Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.

Uz jautājumiem šonedēļ atbild SIA Medicīnas sabiedrība ARS valdes priekšsēdētājs Māris Andersons, kurš ir arī uzņēmuma līdzīpašnieks. Medicīnas sabiedrība ARS darbojas 28 gadus. «Pie mums strādā 450 darbinieki, 170 ir ārsti,» atklāj M. Andersons.

- Kāpēc Jūs strādājat šajā uzņēmumā/nozarē?

Laikam jau to var nosaukt par misijas apziņu. Kā jebkuram cilvēkam arī man ir nepieciešama pašrealizācija. Esmu sapratis, ka medicīna ir tā sfēra, kurā man tas sanāk vislabāk.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā?

Mani apbēdina visu rangu politiķu un partiju neizpratne par to, cik svarīga ir veselīga nācija. Mēs visu laiku cīnāmies tikai ar šādas attieksmes sekām un katastrofālo finansējuma trūkumu medicīnai. Tāpat mani ļoti skumdina patriotisma trūkums ļoti daudzos Latvijas iedzīvotājos.

Bet vienlaikus mani ļoti iepriecina tie cilvēki, kuru patriotisms un entuziasms plūst pāri malām, kuri ir gatavi ar neizmērojamu spēku un enerģiju īstenot projektus un attīstīties. Tas, savukārt, manī rada pārliecību, ka mūsu nācija ir neiznīcināma.

Runājot par mūsu pārstāvēto nozari, mani iepriecina, ka daudzi projekti attīstās tieši par spīti katastrofālajam finansējuma trūkumam un saknē nepareizajai veselības politikai.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto uzņēmumu?

Mani iepriecina kolektīvs, cilvēki, kuriem patīk viņu darbs, darba apstākļi uzņēmumā. Daudz droši vien pasaka fakts, ka mūsu uzņēmuma medicīnas personu lokā faktiski nav kadru mainības. Tāpat mani iepriecina ARS attīstība, kas notiek, pat neskatoties uz valsts klibo medicīnas sistēmas politiku. Vienlaikus apbēdina, ka attīstība norit pārāk lēni!

- Vai Jūs un Jūsu pārstāvēto uzņēmumu var atrast interneta sociālajos tīklos un sociālajos portālos? Kāpēc – jā vai nē?

Mēs vienmēr esam bijuši uz pacientu orientēts uzņēmums. Mūsdienās pacients meklē mūs sociālajos tīklos, tādēļ mēs tur esam un runājam ar mūsu klientu viņam ērtākajā formā.

- Vai uzņēmumā izjūtat problēmas, kas saistītas ar darbaspēku? 

Izjūtam zināmās nozarēs, piemēram, neatliekamajā medicīniskajā palīdzībā, kur trūkst ārstu un ārstu palīgu. Tāpat trūkst arī radiogrāferu (rentgena tehniķu).

- Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu pārstāvētajā uzņēmumā? 

Viņam jābūt izteikti uz pacientu orientētam.

- Kādi ir uzņēmuma tuvākie un tālākie mērķi?

Pirmā faktiski no jauna uzbūvētā daudzprofilu privātā klīnika atjaunotās republikas vēsturē. Tas ir mūsu tuvākais un arī tālākais mērķis. Šogad rudenī plānojam atklāt pirmo kārtu, bet tas būs tikai sākums bijušās Sarkanā Krusta slimnīcas atjaunošanā.

- Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu un to, kāds bija Jūsu pirmais darbs?

Biju feldšeris 1.slimnīcas operāciju blokā, tad ārsta palīgs Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā. Biju zinātniskais līdzstrādnieks. 15 gadus nostrādāju NMPD par ārstu kardiologu.

- Kā un kad radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums un logo?

Kāds no Senās Grieķijas filosofiem ir teicis, ka medicīna tas ir reizē amats, māksla un zinātne. Šī doma latīniski tiek izteikta ar vārdu Ars. Savukārt, logo 1987.gadā izveidoja Sergejs Davidovs, saliekot šos trīs burtus vienu uz otra. Zīmīgi, ka burti pārklājoties izveido krusta simbolu.

- Atklājiet kādu faktu, kuru mūsu lasītāji, iespējams, vēl nezina par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu.

Medicīnas sabiedrība ARS ir vienīgais privātais medicīnas uzņēmums Latvijā, kas strādā kopš padomju gadiem, proti, 1988.gada 20. janvāra, kad tikām reģistrēti kā kooperatīvs.

- Kādas izmaiņas likumdošanā Jūs vēlētos redzēt?

Tikai un vienīgi stabilitāti likumdošanā. Latvijā darbaspēka nodokļi ir pārāk augsti, un tādēļ godīgiem uzņēmumiem ir grūti konkurēt ar nelegālajiem darboņiem.

- Vai ir kas tāds, kas Jūs pēdējā laikā ir patiesi pārsteidzis – patīkami vai nepatīkami?

Ar katru gadu mani pārsteidz arvien mazāk lietu, bet man ir jāatzīmē, ka mani tiešām ir patīkami pārsteigusi veselības ministra aktīvā cīņa ar ēnu ekonomiku.

- Ja Jums gribētu noorganizēt ideālas pusdienas, kādas tās būtu?

Esmu tādas jau baudījis un labprāt piedzīvotu vēlreiz. Tas bija Vācijā, Esenē, kādā itāļu restorānā, kur mums pasniedza septiņus ēdienus ar tiem pieskaņotiem septiņiem dzērieniem. Gardi un nospēlēts uz pareizajām notīm – garšas pilnība.

- Kura grāmata/filma/personība ir uz Jums atstājusi vislielāko ietekmi – profesionāli un personīgi?

Grāmata – Aksela Muntes Stāsts par Sanmikelu. Filmas – Bernardo Bertoluči 20.gadsimts un Konformists. Personības – psiholoģijas profesors Imants Plotnieks, kurš četrus gadus bija mans klases audzinātājs, un Jānis Strazdiņš, 2.medskolas pasniedzējs, kurš nemitējās mani atrunāt no mediķa karjeras veidošanas.

- Kur un kā vislabāk atpūsties pēc darba un smelties enerģiju?

Pie jūras.

- Kā, Jūsuprāt, vislabāk iztērēt loterijā laimētus 10 tūkstošus eiro?

Nekad neesmu neko vinnējis. Visu esmu nopelnījis ar savu darbu. Bet, ja nu gadītos šādu summu vinnēt, es dotos kādā skaistā ceļojumā.

- Izstāstiet, lūdzu, savu mīļāko anekdoti vai kādu smieklīgu/interesantu atgadījumu no dzīves/darba.

Tas ir stāsts par ARS reģistrēšanu. Tas bija 1988.gadā. Pie gara, gara galda sēdēja milzīga komisija, un tās priekšsēdētājs mums, dibināt gribētājiem, pievērsās ar neizpratnes pilnu jautājumu: «Es saprotu, ka viena kooperatīva pagrabā var šūt džinsus. Otrā pagrabā var tos pārdot. Bet ko jūs, dakteri, darīsiet kooperatīvā?» Atbildējām: «Ārstēsim cilvēkus, neko citu mēs neprotam.» Neskatoties uz manu vairāk nekā 15 gadu pieredzi, praktizējot medicīnā, komisijai bija lielas bažas, vai tad vajadzētu tā ļaut kooperatīvam ārstēt cilvēkus. Beigās tomēr tika pieņemts lēmums ļaut mums mēģināt.

- Jūsu novēlējums db.lv lasītājiem.

Atrodiet savu aicinājumu pēc iespējas agrāk. Bet labāk vēlu nekā nekad. Neko nedariet tikai naudas dēļ. Ja strādāsiet savam aicinājumam, nauda pati nāks. Ja strādāsiet savam aicinājumam, jums nevar neizdoties!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra