Izlaidumi: eiro ripo griezdamies

Atpūta
2015. gada 5. jūnijs 11:35

Izlaidums asociējas ne tikai ar kāda svarīga dzīves posma beigām, skaistajiem ziediem absolventa rokās, bet arī izmaksām, kas mēdz sasniegt vairākus simtus eiro, piektdien raksta laikraksts Dienas Bizness. 

Absolvējot kādu mācību iestādi, jārēķinās, ka naudas maks būs jāatver gana plaši. Izmaksu pozīciju ir daudz – ziedi, dāvanas, cienasts, fotogrāfa pakalpojumi, apģērbs, apavi u.c. DB veica vairāk nekā 20 cilvēku aptauju, lai noskaidrotu vidējo summu, kas jāatvēl izlaidumam. Aptaujāti tika gan bērnudārznieku, pamatskolas un vidusskolas beidzēju vecāki, gan augstskolu beidzēji. Lielākā daļa atzina, ka izlaidums nebūt nav lēts prieks. No kopējām izmaksām, kurās ietilpst ziedi un dāvanas skolotājiem, nevar izvairīties, bet ietaupīt var uz apģērba rēķina. Vairāki vecāki atzina, ka bērnudārzs nebūt nav tā vieta, kur izrādīt savu statusu un sapucēt atvasi pēc iespējas košāk, greznāk un šikāk, tādēļ var iztikt ar svinīgajām drēbēm, kas jau ir krājumos, vai arī tās iegādāties par sapratīgu cenu. Prasīgāki pēc smalkākām drānām ir pamatskolas un vidusskolas beidzēji, kuru vecākiem par atvašu pucēšanu nākas tērēt vairāk, bet augstskolas absolventi DB atzina, ka apģērbam nepievērš tik lielu nozīmi, kā to darīja, beidzot vidusskolu, jo sapratuši, ka šādām ārišķībām naudu var nešķiest.

Elīna (25 gadi) absolvējusi Rīgas Stradiņa universitāti (RSU), maģistra programmu. Izlaiduma svinīgās daļas izmaksas bija apmēram 55 eiro. Par šo summu tika nosegta talāra īre, dāvana un ziedi pasniedzējiem. «Manuprāt, ir labi, ka izlaidumā jāvelk talārs, jo tā īre izmaksā krietni lētāk, nekā jaunas kleitas iegāde, un nav jālauza galva, ko vilkt. Visi svinīgi un vienādi,» atzīst Elīna. Apakšējo kārtu viņa piemeklēja no jau esošā apģērba klāsta, kas bija mājās.

Agra vecākais dēls šogad absolvēja 9. klasi. Kopējās izmaksas, kas saistītas ar izlaidumu, bija apmēram 450 eiro. Visvairāk viņš iztērēja par apģērba un apavu iegādi, kopā – 260 eiro. Sālīta bija arī neoficiālās daļas ballīte, kas notika kādā viesu namā. Vienai personai bija jāmaksā 75 eiro, un šajā summā ietilpa ēdiens, vakara vadītāja izmaksas, mūzika un telpu īre. Savukārt Estere, kura šogad absolvēs 12. klasi, DB pastāstīja, ka katram skolniekam oficiālās daļas izmaksas bija 15 eiro (ziedi, dāvanas, ielūgumi, noformējums u.c. lietas), bet neoficiālā daļa, kas notiks skolas telpās, izmaksās 25 eiro no personas (svētku mielasts, vakara vadītājs un DJ, apsardzes un apkopējas pakalpojumi). Runājot par pucēšanos, Estere atzīst, ka visas meitenes vēlas šajā dienā izskatīties skaistas, tādēļ neizpaliek iešana pie friziera. Tērpu izmaksas katrai atšķiras. «Zinu, ka mana klases biedrene pasūtīja internetā kleitu par 300 eiro. Mans tērps taps pie šuvējas, un tas izmaksās apmēram 50 eiro. Domāju, ka vidusskolu beidzot, pucēšanās kļuvusi piezemētāka, nekā absolvējot pamatskolu,» atzina Estere.

Savukārt DB aptaujātie vecāki, kuru bērni šogad beidz savas gaitas bērnudārzā, atzina, ka apģērbam, apaviem un aksesuāriem tērējuši līdz 50 eiro. Tā esot saprātīga summa, turklāt vecāki centušies iegādāties tādas drēbes, kas pēc tam būs noderīgas citiem svinīgiem pasākumiem. Kristīne, 8 gadīgā Mikus mamma, atzīst, ka bērnudārzos pucēšanās ir pārspīlēta.
Savukārt Anna, kuras meita Terēze šogad absolvēja vienu no Rīgas centra pirmsskolas izglītības iestādēm, DB atzina, ka izlaidumā daudziem vecākiem bija iespēja apliecināt savu statusu, turību. Bērni bija sapucēti greznās dizaineru kleitās un uzvalkos.

Plašāk lasiet rakstos Izlaidumi: eiro ripo griezdamies un Pucējas lieli, pucējas mazi piektdienas, 5. jūnija, laikrakstā Dienas Bizness (12.-13. lpp.)!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra