek liktas lietā tur iegūtās zināšanas un prasmes. Zane atgriezās EM, kur ieņem ES fondu ieviešanas departamenta vecākās ekspertes amatu. Taujāta, kādēļ viņa atkal vēlējās strādāt valsts sektorā, viņa teic, ka dzīves mērķis strādāt sabiedrības labā gadu gaitā nav mainījies.

Visu rakstu No valsts iestādes pie brīvprātīgā darba lasiet 25. maija laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Rīdzinieki Zane un Reinis Maskavi saskata skaistumu tajā, ko citi uzskata par vecu un nevajadzīgu.

Viņi kokmateriāliem, kuri nokalpojuši savu laiku kā izejmateriāli ēku konstrukcijās, dod trešo iespēju un pārvērš tos Honey Furniture dizaina priekšmetos un mēbelēs.

Mīlestība pret seniem kokmateriāliem sākusies ar lēmumu iegādāties koka māju Bauskas pusē. Abi vēlējušies sākt ar rokām radīt lietas, jo iepriekš strādāja reklāmas nozarē, kurā, pēc viņu domām, svarīgs ir ātrums, bet rezultāts – gaistošs. «Izdegām, jo strādājām kaislīgi, ar visu sirdi, bet vienā mirklī visa bija par daudz. Nopirkām 1860. gadā celtu māju un nedēļas nogalēs braucām, lai sevi «izliktu», – rakām zemi, iztīrījām veco ābeļdārzu, gribējās plosīties. Tur bija jāiegulda liels darbs, bet tas mums deva iedvesmu,» stāsta R. Maskavs.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Mūsdienās ir divi ceļi, kā ilgstoši noturēt biznesu - saglabājot nelielu nišas uzņēmumu, iet dziļumā vai nemitīgi augt un paplašināties, pieaicinot komandā spēcīgus profesionāļus, atzīmē Zane Ozola, SIA Patnis dibinātāja.

Manai personībai vairāk atbilst otrais variants, atklāj Z.Ozola, piebilstot, ka uzņēmēju uzdevums ir nemitīgi rosināt pārmaiņas, inovācijas un jauninājumus. Lai to panāktu, ir svarīgi nestāvēt uz vietas un nebaidīties izaicināt sevi, kā arī meklēt jaunus risinājumus un modernas pieejas, domā Patnis dibinātāja, uzsverot, ka uzņēmējiem jādomā par izaugsmi, nepazaudējot fokusu.

Izslēgta no skolas

Es nāku no ārstu ģimenes, tāpēc bērnībā vēlējos kļūt par ārsti, atminas Z.Ozola. “Atceros, ka sapņoju būt kā mana mamma. Viņa bija zinātniece un vadīja Mikrobioloģijas katedru Medicīnas institūtā (šobrīd - Rīgas Stradiņa universitāte), pēc tam ilgstoši bija arī Latvijas Universitātes (LU) profesore, un viņas lekcijas ir klausījušies vairums Latvijas ārstu. Mans tētis savukārt bija neiroķirurgs Stradiņa slimnīcā. Bērnībā es bieži viesojos pie viena vai otra no vecākiem darbā, kur varēju iepazīt ārsta profesiju no dažādām pusēm un izjust specifisko vidi. Tomēr dzīve izvērtās tā, ka es izvēlējos pedagoģiju. Biju aktīvs bērns, ar izteiktām līdera dotībām, un deviņu gadu vecumā pat tiku izslēgta no skolas par pretī runāšanu, kas ļoti ietekmēja mani un iedragāja līdera ambīcijas,” stāsta Z.Ozola.

Komentāri

Pievienot komentāru