Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.

Uz jautājumiem šonedēļ atbild Maxima Latvija valdes locekle Jeļena Kondrašova. Lietuvā 2007.gadā tika reģistrēts uzņēmums MAXIMA GRUPĖ, UAB, kam šobrīd pieder tirdzniecības tīkli Lietuvā, Latvijā, Igaunijā, Bulgārijā un Polijā. Starptautiskās audita un biznesa konsultāciju kompānijas Deloitte ekspertu CE TOP 500 (500 lielākās kompānijas 18 Centrāleiropas valstīs) pagājušajā gadā veidotajā pārskatā MAXIMA GRUPĖ ieņēma 57.vietu.

Latvijā uzņēmums Maxima Latvija darbību uzsāka 2001.gadā, atverot pirmos veikalus.

- Kāpēc Jūs strādājat šajā uzņēmumā/nozarē?

Šis uzņēmums attīstās ļoti dinamiski. Uzņēmuma vadība velta lielu uzmanību darbinieku apmācībai un kvalifikācijas celšanai visos līmeņos. Tāpat viena no lielākajām priekšrocībām, strādājot šajā uzņēmumā, ir iespēja strādāt gan lokālā, gan starptautiskā mērogā.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā?

Mani iepriecina tas, ka mums ir izveidojusies ļoti veiksmīgā sadarbība ar vietējiem lauksaimniekiem un to pārstāvjiem, lai saviem klientiem veikalos varētu piedāvāt vietējo produkciju.

Savukārt, apbēdina fakts, ka biznesa vide Latvijā nav līdz galam sakārtota. Tāpat uzskatu, ka ir nepietiekami daudz apspriešanu pirms jaunu likumdošanas iniciatīvu pieņemšanas mūsu valstī, lai gan mēs esam uzticams ilgtermiņa partneris gan valstij, gan saviem darbiniekiem.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto uzņēmumu?

Mani ļoti iepriecina jauni, izglītoti, ambiciozi darbinieki un viņu vēlme strādāt vienā komandā kopīgu mērķu sasniegšanai, un viņu patiesās emocijas raisa dažādu iepriekš izvirzītu mērķu un rezultātu sasniegšana. Toties apbēdina fakts, ka daļa jauniešu pamet Latviju, lai dotos laimes meklējumos uz ārzemēm.

- Vai Jūs un Jūsu pārstāvēto uzņēmumu var atrast interneta sociālajos tīklos un sociālajos portālos? Kāpēc – jā vai nē?

Maxima Latvija iet līdzi laikam un attīstās, tādēļ, pieaugot sociālo tīklu nozīmei, uzņēmums ir pārstāvēts gan draugiem.lv, gan Facebook, gan Twitter, gan Instagram. Mums ir svarīgi būt tuvu saviem klientiem, un, ja mūsu klienti ir sociālajos tīklos, mums tur arī jābūt.

Tā kā sociālie tīkli aizņem ļoti daudz laika, pati šobrīd izmantoju tikai LinkedIn, kas vairāk kalpo dažādu biznesa kontaktu uzturēšanai.

- Vai uzņēmumā izjūtat problēmas, kas saistītas ar darbaspēku?

Protams, arī mēs šobrīd izjūtam darba roku trūkumu, kas ir Latvijas 90. gadu demogrāfiskās krīzes rezultāts. Lai atvieglotu saviem darbiniekiem ikdienas slodzi un mazinātu rindas pie kasēm, no pagājušā gada sākām attīstīt pašapkalpošanās kases, kas pašlaik ir pieejamas divos lielākajos Rīgas veikalos. Šogad plānojam šādas pašapkalpošanās kases ieviest vēl vairākos galvaspilsētas veikalos.

-  Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu pārstāvētajā uzņēmumā?

Tiem, kas vēlas kļūt par mūsu kolēģiem, jābūt atbildīgiem, tādiem, kas mīl savu darbu un vēlas pašrealizēties. Tā kā esam lielākais darba devējs valstī un šobrīd nodarbinām aptuveni 8500 cilvēkus, esam uzņēmums, kurā var attīstīt savu karjeru un kāpt pa karjeras kāpnēm ne tikai Latvijas, bet starptautiskā mērogā grupas uzņēmumu ietvaros. Mums ir daudz veiksmīgu piemēru tam, kā darbinieki attīstās.

- Kādi ir uzņēmuma tuvākie un tālākie mērķi?

Galvenie uzņēmuma mērķi šobrīd ir trīs – efektīva darba procesu pārvaldīšana, uzņēmuma reputācijas stiprināšana, uzņēmuma kultūras veidošana un darbinieku komandas saliedēšana. Lai sasniegtu šos mērķus, mēs balstāmies uz uzņēmuma pamatvērtībām: mēs strādājam klientam, katrs ir svarīgs, vienota komanda, ka arī ņemu un izdaru.
 
- Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu un to, kāds bija Jūsu pirmais darbs?

Esmu ieguvusi izglītību tirdzniecības jomā, tādēļ arī šajā nozarē strādāju kopš izglītības iegūšanas. Taču pats galvenais, ka man šis darbs arī patīk. Uzņēmumā Maxima Latvija strādāju jau 14 gadus, kopš tā dibināšanas 2001.gadā. Esmu bijusi atbildīga par uzņēmuma attīstību, jaunu veikalu atvēršanu, biju tirdzniecības departamenta vadītāja. Kad uzņēmumā izmainījās struktūra, man tika piedāvāta iespēja strādāt MAXIMA GRUPĖ Lietuvā, kur pavadīju sešus gadus. Sākotnēji biju atbildīga par Maxima X formāta veikaliem Baltijas valstīs, vēlāk jau biju atbildīga par Maxima XX formāta veikaliem Baltijas valstīs.

Kad strādāju Lietuvā, vienmēr domāju, ka reiz atgriezīšos Latvijā. Taču atgriezos Latvijā ļoti smagā laikā. Nekad dzīvē nevarēju iedomāties, ka varētu notikt tik liela traģēdija manā valstī ar uzņēmumu, kura izveidē esmu piedalījusies. Tādēļ ne mirkli nešaubījos un pieņēmu piedāvājumu vadīt Maxima Latvija uzņēmumu.

- Kā un kad radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums un logo?

Pirms desmit gadiem, 2005.gadā, grupas uzņēmuma vadība pieņēma lēmumu mainīt nosaukumu visiem veikaliem, lai visās pārstāvētās valstīs veikalu nosaukumi būtu vienādi - MAXIMA.  Tāpat veikali tika sadalīti pa dažādiem formātiem: MAXIMA X – neliels, tuvākais veikals katram, MAXIMA XX – vidēja lieluma veikals, MAXIMA XXX – liels tirdzniecības centrs. Tādējādi Lietuvā, no kurienes cēlies uzņēmums, iedzīvotājiem nosaukums MAXIMA ir kļuvis sinonīms vārdam veikals.

- Atklājiet kādu faktu, kuru mūsu lasītāji, iespējams, vēl nezina par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu.

1992.gadā, kad Lietuva bija atguvusi neatkarību un ekonomikā vēl valdīja haoss, kad veikalu plaukti bija tukši, bet iedzīvotāji lielākoties iepirkās tirgos, studentu grupa atvēra trīs pārtikas veikalus. Šādi aizsākās mūsu uzņēmuma darbība.

- Kādas izmaiņas likumdošanā Jūs vēlētos redzēt?

Ja tiktu samazināts PVN pārtikas produktiem, tie kļūtu pieejamāki maznodrošinātiem iedzīvotājiem. Tāpat vēlētos, lai jaunu normatīvo aktu pieņemšana būtu paredzamāka.

- Vai ir kas tāds, kas Jūs pēdējā laikā ir patiesi pārsteidzis – patīkami vai nepatīkami?

Mani saviļņoja un pārsteidza mūsu jauniešu talants nesen notikušajos Skolēnu Dziesmu un deju svētkos. Tā kopības sajūta, vienotība dziesmā un dejā spēja aizkustināt ikvienu gan tos, kas klātienē vēroja koncertus, gan arī visus pie televizora ekrāniem.

Tāpat pavisam nesen, maijā, noslēdzās mūsu organizētais konkurss talantīgākajiem Latvijas jauniešiem Maksimālisti, kurā piedalījās 312 skolēnu no visas Latvijas. Mani pārsteidza un iedvesmoja šo jauniešu stāsti un idejas. Esmu lepna, ka mums ir tik daudz talantīgu un spējīgu jauniešu.

Savukārt, negatīvu pārsteigumu šovasar ne tikai man, bet lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju sagādājuši laika apstākļi, kas mūs nemaz nelutina.

- Ja Jums gribētu noorganizēt ideālas pusdienas, kādas tās būtu?

Visgardākā maltīte ir tā, kuru ar mīlestību esmu pati pagatavojusi savai ģimenei.

- Kura grāmata/filma/personība ir uz Jums atstājusi vislielāko ietekmi – profesionāli un personīgi?

No grāmatām vēlos pieminēt divas. Pirmā - Džeka Velča sarakstītā grāmata Ceļš uz uzvaru. Kā izveidot patīkamu atmosfēru komandā? Kā uzlabot savas komandas darba spējas? Kā veicināt panākumus? Kā pareizi sadalīt prioritātes? Kā sasniegt mērķus? Šie ir tikai daži no jautājumiem, uz kuriem radu atbildes šajā grāmatā.

Otrā grāmata, ko vēlos pieminēt, ir Žordi Galserāna (Jórdi Galcerán) Grenholma metode. Lai gan darbs sarakstīts jau 2003.gadā, tas ir aktuāls arī šobrīd. Grāmatā pēc psihologa Grenholma metodes aprakstīts, kā tiek testēti potenciālie darbinieki pirms pieņemšanas darbā. Tajā tiek aprakstīts kandidātu psiholoģiskais raksturojums. Uz ko mēs esam gatavi, lai iegūtu labi atmaksātu darbu? Ko esam gatavi upurēt savai karjerai?

Tāpat atmiņā palikusi teātra izrāde. Pēc Ričarda Baera darba tapusī komēdija Jauktās jūtas. Teātra izrāde ir par tādām mums visiem zināmām tēmām kā mīlestība, vecums un attiecības ar bērniem. Šī izrāde pierāda, ka mīlestība ir iespējama jebkurā vecumā. Šī jaukā komēdija uzrunās ikvienu, jo mīlestība ir aktuāla gan divdesmit, gan sešdesmit gados.

- Kur un kā vislabāk atpūsties pēc darba un smelties enerģiju?

Viennozīmīgi, tā ir mana ģimene un ceļošana kopā ar saviem mīļajiem.

- Kā, Jūsuprāt, vislabāk iztērēt loterijā laimētus 10 tūkstošus eiro?

Esmu no tiem cilvēkiem, kas lielāku gandarījumu gūst dāvinot, nevis saņemot dāvanas. Tādēļ, ja es laimētu loterijā, iepriecinātu savus tuvākos, bet daļu ziedotu labdarībai, lai iepriecinātu arī citus. Tāpat vienmēr prieku sagādā ceļošana.

- Izstāstiet, lūdzu, savu mīļāko anekdoti vai kādu smieklīgu/interesantu atgadījumu no dzīves/darba.

 Ja jūs varat pavadīt pilnīgi bezjēdzīgu vakaru, jūs esat apguvis mākslu dzīvot.

- Jūsu novēlējums db.lv lasītājiem.

Gēte reiz ir teicis, ka ikviens, kurš strādā tikai sev, cieš. Ja strādā citiem, cilvēks dalās priekā.
Lai katra diena nes jums prieku!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra