Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.

Uz jautājumiem šonedēļ atbild Marsh valdes priekšsēdētājs Kristaps Zilberts. Marsh darbojas apdrošināšanas brokeru pakalpojumu un riska vadības jomās. «Milzīga korporācija, kas sakņojas konsultāciju biznesa «mekā» Amerikā, pārstāvam uzņēmējiem pašreiz tik būtisku biznesa vadības jomu kā pasargāšanās no riskiem. Esam starpnieki, precīzāk sakot, padomdevēji starp starptautiskām apdrošināšanas sabiedrībām un uzņēmējiem,» tā, lūgts pateikt trīs svarīgākos faktus par savu uzņēmumu, norāda K. Zilberts.

- Kāpēc Jūs strādājat šajā uzņēmumā/nozarē?

Pašreiz esmu konsultāciju biznesā jau tik ilgu laiku, ka esmu skaidri sapratis, ka vēlos šajā nozarē arī palikt. It īpaši tagad, kad uzņēmējdarbības vide ir pārmaiņu procesā - biznesā priekšroku gūst, nevis pārgalvība, bet aprēķins un politisko un ekonomisko risku analīze. Man personīgi ļoti patīk dinamiskais ikdienas darbu ritums, kad nav iespējams no rīta paredzēt, ar ko šī diena beigsies! Šie ikdienas izaicinājumi -  ātru un pamatotu lēmumu pieņemšana, piemēram, kad iestājas negadījums - nodeg Rīgas pils, aizdegas rūpnīca, tiek nozagta automašīna, man pašam piespiež ikdienā būt psiholoģiski noturīgākam un elastīgākam, pielāgoties daudzpusīgajām situācijām un ātri reaģēt.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā?

Iepriecina tas, ka valstī jūtamas pārmaiņas uz labo pusi, šeit es domāju likumdošanas sakārtotību, piemēram, saistībā ar maksātnespējas procesiem un uzņēmumu īpašnieku atbildību - arvien augstāk tiek vērtēts profesionālisms un pieredze. Tāpat ir redzams, ka notiek tirgus konsolidācija, tiek piedāvāti risinājumi, kas uzņēmumiem ļauj strādāt efektīvāk un ērtāk. Valstiskā līmenī pamazām sakārtojas vadības procesi un draugu/radu principu aizstāj zināšanas. 

Nedaudz vīlies esmu, kad jāsalīdzina ziemeļu kaimiņvalstu pieredzi publiskajā sektorā, kurā mums vēl ļoti tāls ceļš ejams līdz profesionālai videi, piemēram, valsts iepirkumos, kaut vai, iegādājoties veselības apdrošināšanas polises, ierēdņiem netiek izvērtēts efektīvākais piedāvājums, nerunājot jau par tādu jautājumu kā debitoru apdrošināšana, kas valsts sektorā ir maz praktizēts.
 
- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto uzņēmumu?

Šobrīd noteikti tikai iepriecina. Iepriecina tas, ka mēs augam ar katru gadu ne tikai finansiāli, bet mums pievienojas jauni kolēģi, kas paaugstina mūsu kopējo profesionalitāti.

- Vai Jūs un Jūsu pārstāvēto uzņēmumu var atrast interneta sociālajos tīklos un sociālajos portālos? Kāpēc – jā vai nē?

Starptautiskā līmenī atsevišķos sociālajos tīklos mūs var atrast, bet Latvijas birojam lokāli nav tādas mārketinga stratēģijas, kas apgūtu sociālo tīklu auditoriju, jo mēs fokusējamies uz biznesa sektoru un šīm konsultācijām ir lielākoties konfidenciāls un lietišķs saturs, kas nav piemērots sociālajiem tīkliem. Bet interneta nozīme ik dienu pieaug, un es nenoliedzu, ka varbūt tuvākajā nākotnē sevi prezentēsim arī sociālajos tīklos.

- Vai darbinieku trūkumu izjūtat?

Šobrīd patiešām ir grūti atrast cilvēkus ar spēcīgu iekšējo motivāciju augt, strādāt patstāvīgi, sekot līdzi saviem plāniem un sasniegt mērķus. Mana pieredze rāda, ka cilvēki izvēlas iet vieglāko ceļu un nesaskata vērtību strādāt kādā uzņēmumā ilgtermiņā un profesionāli attīstīties vienā nozarē. 

-  Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu pārstāvētajā uzņēmumā? 

Cilvēkam noteikti ir jāņem vērā, ka būs daudz jāstrādā, iekļaujoties komandā, kurā ir spējīgi prāti, augsti pašmotivēti darbinieki, kas skaidri zina, ka var un grib strādāt ilgtermiņā. Protams, ka ir vēlams zināt angļu un krievu valodu un ir jābūt attiecīgai izglītībai. Mums katram šeit ir sava veida izglītība - ekonomisti, finansisti, inženieri utml. 

- Kādi ir uzņēmuma tuvākie un tālākie mērķi?

Par tuvākajiem mērķiem runājot, tīri komerciāli – kļūt par vadošo finanšu risku apdrošināšanas brokeri Latvijā. Ilgtermiņa mērķu galvenā stratēģiskā līnija ir turpināt konsultēt Latvijas uzņēmumus par uzņēmējdarbības risku pareizu novērtēšanu, atrodot piemērotus risinājumus, lai konkrētos riskus vadītu un samazinātu. Otra stratēģiskā līnija ir izglītojošā funkcija un trešā stratēģiskā līnija ir specializācija nišās, kurās visvairāk redzam savu pievienoto vērtību.

- Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu un to, kāds bija Jūsu pirmais darbs?

Pirmā darba vieta man bija jau, kad studēju finanses banku augstskolā -  strādāju Latvijas Uzņēmumu reģistra kancelejā, kur pieņēmu un izsniedzu dokumentus. Vēlāk ieguvu Latvijas Universitātes maģistra grādu ekonomikā, paralēli strādāju Komercreģistra grāmatvedībā. Varu teikt, ka visas manas darba vietas jau no pirmsākumiem lielākā vai mazākā mērā ir saistītas ar uzņēmējiem.

Marsh sāku strādāt kā brokera asistents, vēlāk kļuvu par pārdošanas vadītāju. Nākamais solis jau bija daudz nozīmīgāks – tiku iecelts valdē un tagad esmu valdes priekšsēdētājs. Kopā uzņēmumā strādāju jau 12 gadus un varu apgalvot, ka zinu, kā uzņēmums funkcionē, sākot no paša zemākā līmeņa amata un vienkāršākajiem darba pienākumiem.

- Kā un kad radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums un logo?

Marsh ir dibināts 1871.gadā Amerikā pēc t.s. lielā Čikāgas ugunsgrēka un tā nosaukumā ir ietverti dibinātāju uzvārdi: Marsh un McLennan (Marsh ir Marsh & McLennan Companies meitasuzņēmums). 1897.gadā abi šie kungi nāca klājā ar savu uzņēmējdarbības ideju, proti, pirkt apdrošināšanas pakalpojumus klienta vārdā ir izdevīgāk nekā pārdot apdrošināšanu. Šī biznesa pamatkoncepcija ir saglabāta līdz šim.

- Atklājiet kādu faktu, kuru mūsu lasītāji, iespējams, vēl nezina par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu.

Viens no notikumiem uzņēmuma dzīvē - man spilgtā atmiņā ir iespiedusies Latvijas Eirovīzijas pārstāvju - grupas  F.L.Y, kas izpildīja dziesmu Hello from Mars, balsu apdrošināšana par 150 000 USD pret negadījumiem, kas liegtu viņu uzstāšanos konkursā.

- Kādas izmaiņas likumdošanā Jūs vēlētos redzēt?

Noteikti vēlētos redzēt, ka esošās likumdošanas normas patiešām sāktu efektīvāk darboties, it sevišķi jomās, kas saistītas ar atbildības uzņemšanos, veicot uzņēmējdarbību.

- Vai ir kas tāds, kas Jūs pēdējā laikā ir patiesi pārsteidzis – patīkami vai nepatīkami?

Labprāt padalītos ar patīkamo. Nesen biju ekskursijā uz Latvijas Nacionālo bibliotēku. Ieejot ēkā, es patiešām sajutu pārsteigumu par to, kāds milzu darbs ir paveikts bibliotēkas iekšpusē. Ekskursija aizritēja neticami ātri, pat nepamanīju, kā skrien laiks, klausoties gidu un redzot iestrādātos nacionālos motīvus grīdās, sienās un dekoros. Ejot ārā, es biju lepns par to, cik daudz mūsu zīmju un nacionālā mantojuma elementu bibliotēkas idejas autori ir mēģinājuši iemiesot un saglabāt nākamajām paaudzēm. 

- Kurš ir Jūsu mīļākais ēdiens un dzēriens?

Virtuvei ikdienā metu līkumu un līdz ar to žēl, bet man nav kāda izteikta mīļākā ēdiena, kuru pats mācētu pagatavot. Ja ir iespējams, tad ceļojot - ne tikai pa ārvalstīm, bet arī pa Latvijas reģioniem - vienmēr izvēlos baudīt kādu īpašu, konkrētai vietai raksturīgu ēdienu, piemēram, grilētas zivis Kurzemē vai sīpolzupu Francijā. Lai sabalansētu ikdienas stresaino dzīvesveidu, patērēju ļoti daudz dažādas tējas un burkānu sulu.

- Kura grāmata/filma/personība ir uz Jums atstājusi vislielāko ietekmi – profesionāli un personīgi?

Grāmatas lasu periodiski un pēdējos gados vairāk ir sanācis lasīt profesionālo literatūru. Tomēr viens no autoriem, kura izdevumos vienmēr ieskatos lidostu grāmatnīcās, ir Dž. Grišams. Kad savulaik domāju par to, kurā virzienā iet studēt, manās rokās nejauši nonāca Dž.Grišama grāmata Firma, kas man deva pirmo ieskatu «balto apkaklīšu» pasaulē un nojausmu par to, kā «notiek» lietas. Rezultātā - studēju finanses.

- Kur un kā vislabāk atpūsties pēc darba un smelties enerģiju?

Neizsīkstošs enerģijas avots man ir ģimene un daba. Mans hobijs ir makšķerēšana, un tagad to kopā darām jau trīs paaudzes! Ziemā, kad makšķerēt nebraucu, tad skrupulozi meklēju un iegādājos jaunāko aprīkojumu, piecas reizes pārkārtojot jau esošo...

- Kā, Jūsuprāt, vislabāk iztērēt loterijā laimētus 10 tūkstošus eiro? 

Esmu diezgan ziņkārīgs par to, ko redzu apkārt un uzlādējos no jauniem interesantiem iespaidiem, tāpēc vispirms noteikti laistos pa kādu Norvēģijas lašu upi un pēc tam, ja kaut kas vēl atliktu no 10 tūkstošiem, labprāt pazvilnētu kaut kur Karību jūras salā.

- Izstāstiet, lūdzu, savu mīļāko anekdoti vai kādu smieklīgu/interesantu atgadījumu no dzīves/darba. 

Viena no anekdotēm, kas man profesionāli īpaši patīk: Klients sēž pie friziera. Frizieris – kas jums grieza matus? Klients atbild: Meistars! Frizieris: Es redzu, ka meistars. Bet kāds?

Šī anekdote ļoti precīzi ilustrē profesionālo nostāju, ka tomēr katram ir jādara savs darbs, lai sasniegtu teicamu rezultātu. 

- Jūsu novēlējums db.lv lasītājiem.

Es novēlu atrast laiku, lai pārdomātu savas vērtības un izvērtētu riskus neatkarīgi no tā, vai tas būtu uzņēmuma dzīvē vai personīgajā, neatstājot lietas pašplūsmā.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra