Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.

Uz jautājumiem šonedēļ atbild Latvia Tours direktore Ieva Keiša. Latvia Tours ir tūrisma firma ar 23 gadu pieredzi. 

- Kāpēc Jūs strādājat šajā uzņēmumā/nozarē?

Ja sievietei vispār ir jābūt biznesā, tad tūrisms ir viena no labākajām iespējām savienot patīkamo ar lietderīgo, darbu un hobiju.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā?

Ļoti priecājos, ka ārvalstu tūristu interese par Latviju pieaug, jo mums ir daudz skaistu vietu, ko rādīt tūristiem un mēs spējam profesionāli noorganizēt jebkura mēroga pasākumus. Ir patīkami vērot arī to, ka Latvijas iedzīvotāji ceļo arvien vairāk, jo ceļošana ļauj uz lietām skatīties plašāk, smelties idejas, pārvest tās mājās, lai pēc tam īstenotu šeit - Latvijā.

Iepriecina arī tas, ka, neskatoties uz pesimistiskajām prognozēm, ka tradicionālās tūrisma aģentūras pārstās eksistēt un viss tiks pirkts internetā, mēs joprojām varam lepoties ar stabilu un lojālu klientu loku, kam ir tendence pieaugt.

Apbēdina nesakārtotība valsts iepirkumu jomā, joprojām katra iestāde sacer savu iepirkumu nolikumu, un kritēriji bieži vien ir neloģiski un nepamatoti.

Runājot par Latvijas valsti, ir grūti atbildēt uz Francijā mācību apmaiņas programmas ietvaros dzīvojošās meitas uzdoto jautājumu – kāpēc algu līmenis Latvijā un Francijā ir tik ļoti atšķirīgs, bet preču un pakalpojumu cenas kļūst arvien līdzīgākas.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto uzņēmumu?

Mani iepriecina darbinieku izaugsme un sasniegumi – ir  izveidojusies lieliska komanda un bieži vien spējam atrast netradicionālus risinājumus. Birojā gandrīz vienmēr ir vairāki praktikanti, kuriem ir iespēja mācīties un augt, un, ja kāds ir ļoti aizrautīgs, tad iespēja uzsākt darbu Latvia Tours komandā ir visai reāla.

Apbēdina fakts, ka ir lietas, kuras nevaram ietekmēt un šad tad nākas zaudēt dažādu blakus apstākļu dēļ.

- Vai Jūs un Jūsu pārstāvēto uzņēmumu var atrast interneta sociālajos tīklos un sociālajos portālos? Kāpēc – jā vai nē?

Jā, protams, tā ir daļa no iekšējā mārketinga un jebkurš mūsdienīgs uzņēmums izmanto šos resursus – katrs pēc savām iespējām un saprašanas.

- Vai uzņēmumā izjūtat problēmas, kas saistītas ar darbaspēku? 

Jaunu sieviešu kolektīvā ļoti aktuāls ir jautājums par bērniņu kopšanas atvaļinājumu, ir jāspēj resursus saplānot tā, lai būtu ne par daudz, ne par maz. Ceļojumu konsultants ir profesija, kura prasa ļoti daudz zināšanu un iemaņu, tāpēc labus darbiniekus atrast nav viegli, tāpat arī grūti ir atrast spējīgus cilvēkus vidējo vadītāju pozīcijām, jo šis darbs prasa daudz enerģijas un cilvēki ātri izdeg. Tai pat laikā lepojamies ar to, ka uzņēmumā kadru mainība ir mazāk kā 10 %, kas ir labs rādītājs.

-  Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu pārstāvētajā uzņēmumā?

Nav tādu noteikumu, jāinteresējas par vakancēm un jāsūta CV. 

- Kādi ir uzņēmuma tuvākie un tālākie mērķi?

Mūsu mērķis ir palīdzēt klientiem īstenot viņu sapņus, vēlmes un vajadzības jebkurā ar ceļošanu saistītā jomā – vai tas būtu ceļojums ar ģimeni vai darījumu brauciens, vai kāds komandas saliedēšanas pasākums, jo mēs esam pakalpojumu biznesā un vēlamies sniegt augstas kvalitātes pakalpojums.

- Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu un to, kāds bija Jūsu pirmais darbs?

Nezinu, vai ir labi to publiski teikt, taču tūrismā esmu nokļuvusi gadījuma pēc. Pirms nu jau 12 gadiem, strādājot valsts sektorā, izlēmu, ka ir laiks pārmaiņām, un palaidu apritē savu CV. Tā kā agrāk tika izmantota katra iespēja pabūt ārzemēs, bez sevišķa mērķa biju Vīnē apmeklējusi tūrisma vadības kursus, kas parādījās manā CV. Domāju, ka tāpēc tiku uzaicināta uz interviju Latvia Tours, uz kuru ierados bez nopietna nolūka. Taču firmas īpašnieces bija ļoti šarmantas kundzes un prata mani tā ieinteresēt, ka aizķēros uz daudziem gadiem :)

Lai gan neesmu studējusi medicīnu, mans pirmais darbs studiju gados bija sanitāre Gaiļezera slimnīcas operāciju blokā, man vienmēr ir bijusi interese par medicīnu, taču toreiz medicīnas institūtā bija grūti iekļūt, vairākās augstskolās vienlaicīgi stāties nebija atļauts, es biju provinces meitene un izvēlējos vieglāko ceļu – ekonomikas fakultāti.

- Kā un kad radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums un logo?

Radošu diskusiju rezultātā ar vēlmi lepni nest Latvijas vārdu

- Atklājiet kādu faktu, kuru mūsu lasītāji, iespējams, vēl nezina par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu.

Interneta ceļojumu veikals, kuram šoruden būs 10 gadi -  Lidot.lv, pieder Latvia Tours.

- Kādas izmaiņas likumdošanā Jūs vēlētos redzēt?

Būtu vieglāk konkurēt ar kaimiņvalstīm Lietuvu un Igauniju, ja PVN likmes viesnīcu pakalpojumiem būtu vienādas. Šobrīd Latvijā tā ir 12 %, Lietuvā un Igaunijā 9%.

Manuprāt, būtu vērts izskatīt iespēju Iepirkumu likumā iestrādāt normas, kas dod priekšroku tiem uzņēmumiem, kas darbojas ar peļņu, reinvestē uzņēmumu attīstībā un maksā nodokļus. Piemērām: viens no kritērijiem varētu būt pozitīvs pašu kapitāls. Latvijā ir daudz tādu uzņēmumu, kas ilgstoši strādā ar zaudējumiem un neiegulda uzņēmumā. Igaunijā, piemēram, tādi uzņēmumi - pēc likuma - ir spiesti slēgties vai ieguldīt savā kapitālā, lai kompensētu zaudējumus. Vēl viens kritērijs Iepirkumu likumā varētu būt likviditātes koeficients virs 1.0. Tas ir viens no kritērijiem, uz kuru skatās bankas, vērtējot uzņēmumu dzīvotspēju.

- Vai ir kas tāds, kas Jūs pēdējā laikā ir patiesi pārsteidzis – patīkami vai nepatīkami?

Nesen atgriezos no brīnišķīga ceļojuma pa Bali. Izrādās, ka pietiek ar 2 nedēļām saules un spilgtu krāsu, lai pilnībā atjaunotu ziemā izsīkušos enerģijas krājumus.

- Ja Jums gribētu noorganizēt ideālas pusdienas, kādas tās būtu?

Man ideālā ēdienreize ir vēlas šampanieša brokastis manās lauku mājās Kurzemē, kad pie apaļā galda sēž bērni, radi un draugi un ir tik labi, ka brokastis laiski un plūstoši pāriet vakariņās

- Kura grāmata/filma/personība ir uz Jums atstājusi vislielāko ietekmi – profesionāli un personīgi?

No pēdējā laika grāmatām - Ph.D. Klarisa Pinkola Estesa Sievietes, kuras skrien ar vilkiem par to, ka vajag sevī ieklausīties un reizēm ļaut vaļu instinktiem. No nesen redzētajām filmām - zviedru režisora Fēliksa Harngrēna Simtgadnieks, kas izkāpa pa logu un pazuda, ja ir dilemma – eksistēt bez prieka, vai izkāpt pa logu un riskēt sasisties, mana izvēle vienmēr būs izkāpt. Kas attiecas uz personībām, tad mani ir ietekmējušas stipras un skaistas sievietes, no kurām esmu daudz mācījusies – Eiropas Savienības pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka, bijusī Latvia Tours direktore Gundega Zeltiņa un leģendārā Koko Šanele.

 - Kur un kā vislabāk atpūsties pēc darba un smelties enerģiju?

Mani pēdējā laika atklājumi – klavierspēle un skriešana, abus daru iesācēja līmenī, bet tam nav nozīmes, ja  tas dod prieku un enerģiju. Šogad pirmo gadu arī Latvia Tours komanda skries Lattelecom maratonā. Tad vēl kino, teātris, laba grāmata vai vīns patīkamā kompānijā.

- Kā, Jūsuprāt, vislabāk iztērēt loterijā laimētus 10 tūkstošus eiro?

Vairākus gadus mācījos vēdisko astroloģiju un esmu gandrīz droša, ka iespēja laimēt ir tuvu nullei, bet, ja nu tomēr, tad 10 % labdarībai un pārējo savu bērnu izglītībai. Ja nu tomēr kas atliktu, tad ceļojumam uz Dienvidāfriku.

- Izstāstiet, lūdzu, savu mīļāko anekdoti vai kādu smieklīgu/interesantu atgadījumu no dzīves/darba.

Manā pirmajā Balttour izstādē stāvu stendā kopā ar savām Latvia Tours meitenēm, pienāk klients un viszinošā balsī jautā – vai Jūs varat  noorganizēt ceļojumu apkārt pasaulei ar autobusu, es aizturu elpu, bet viena no meitenēm bez domāšanas atbild – labprāt, ja Jūs savāksiet grupu :)

- Jūsu novēlējums db.lv lasītājiem.

Ceļojiet, jo redzētais un piedzīvotais ir vienīgais ieguldījums, kura vērtība ar gadiem nešaubīgi aug.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra