Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.

Uz jautājumiem šonedēļ atbild Anna Saltikova, Ekonomikas un kultūras augstskolas (EKA) līdzīpašniece, valdes priekšsēdētāja, kā arī Alberta koledžas līdzīpašniece, valdes locekle.

Kāpēc Jūs strādājat šajā uzņēmumā/nozarē?

Jau bērnībā sapņoju, ka man būs savs bizness. Pēc profesijas esmu juriste un pēc vecākā dēla piedzimšanas meklēju iespējas, kā rūpes par mazu bērnu savienot ar profesionālu darbošanos. Radās iespēja reizi nedēļā lasīt lekcijas un man tas ļoti iepatikās. Tā dzīve parādīja, kurā nozarē iesaistīties biznesa veidošanā. Strādāju izglītības nozarē tādēļ, ka tā ir mana sirds lieta.

Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā?

Apbēdina, ka valsts pati bojā savu augstākās izglītības iestāžu reputāciju un tēlu - pēdējā laikā bieži no valdības puses dzirdam, ka Latvijā augstākās izglītības kvalitāte ir ļoti zema. Pirms diviem gadiem Latvijā tika realizēts Eiropas Sociālā fonda projekts Augstākās izglītības studiju programmu izvērtēšana un priekšlikumi kvalitātes paaugstināšanai. Šī projekta mērķis bija noskaidrot, kurām studiju programmām ir zema kvalitāte un tās slēgt. Latvijas augstskolu studiju programmas izvērtēja starptautiski eksperti, kuri konstatēja, ka dažām izglītības iestādēm ir studiju programmas, kuras divu gadu laikā nepieciešams pilnveidot, bet šādu studiju programmu skaits bija salīdzinoši neliels. Lielākoties mūsu augstskolu studiju programmas tika atzītas par ļoti kvalitatīvām. Alberta koledžas un EKA studiju programmām starptautiskie eksperti piešķīra maksimālo akrediācijas termiņu. Mūsu absolventi katru gadu tiek gaidīti turpināt studijas pie mūsu sadarbības partneriem dažādās Eiropas augstskolās, jo tur zina, ka saņems gudrus un centīgus studentus.

Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto uzņēmumu?

Iepriecina, ka Alberta koledža un EKA piedāvā kvalitatīvu izglītību, kas atbilst augstākajiem starptautiskajiem standartiem.

Vai Jūs un Jūsu pārstāvēto uzņēmumu var atrast interneta sociālajos tīklos un sociālajos portālos? Kāpēc – jā vai nē?

Jā, protams, mūsu mērķauditorija ir jaunieši, kuri aktuālo informāciju vispirms meklē sociālajos tīklos.

Vai uzņēmumā izjūtat problēmas, kas saistītas ar darbaspēku? 

Piekrītu, ka atrast labu, kvalitatīvu darbinieku mūsdienās nav viegli, bet nevarētu teikt, ka mums tā ir problēma.

Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu pārstāvētajā uzņēmumā.

Koledžai un augstskolai ir izstrādāta katrai sava attīstības stratēģija un iestādes vērtības. Tajās ir atšķirības, bet kopīgas vērtības ir godīgums, atklātība, sociālā atbildība, inovācijas un nepārtraukta attīstība. Gadās, ka uzņēmumi uzraksta skaistas frāzes, kas reāli nedarbojas. Mēs ļoti rūpējamies par to, lai šīs vērtības būtu saskatāmas visos darbības procesos. Piemēram, EKA ir 15 studiju budžeta vietas, savukārt koledža palīdz iegūt izglītību bāreņiem. Studiju procesā aktīvi iesaistām mūsu studentus - esam godīgi un atklāti pret viņiem. Mūsu jaunajiem darbiniekiem vispirms jāiepazīstas ar mācību iestādes vērtībām, ja tās atbilst viņu pašu priekšstatiem par dzīvi, mēs sastrādāsimies labi.

Kādi ir uzņēmuma tuvākie un tālākie mērķi?

Vēlamies vienmēr nedaudz būt priekšā citām mācību iestādēm ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā un ASV. Alberta koledža un EKA vēlas būt inovatīvākās izglītības iestādes koledžu un augstskolu vidū. EKA kļūst par multikulturālu augstskolu. Mūsu studenti labprāt vēlas studēt kopā ar jauniešiem, kuri Latvijā ierodas studēt no Austrumu valstīm. Uzskatu, ka multikulturāla studiju vide jauniešiem paver daudz plašākas karjeras un attīstības iespējas.

Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu un to, kāds bija Jūsu pirmais darbs?

Mācoties vidusskolas 12. klasē, vēlējos savu biznesu, tādēļ jau pirmā kursa laikā atvēru savu parfimērijas veikalu, kuru pēc gada ar zaudējumiem nācās slēgt. Pēc trim gadiem jau ar vīra atbalstu atvēru lielu parfimērijas veikalu Liepājā, kur tolaik nebija tik liela konkurence skaistumkopšanas nozarē. Šis bizness bija veiksmīgs un pēc kāda laika uzņēmumu pārdevu ar peļņu. Pēc tam veicu juristes darbu, man bija sava prakse, bet vēlāk kļuvu par lektori Alberta koledžā. Redzēju, cik kvalitatīvi koledžā tiek organizēts studiju process, bet tai bija grūtības ar studentu piesaisti. Apspriedos ar savu ģimeni un pārliecinājām toreizējos īpašniekus pārdot koledžu mums. Pa šiem gadiem esam nopietni strādājuši, lai izveidotu lielisku uzņēmuma reputāciju un tēlu, pētījumi liecina, ka koledža ir labi atpazīstama.

EKA iegādājāmies pirms gada, jo tās īpašnieks vēlējās nodarboties ar citu sirdslietu. Kopā ar vīru ieguldījām finanšu līdzekļus pelnošā uzņēmumā, pievienojot šim biznesam savas zināšanas un pieredzi. Ceram, ka tuvākajā nākotnē EKA strādās ar vēl labākiem rezultātiem, jo augstskolā ieviešam dažādas inovācijas, piemēram, virtuālajās auditorijās lekcijas lasa 70 labākie nozares profesionāļi no 20 dažādām pasaules valstīm.

Kā un kad radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums un logo?

Alberta koledžas sauklis - Tavs pirmais pakāpiens uz panākumiem - liecina par to, ka koledžas uzdevums studentiem ir sniegt pirmās zināšanas un prasmes, kas noderēs darba tirgū, virzoties uz panākumiem. Koledžas logo līdzinās ģerbonim un atspoguļo divas idejas - Lielvārdes josta ir veco zināšanu simbols, savukārt grāmata aicina mācīties, izzināt jauno. Tātad koledžas logo apvieno tradicionālas vērtības un jauniegūtas zināšanas. Logo izmantota sarkanā krāsa un tas ir ļoti latvisks.

Savukārt par EKA logo ir izvēlēta stilizēta Mebiusa lenta, kas simbolizē inovācijas un nepārtrauktu attīstību. Mebiusa lentas forma atveido kustību, simbolizējot augstskolas dinamismu – EKA pastāvīgi attīstās, operatīvi reaģējot uz jaunākajām tendencēm izglītībā, zinātnē, pieprasījumu darba tirgū un studentu interesēm. Logo izmantota zila un zaļa krāsa, kas atspoguļo tiekšanos pēc izglītības un zaļo domāšanu.

Atklājiet kādu faktu, kuru mūsu lasītāji, iespējams, vēl nezina par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu.

Alberta koledža un EKA ir divas neatkarīgas izglītības iestādes, katra ar savu administrāciju un saviem pasniedzējiem, bet abām ir viena vadības komanda, kas strādā gan pie koledžas, gan augstskolas attīstības. Esam stratēģiskie sadarbības partneri, kas viens otram palīdz attīstīties. Alberta koledža vairāk orientējas uz darba tirgu un tur strādā nozares profesionāļi, bet augstskolā attīsta zinātni un akadēmiskumu. Arī EKA strādā nozares profesionāļi, bet ar doktora grādu.

Kādas izmaiņas likumdošanā Jūs vēlētos redzēt?

Jāaktualizē un jārenovē augstskolu likums, jo daudz kas ir novecojis un neatbilst mūsdienu tendencēm. Vēlētos, lai privātajām izglītības iestādēm būtu pieejamāka Eiropas nauda, kura šobrīd lielākoties tiek valsts iestādēm. Valsts iestādēm, piesaistot Eiropas finansējumu, vajadzīgs līdzfinansējums, kuru sniedz valsts, bet privātajām mācību iestādēm līdzfinansējums būtu jāpiesaista no uzņēmējiem, kas valstij īstenībā ir izdevīgi. Ja mēs varētu piesaistīt Eiropas finansējumu, būtu iespējams attīstīties vēl straujāk.

Vai ir kas tāds, kas Jūs pēdējā laikā ir patiesi pārsteidzis – patīkami vai nepatīkami?

Patīkami pārsteidza, ka EKA absolvente Ināra Mūrniece kļuva par Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētāju. Savukārt Alberta koledžas izlaidumā jutu gandarījumu, ka izdevās izveidot E - studiju studentu grupu, kas komunicē savā starpā, sarunājot pat tikšanos pēc izlaiduma. Šie studenti lielākoties dzīvo ārzemēs, bet gandrīz visi ieradās uz izlaidumu un ir sadraudzējušies dzīvē, vēlas uzturēt kontaktus.

Ja Jums gribētu noorganizēt ideālas pusdienas, kādas tās būtu?

Pastāstīšu jau sarūpētās ideālās pusdienas un savu sapni par tām. Reiz strādāju sestdienā, bet mani tuvākie draugi ļoti vēlējās satikties pie mums mājās. Sacīju, ka man jābūt darbā, bet viņi var sazināties ar vīru un varbūt ko izdosies sarunāt. Kad atbraucu mājās, draugi kopā ar vīru bija visu noorganizējuši - mani gaidīja glīti klāts pusdienu galds, gards mielasts, pēc viesībām draugi palīdzēja novākt un nomazgāt traukus.

Savukārt mans sapnis par ideālām pusdienām ir saistīts ar vecākā dēla izlaidumu mūzikas skolā, kas paredzēts šovasar. Sētā zem ābeles pašiem tuvākajiem vēlos sarūpēt skaistu galdu ar gardām uzkodām, organizēt koncertu, kurā dēls spēlēs klavieres - gan klasisko, gan mūsdienu mūziku.

Kura grāmata/filma/personība ir uz Jums atstājusi vislielāko ietekmi – profesionāli un personīgi?

Es vairāk lasu literatūru, kura saistīta ar biznesa vadību, grāmata Blue Ocean Strategy. Filmu Whiplash man ieteica noskatīties brālēns. Tā stāsta par jaunu bundzinieku un viņa pasniedzēju, kurš vēlas izaudzināt lielisku mūziķi, strādājot ar diezgan bargām metodēm. Es pēc tās noskatīšanās daudz domāju, analizēju skolnieka - pasniedzēja attiecības. Ieteiktu šo filmu pašanalīzei.

Kur un kā vislabāk atpūsties pēc darba un smelties enerģiju?

Savulaik vēlējos apskatīt Parīzi, Ēģipti, pabūt savā sapņu pilsētā Barselonā, kur ir daudz tūrisma objektu. Atbraucot no šiem ceļojumiem, kuros tikai skrēju, lai visu apskatītu, jutos tik nogurusi, ka vajadzēja vēl nedēļu, lai atpūstos no ceļojuma. Mūsdienās dzīves ritms ir kļuvis tik saspringts, ka man patīk aktīvi atpūsties pie dabas mazpilsētās, baudīt kalnus, jūru, mežu. Pērn trīs dienas pabiju mazā Austrijas pilsētiņā Gumpoldskirchen. Mierīgām pastaigām skaista ir mūsu Jūrmala, Sārema sala. Man ir svarīgi atvaļinājumu pavadīt kopā ar bērniem, tādēļ ceļojam kopā, diskutējam par redzēto, dzirdēto, sastaptajiem cilvēkiem. Uzskatu, ka tas ļoti attīsta bērnus. Mani vaļasprieki ir snorkelēšana un slēpošana.

Kā, Jūsuprāt, vislabāk iztērēt loterijā laimētus 10 tūkstošus eiro?

Uzskatu, ka viena desmitā daļa jāziedo, tādēļ es iegādātos dārgu rožu krūmu un uzdāvinātu Rundāles pils dārzam, kuru katru vasaru apmeklēju, priecājoties par to skaistumu, kuru cilvēki ar savu entuziasmu izveidojuši.  Atlikušo naudu es ieguldītu depozītā ar mērķi, lai manam vecākajam dēlam būtu sākumkapitāls pirmajam biznesam.

Izstāstiet, lūdzu, savu mīļāko anekdoti vai kādu smieklīgu/interesantu atgadījumu no dzīves/darba.

Eksāmena laikā mana studente izmanto špikeri. Es ar acīm parādu, ka redzu, bet viņa turpina, tad es mutiski aizrādu, bet viņa joprojām turpina špikot. Man, protams, tāda bezkaunība nepatīk un dodos pie viņas. Kad paņēmu špikeri, kas garumā izstiepās līdz grīdai un redzēju, kādu milzu darbu viņa ir ieguldījusi tā veidošanā, gatavojoties eksāmenam, vairs neaizrādīju.

- Jūsu novēlējums db.lv lasītājiem.

Amerikāņu uzņēmējs Henrijs Fords savulaik ir teicis: «Tu vari domāt, ka tu vari, vai domāt, ka Tu nevari, bet abos gadījumos Tev ir taisnība.» Es ieteiktu db.lv lasītājiem ticēt saviem spēkiem un domāt, ka viņi var, tad arī visu iecerēto sasniegs!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra