Hokeja līdzjutēji, ierodoties Arēnā Rīga uz pārbaudes spēlēm pirms pasaules čempionāta, secināja, ka pirms spēles un tās starplaikos neskan ierastā mūzika. Arēnas apmeklētāji negaidīto klusumu pat salīdzināja ar situāciju 2011. gadā, kad pēc Jaroslavļas aviokatastrofas netika spēlēta mūzika, sērojot par bojāgājušajiem hokejistiem. Tiesa gan, šoreiz spēles nenotika gluži klusumā, jo, uzmundrinot skatītājus, tika spēlēts sintezatorsIzrādās- Latvijas Hokeja federācijā (LHF) pēdējā brīdī saņēmusi vēstules no abām organizācijām, kas Latvijā veic autortiesību uzraudzību, un aprēķinātie izdevumi bijuši pārāk lieli, lai LHF tos varētu atļauties, pirmdien raksta laikraksts Diena.

Latvijā autortiesību aizsardzību attiecībā uz mūzikas atskaņošanu veic divas nevalstiskās organizācijas – Autortiesību un komunicēšanas konsultāciju aģentūra/Latvijas Autoru apvienība (AKKA/LAA), kas aizstāv autorus, kā arī Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība (LaIPA), kas nodrošina autoratlīdzību izpildītājiem un producentiem. Vēstules no abām organizācijām par to, ka par mūzikas atskaņošanu jāmaksā, LHF saņēmusi pirmās spēles dienā, 9. aprīlī, pāris stundu pirms spēles sākuma, Dienai stāsta LHF sporta direktors Mārtiņš Pagodkins. Tā kā tik ātri jautājumu par licences pirkšanu nokārtot nevarēja, pieņemts lēmums, ka šajā spēlē mūzika neskanēs. Saņemot informāciju par iespējamām summām, ko nāktos maksāt, vēlāk arī nolemts, ka licence šā gada spēlēm netiks pirkta vispār, jo AKKA/LAA piedāvātajā līgumā ir runa par 0,5% no spēles biļešu ieņēmumiem, savukārt LaIPa aprēķinātā summa bijusi 239 eiro par katru spēli. Tik lielus izdevumus šogad vairs nemaz nevar paspēt iekļaut spēļu tāmēs.

«Sapratām, ka tādas naudas mums nav, jo jāmaksā arēnas īre un arī skatītāju nav ļoti daudz,» izteicās M. Pagodkins. Nākamgad gan attiecīgās izmaksas tikšot ieplānotas savlaicīgi. LHF pārstāvis vēl piebilda – pie mūzikas pierasts, visi pamana, ja tās nav, taču Starptautiskā hokeja federācija nenosaka, vai pirms spēlēm jāskan mūzikai, ir tikai prasība, ka diktoram 15 minūšu pirms spēles jāiepazīstina ar spēlētājiem un tajā laikā nekas cits neskan.

Sintezatoru spēlēt, uzmundrinot publiku, var tāpat kā līdz šim, un to turpinās darīt Armands Leja, ar kura uzņēmumu Mūzikas centrs AL noslēgts līgums par apskaņošanu kopumā, ieskaitot himnas atskaņošanu. Būdams līguma izpildītājs, kurš pats autortiesību jautājumus nerisina, A. Leja Dienai nezināja teikt, vai LHF spēles līdz šim nav bijušas autortiesību organizāciju redzeslokā, ja licenci tās prasa tikai tagad. Viņš ir pārliecināts, ka, sēžoties pie sarunu galda, jautājumu var atrisināt, kā to jau ilgstoši nokārtojusi Rīgas Dinamo komanda.

Plašāk lasiet rakstā Šogad jāiztiek tikai ar sintezatoru pirmdienas, 20.aprīļa laikrakstā Diena (6.lpp)!
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra