Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.

Uz jautājumiem šonedēļ atbild Maksims Mališko, kompānijas Grand Credit valdes loceklis. «Ne katra Latvijas komercbanka var līdzināties mums kredītu produktu līnijas piedāvājumu jomā,» lepojas M. Mališko. Strādājot 8 gadus Latvijas tirgū, Grand Credit kolektīvs esot trīskāršojies. Kopš 2014. gada jūlija Grand Credit piedalās valsts mazā un vidējā biznesa mikrokreditēšanas programmā, kuras apjoms ir 3 miljoni eiro.

- Kāpēc Jūs strādājat šajā uzņēmumā/nozarē?

Finanšu joma ir viena no svarīgākajām jomām jebkurā ekonomikā. Ne velti, runājot par naudu, to salīdzina ar asinsrites sistēmu, kas nodrošina katru ķermeņa šūnu ar skābekli un nodrošina organisma dzīvotspēju. Finanšu iestādes ir sirds, kas liek šai sarežģītajai sistēmai strādāt. Jāatzīst godīgi, man tas vienmēr šķitis interesanti.

Es uzskatu, ka, nodarbojoties ar kreditēšanu, palīdzot cilvēkiem īstenot savas idejas, atbalstot perspektīvus projektus, mēs sniedzam reālu ieguldījumu mūsu valsts ekonomikas attīstībā. Kā arī veicinām to, lai katrs Latvijas iedzīvotājs dzīvotu labāk nodrošinātu, daudzveidīgāku un piesātinātāku dzīvi. Šī izpratne sniedz mums gandarījumu un apmierinātību ar mūsu darbu.
 
- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā?

Nebanku kreditēšanas nozare ir salīdzinoši jauna un, pavisam dabīgi, tās «pieaugšana» ne vienmēr norit gludi. Tomēr tas ir neizbēgams evolūcijas process. Finanses mīl kārtību. Mani priecē tas, ka nozare kļūst aizvien sakārtotāka. Caurspīdība, skaidri spēles noteikumi, godīgas attiecības ar klientiem piesaista profesionāļus un «izspiež» diletantus un negodprātīgus darboņus. Kad procedūras un noteikumi ir skaidri aprakstīti un noteikti, strādāt ir sarežģītāk, bet interesantāk. Veiksmīgs rezultāts ir vairāk pelnīts un sniedz prieku par labi paveiktu darbu.

Kas apbēdina? Pirmkārt, tas, ka kopumā visā valsts ekonomikā trūkst kārtības. Spontāni, bieži vien, kārtīgi neapdomāti lēmumi, stratēģisku mērķu neesamība, vājš sociālais aspekts - tās visas ir mūžsenas Latvijas ekonomikas problēmas, kas netiek risinātas jau daudzu gadu garumā.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto uzņēmumu?

Protams, ka prieku sagādā veiksmīgs rezultāts. Grand Credit darbojas Latvijas tirgū kopš 2007. gada un drīz mēs svinēsim mūsu pirmo «apaļo» jubileju. Uzņēmums sāka darboties ļoti sarežģītā laikā, kad valstij neklājās viegli. Tomēr mēs spējām noturēties tirgū un stiprināt mūsu sasniegumus, neskatoties uz to, ka darbam izvēlējāmies konservatīvāko segmentu - hipotekāro kreditēšanu. Tomēr tagad mēs ar lepnumu varam paziņot, ka pagājušajā gadā mēs finansējām dzīvojamās platības būvniecību aptuveni 17 tūkstošu kvadrātmetru apmērā. Tas nozīmē to, ka ar mūsu palīdzību vairāk nekā 400 ģimeņu iegūs jaunu dzīvesvietu. Neaizbrauca prom no valsts, bet gan palika Latvijā, audzinās bērnus, strādās un maksās nodokļus.

- Vai Jūs un Jūsu pārstāvēto uzņēmumu var atrast interneta sociālajos tīklos un sociālajos portālos? Kāpēc – jā vai nē?

Sociālie tīkli ir viena no svarīgākajām mūsdienu cilvēka dzīves sastāvdaļām. Daži vēl pretojas to ietekmei, bet arī es, godīgi sakot, piederu pie šīs nelielās konservatīvās cilvēces daļas. Kāpēc? Laikam tāpēc, ka es pārāk augstu vērtēju privāto telpu gan savu, gan jebkura cita cilvēka. Nezinu, vai tas ir labi vai slikti, bet baidos, ka šajā jautājumā mani uzskati nemainīsies.

Bizness ir cita lieta. Biznesa attīstīšanai sociālie tīkli ir svarīgi. Sociālie tīkli ievieš personības aspektu, uzticamību attiecībās ar klientiem. Tomēr, sociālajos tīklos ir jādarbojas saprātīgi un nosvērti. Finansistu darbā, tāpat kā ārstu darbā, galvenais ir neizdarīt sliktāk, kā bija. Pavisam nesen Grand Credit parādījās Facebook. Mūsu nākamais solis - Twitter.

- Vai uzņēmumā izjūtat problēmas, kas saistītas ar darbaspēku? 

Mēs neizjūtam šīs problēmas. Uzņēmuma darbības laikā ir izveidojusies profesionāla speciālistu komanda, un personāla mainība ir ļoti neliela.

-  Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu pārstāvētajā uzņēmumā? 

Astoņu Grand Credit nostrādāto gadu laikā ir izveidojies draudzīgs un atsaucīgs kolektīvs. Tāpēc pati galvenā prasība nākamajam darbiniekam - jāmāk strādāt komandā. Zināšanas un pieredze tiek iegūta ar laiku. Bet komunikabilitāte un draudzīgums, spēja piedāvāt kolēģim plecu, gatavība palīdzēt ir tas, bez kā kopā strādāt nav iespējams.

- Kādi ir uzņēmuma tuvākie un tālākie mērķi?

Domāju, ka tie ir līdzīgi kā jebkuram citam uzņēmumam - attīstīties. Mērķis - nostiprināt tirgus pozīcijas, piedāvāt jaunus produktus. Būt interesantiem klientam.

- Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu un to, kāds bija Jūsu pirmais darbs?

Ekonomika un finanses bija mana kaislība jau no skolas sola. Tāpēc es ne mirkli nešaubījos par fakultāti, kurā stāties pēc skolas: tikai ekonomikas fakultātē. 2007. gadā saņēmu maģistra grādu Uzņēmējdarbības vadība un administrēšana. Šobrīd studēju doktorantūrā.

Domāju, ka nebūs pārāk pārspīlēts, ja teikšu, ka darbs Grand Credit ir kļuvis par manas dzīves daļu.
   
- Kā un kad radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums un logo?

Mūsu nosaukums atspoguļo mūsu uzdevumu: piešķirt ļoti lielu, pat grandiozu nozīmi tam, ko mēs īstenojam šobrīd, - drošu un perspektīvu projektu finansēšana. Arī ar logo viss ir diezgan skaidrs: kredīti - naudas resursi - pasaules finanšu centri - debesskrāpji. Tā, ja nemaldos, sprieda man labi pazīstams mākslinieks, kas uzzīmēja logotipa skici uz salvetes, kamēr pusdienojām.

- Atklājiet kādu faktu, kuru mūsu lasītāji, iespējams, vēl nezina par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu.

Mēs nodarbojamies ne tikai ar finansēšanu un kreditēšanu. Mūsu kolektīvs ir diezgan jauns, enerģisks un dinamisks. Mēs mīlam sportu. Sniedzam atbalstu vairākiem sporta klubiem, kas aktīvi attīsta bērnu un jauniešu sportu: Sporta klubs Super Nova, Kikboksa un boksa skola Rīga, Sporta klubs Dobeles Atlēts. Mūsu bērni - mūsu nākotne. Un tie nav vienkārši vārdi, kurus daudzi atkārto, nemaz nedomājot par to jēgu. Mums, pieaugušajiem, šodien ir jāizdara viss, lai rīt mūsu bērni būtu gudri, spēcīgi un veselīgi.

- Kādas izmaiņas likumdošanā Jūs vēlētos redzēt?

Manuprāt, ir svarīgi mainīt uzņēmuma gūtās peļņas aplikšanu ar nodokli. Nodoklis būtu jāmaksā dividenžu izmaksas brīdī. Ja peļņa tiek investēta uzņēmumā, tad tai nav jābūt apliekamai ar nodokli. Tas ir viens no visvienkāršākajiem un acīmredzamākajiem veidiem, kā stimulēt biznesa attīstību Latvijā. Risinājums, kas atrodas virspusē, bet, diemžēl, tiek ignorēts no likumdevēju puses. 

- Vai ir kas tāds, kas Jūs pēdējā laikā ir patiesi pārsteidzis – patīkami vai nepatīkami?

Nezinu, vai to var saukt par pārsteigumu, bet grandiozākais notikums manā dzīvē ir meitas piedzimšana.  Viņa ir lielākais brīnums, kas varēja ar mani notikt.

Nepatīkams pārsteigums? Mani uztrauc makroekonomikas izmaiņas starptautiskā līmenī attīstītajās valstīs.

- Ja Jums gribētu noorganizēt ideālas pusdienas, kādas tās būtu?

Tās ir lielas ģimenes pusdienas, kurās piedalītos mana ģimene, vecāki, sievas vecāki, māsa ar ģimeni... kas var būt labāks par to?

- Kura grāmata/filma/personība ir uz Jums atstājusi vislielāko ietekmi – profesionāli un personīgi?

Ir grāmatas, kuras varu ieteikt ikvienam sociāli aktīvam indivīdam: Džeisona Frenda ReWork, Roberta Kijosaki Bagātais tētis, nabagais tētis, amerikāņu žurnālista Čārlza Dahigga Pieraduma spēks.

- Kur un kā vislabāk atpūsties pēc darba un smelties enerģiju?

Ģimenē. Man ģimene ir neizsmeļams enerģijas un pozitīvo emociju avots. No vecākās paaudzes mēs saņemam gudrību un mieru, bet bērni sniedz mums prieku. Ko tur kautrēties? Dzīves jēga.

- Kā, Jūsuprāt, vislabāk iztērēt loterijā laimētus 10 tūkstošus eiro?

Ikvienam gandarījumu sniedz nauda, ko cilvēks pats ir nopelnījis. Domāju, ka es atdotu šo naudu labdarībai.

- Izstāstiet, lūdzu, savu mīļāko anekdoti vai kādu smieklīgu/interesantu atgadījumu no dzīves/darba.

Varu pastāstīt savu mīļāko piemēru par attieksmi pret savu darbu. Tomass Edisons, viens no slavenākajiem izgudrotājiem un veiksmīgs uzņēmējs, savas dzīves laikā ir ieguvis vairāk nekā 4 tūkstošus patentu. Turklāt viņš strādāja 16-19 stundas diennaktī. 

- Jūsu novēlējums db.lv lasītājiem.

Lai veiksme pavada jūs visos darbos! Mērķi sasniegs tas, kas pēc tā tiecas!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra