Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.

Uz jautājumiem šonedēļ atbild DPA direktors Gatis Ošs. DPA ir 100 % Latvijas informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmums, kas ir Microsoft Corporation partneris mākoņrisinājumu, programmatūras licencēšanas un programmatūras pārvaldības pakalpojumu jomā astoņpadsmit gadus. Uzņēmums gadu gaitā izaudzis arī ārpus Latvijas robežām – Lietuvā, Igaunijā, Gruzijā, Baltkrievijā, Ukrainā un Kazahstānā, kā arī turpina attīstīties, skatoties arī Rietumeiropas virzienā.

- Kāpēc Jūs strādājat šajā uzņēmumā/nozarē?

IT nozarē nekad nav garlaicīgi! Pirmkārt, tā ir ļoti dinamiska ar plašu darbības spektru un ikdienā tā ļauj iepazīt arī citu nozaru specifiku. Otrkārt, mēs esam vienmēr soli priekšā visām citām nozarēm un mēs zinām, kas būs modē! Treškārt, mūsu ikdiena vairs nav iedomājama bez tehnoloģijām – tā ir mūsu realitāte, un tās nozīmība nākotnē tikai pieaugs.

Esmu piedzīvojis, kā no maza uzņēmuma izaug liela, ambicioza un dinamiska uzņēmuma grupa. Šis fakts mani ikdienu viennozīmīgi motivē un spārno!

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā?

Noteikti iepriecina tas, ka, neskatoties uz mūsu mazo tirgu, IT nozare turpina strauji attīstīties un spēj konkurēt. Mazais tirgus bieži vien kalpo kā papildus stimuls daudziem inovatīviem un grandioziem projektiem, kas realizēti plašajā pasaulē, bet tapuši tieši Latvijā.
Prieks, ka arī ar nozari nesaistīti, mazi un vidēji lieli uzņēmumi aizvien biežāk novērtē IT ietekmi uz biznesu un tās nepieciešamību, aizvien biežāk pieņem jauno un nezināmo, uzticas un novērtē mūsu zināšanas.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto uzņēmumu?

Mani iepriecina, ka mēs visi kopā, noteikta mērķa vārdā, spējam mobilizēties un radīt patiešām iedvesmojošus projektus. Pavisam nesen, domājot par mazā biznesa sektora klientu vajadzībām, atklājām pirmo IT pašapkalpošanās platformu Latvijā – place365.lv. Šis bija ilgi lolots projekts, paredzēts mazā biznesa uzņēmējiem, lai nodrošinātu ātru un ērtu nepieciešamās programmatūras iegādi, tās pārraudzību un tehnisko atbalstu latviešu valodā.

Esmu lepns par savu komandu! Un prieks, ka par mums runā ne tikai realizētie projekti, bet arī dažnedažādākie apbalvojumi – arī šogad saņēmām Microsoft Corporation balvu kā Gada Partneris Latvijā mākoņpakalpojuma ieviešanā, vēl pavisam nesen saņēmām eksporta balvu The Red Jacket, kā arī bijām nominēti un saņēmām Baltijas Inovācijas balvas 2015 diplomu. Šie novērtējumi noteikti iedvesmo, sapurina un rada pārliecību, ka esam uz pareizā ceļa.

- Vai Jūs un Jūsu pārstāvēto uzņēmumu var atrast interneta sociālajos tīklos un sociālajos portālos? Kāpēc – jā vai nē?

Šobrīd ikdiena jau vairs nav iedomājama bez sociālo tīklu klātbūtnes. Protams, mēs tur esam un informējam klientus un interesentus par aktuālo uzņēmumā un nozarē. Nenoliedzami, tas ir izaicinājums - atrast labāko veidu, kā kvalitatīvi uzrunāt dažādas auditorijas, tostarp reģionos. Pēdējā laikā īpašu uzmanību esam pievērsuši uzņēmuma bloga pilnveidei, jo, lai arī visapkārt ir daudz informācijas, IT ir nozare, kur kvalitatīvas informācijas nekad nevar būt par daudz. Itin bieži kvalitatīvs bloga ieraksts kalpo par pamatu izpratnes radīšanai problēmjautājumos un aktuālajās tendencēs.

- Vai uzņēmumā izjūtat problēmas, kas saistītas ar darbaspēku? 

Esam atraduši veiksmīgu veidu, kā risināt darbaspēku jautājumus. Jau krietnu laiku sadarbojamies ar augstskolām un sniedzam iespēju studentiem pie mums strādāt praksē, visbiežāk lielākā daļa praktikantu arī paliek strādāt pie mums. Mums ir arī pāris ļoti iedvesmojoši veiksmes stāsti, kurus turam par paraugu un ļoti lepojamies, proti, pirms pieciem gadiem pārdošanas nodaļā sāka strādāt praktikants, kas šobrīd jau ir uzņēmuma grupas valdē un ir pārdošanas nodaļas vadītājs. Vēl pavisam nesen kāda darbiniece, kura savu karjeru sāka pie mums kā praktikante, šobrīd ir spēcīga Eiropas projektu vadītāja un jau pāris mēnešus strādā attālināti no Vācijas.

- Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu pārstāvētajā uzņēmumā? 

Galvenais priekšnosacījums ir, lai ikvienam, neatkarīgi no pārstāvētās profesijas, patīk savs darbs. Pie mums satiekas dažādu profesiju speciālisti un ir svarīgi, lai mēs ikdienā viens no otra, paplašinot redzesloku, varam mācīties. Nenoliedzami, būtiska ir interese par nozari kopumā un spēja strādāt dinamiskā vidē. Mūs raksturo ekspertīze, mobilitāte un dinamika. Ja redzam, ka kādā projektā vai situācijā varam lekt iekšā un uztaisīt mazo revolūciju, mēs to noteikti darīsim. Ne visi to var.

- Kādi ir uzņēmuma tuvākie un tālākie mērķi?

Mūsu mērķis ir turpināt augt un attīstīties, gan nostiprinot pozīcijas vietējā tirgū, gan paplašinot robežas Rietumu virzienā, kā arī radīt izpratni un izglītot klientus par mūsdienu tehnoloģiju, tostarp mākoņpakalpojumu priekšrocībām un nozīmību.

- Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu un to, kāds bija Jūsu pirmais darbs?

Mans pirmais darbs arī bija saistīts ar IT nozari, toreiz gan pārstāvēju klientu pusi - biju Latvijas Neatkarīgas Televīzijas datortīklu administrators. Darba attiecības ar DPA uzsāku pirms 14 gadiem un šajā laika posmā esmu izgājis cauri visiem pārdošanas attīstības cikliem. Esmu piedzīvojis gan šīs sfēras pārdošanas izmaiņas, gan to, kā mainās klientu izpratne, vērtības, lēmumpieņemšanas procesi un kopējās nozares tendences. Viena lieta, kas iezīmējas pavisam skaidri, ir ja kādreiz klientiem svarīgs bija ražotājs un tā zīmols, tad tagad tas viennozīmīgi ir tikai un vienīgi rezultāts.

- Kā un kad radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums un logo?

Zīmola nosaukums DPA radās uzņēmuma dibināšanas - 1997. gadā un sākotnēji tas nozīmēja Datorprogrammu Apgāds. Pirms desmit gadiem, atverot savu pirmo ārvalstu filiāli, sākām lietot saīsinājumu DPA, ar kuru mūs atpazīst arī šobrīd. Taču, sakarā ar uzņēmuma straujo attīstību un paplašināšanos ārvalstu tirgos, mēs esam ceļā uz zīmola maiņu un no jaunā gada mēs pārtapsim par SQUALIO. Zīmols SQUALIO sevī ietver divas mums nozīmīgas pamatvērtības – Software (programmatūra) un Quality (kvalitāte).

- Atklājiet kādu faktu, kuru mūsu lasītāji, iespējams, vēl nezina par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu.

Pieļauju domu, ka vēl daudzi lasītāji nezina, ka DPA ir pirmās IT pašapkalpošanās platformas place365.lv realizētāji Latvijā, kā arī to, ka tagad programmatūras tieši mazajam biznesam pieejamas arī līzingā.

- Kādas izmaiņas likumdošanā Jūs vēlētos redzēt?

Es noteikti vēlētos redzēt laicīgu un prognozējamu lēmumu pieņemšanas procesu, kas sākotnēji spētu atbildēt uz jautājumu «Kādēļ»? Visus likumdošanas grozījumus mēs asi izjūtam gan kā uzņēmējs, kas maksā nodokļus, gan sadarbībā ar klientiem, kad strauji jāpielāgo sistēma, grozījumi līgumos utml.

- Vai ir kas tāds, kas Jūs pēdējā laikā ir patiesi pārsteidzis – patīkami vai nepatīkami?

Pārsteigumi ir uz katra soļa, protams, labāk, ja tie ir patīkami. Taču katra diena ir citādāka un svarīgi ikvienā situācijā saskatīt iespēju. Pavisam nesen biju samērā pārsteigts, ka netiku galā ar 3. klases matemātikas uzdevumu.

- Ja Jums gribētu noorganizēt ideālas pusdienas, kādas tās būtu?

Manas ideālas pusdienas ir kopā ar ģimeni jebkurā formā un vietā. Vasaras idille noteikti ir pusdienas vai vakariņas ar savējiem piemājas dārzā.

- Kura grāmata/filma/personība ir uz Jums atstājusi vislielāko ietekmi – profesionāli un personīgi?

Katra dzīves situācija piespēlē gan vajadzīgās grāmatas, gan personības, taču dzīve ir tik dinamiska un mainīga, ka principā ir neiespējami nonākt pie kā viena un to saglabāt ilgstoši. Taču, esmu pārliecināts, ka mūs kā personības visvairāk veido vecāki, ģimene un apkārt esošie cilvēki ikdienā.

- Kur un kā vislabāk atpūsties pēc darba un smelties enerģiju?

Ceļošana un makšķerēšana ir lietas, kur vienlaikus atpūšos un smeļos enerģiju. Kā reiz pirms nedēļas izbaudīju abas šīs lietas pirmo reizi vienkopus – makšķerēju ceļojuma laikā Taizemē. 

- Kā, Jūsuprāt, vislabāk iztērēt loterijā laimētus 10 tūkstošus eiro?

Labākais veids, kā ieguldīt finanses un paplašināt savu redzesloku un skatījumu uz pasauli, ir ceļošana. Man ir tāds vēl nepiepildīts sapnis par ceļojumu uz Dienvidameriku.

- Izstāstiet, lūdzu, savu mīļāko anekdoti vai kādu smieklīgu/interesantu atgadījumu no dzīves/darba.

Ir samērā daudz kuriozu gadījumu, kas saistīti ar darbu. Pirmkārt, pavisam spilgti atceros to dienu, kad parakstīju līgumu ar DPA – biju tik tikko iznācis no slimnīcas ar izoperētu apendicītu un nevarēju ne lāgā paiet, ne piecelties, lai paspiestu roku par sadarbības uzsākšanu.

Esmu piedzīvojis neskaitāmus smieklīgus gadījumus, kad kopā ar policiju taisījām pirmos licenču auditus dažādos Latvijas uzņēmumos. Pa logiem mesti datori un citas samērā interesantas novērotas manipulācijas ar datoriem kādu laiku bija mana ikdiena.
No licencēšanas pirmsākumiem Latvijā man ir kāds neaizmirstams klients – toreiz kādas bankas prezidents, kurš iegādāties licences ieradās pie manis birojā kopā ar miesassargu un norēķinājās skaidrā naudā.

- Jūsu novēlējums db.lv lasītājiem.

Uz dzīvi vienmēr censties skatīties kā uz iespēju, nenovelkot priekšlaicīgi savu spēju robežas. Vēlieties vairāk!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra