Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.

Uz jautājumiem šonedēļ atbild iepakošanas un marķēšanas risinājumu piedāvātājas SIA PakMarkas direktors Viktors Grigorjevs. Svarīgākais notikums SIA PakMarkas šogad ir uzņēmuma 20 gadu jubileja. Latvijā uzņēmums darbojas no 1995. gada. «Otrs svarīgākais fakts ir apgrozījuma rādītājs, ko sasniedzām pagājušajā gadā  - 4,4 miljoni eiro, kas uzņēmumam, kurā strādā tikai 30 darbinieki, ir labs rādītājs. Šajā uzņēmumā strādāju jau gandrīz 14 gadus un esmu patiesi lepns par to,» norāda V. Grigorjevs.

Kāpēc Jūs strādājat šajā uzņēmumā/nozarē?

Visu savu mūžu esmu nodarbojies ar sportu, tāpēc zinu, kas ir konkurence un to, cik interesanti ir darboties dinamiskā vidē.

Iepakošanas uzņēmējdarbība noteikti tāda ir, tādēļ nekad nav garlaicīgi. Visu laiku ir vēlme sasniegt arvien augstākus un augstākus rezultātus. Līdz šim tas arī ir noticis, uzņēmums darbojas veiksmīgi, un darbinieki ir priecīgi strādāt SIA PakMarkas.

Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā?

Pēc dabas esmu optimists, tādēļ uz visu skatos kā uz iespēju. Uzskatu, ka nevar pie problēmām apstāties, tā ir tikai situācija, kuru ir iespējams risināt. Latvijā poligrāfijas uzņēmējdarbībai ir laba vēsture, uzņēmumiem šajā nozarē ir augsti rādītāji, uzskatu, ka mums ir visas iespējas attīstīties arī šajā jomā. Daudzi uzņēmumi Latvijā nodarbojas ar eksportu, kas mums nodrošina nepieciešamo darba apjomu. Ja citiem ies labi, tad arī mūsu nozare attīstīsies.

Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto uzņēmumu?

Esmu patiesi lepns par komandu, kāda mums uzņēmumā ir izveidojusies – visi viens par otru daudz zinām. 14 gadu garumā mums uzņēmumā ir nomainījušies tikai 20 cilvēki, uzskatu, ka tas ir labs rādītājs. Pagājušajā gadā uzņēmuma darbiniekiem piedzima pieci bērni, ar ko ļoti lepojamies. Es vēlos, lai cilvēki paliktu strādāt Latvijā un nepamestu mūsu valsti, jo skaistākas vietas uz pasaules nav par Latviju.

Man galvenais ir, lai darbinieki justos labi, tad zinu, ka arī peļņas rādītāji būs augsti. Mana kabineta durvis visu laiku ir vaļā, un ikviens darbinieks zina, ka var pie manis vērsties ar jebkuru jautājumu vai ierosinājumu.

Vai Jūs un Jūsu pārstāvēto uzņēmumu var atrast interneta sociālajos tīklos un sociālajos portālos? Kāpēc – jā vai nē?

Nē, mēs neesam sociālajos tīklos, jo tos mums pārrauga UAB PakMarkas Lietuvā. Mūsu klietu loks vairāk sastāv no uzņēmumiem, mazāk ir privātpersonu, līdz ar to galveno uzsvaru liekam uz mājas lapā pieejamo informāciju.

Vai uzņēmumā izjūtat problēmas, kas saistītas ar darbaspēku?

Grūti ir atrast darbiniekus, kam ir pieredze šajā nozarē, bet tāda problēma pastāv daudziem uzņēmumiem. Mēs šo jautājumu risinām ļoti vienkārši, ja redzu, ka cilvēks ir mērķtiecīgs un ieinteresēts sasniegt rezultātus, tad mēs piedāvājam apmeklēt apmācību kursus, kas galvenokārt notiek Lietuvā, bet ir iespēja braukt arī uz citām Eiropas valstīm, lai iegūtu pieredzi. Uzņēmumā regulāri notiek apmācības, kas sniedz darbiniekiem izaugsmes iespējas.

Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu pārstāvētajā uzņēmumā?

Galvenais kritērijs ir – mērķtiecība. Mēs visi uzņēmumā strādājam pēc kopīgi nospraustiem mērķiem, līdz ar to ir svarīgi, ka katrs darbinieks jūtas kā komandas spēlētājs. Ja cilvēkam ir vīzija un viņš skaidri apzinās, ko viņš vēlas, tad arī darba rezultāti būs augsti.

Es esmu ciparu cilvēks, visu laiku analizēju skaitļus, tie parāda gan to, kā iet uzņēmumam kopumā, gan to kā strādā katrs darbinieks atsevišķi.

Kādi ir uzņēmuma tuvākie un tālākie mērķi?

Esam nosprauduši sev mērķi sasniegt 5 miljonu apgrozījumu, bet diemžēl šogad to neizdosies sasniegt. Uzņēmuma plānos ietilpst arī sākt pašiem Latvijā ražot etiķetes. Lietuvā mātes uzņēmums jau to dara, tāpēc dabiski būtu arī mums to nodrošināt šeit Latvijā esošiem klientiem. 

Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu un to, kāds bija Jūsu pirmais darbs?

1986. gadā sāku strādāt Lauksaimniecības ministrijas skaitļošanas centrā. Vadīju lielāko nodaļu ar daudz darbiniekiem. Skaitļi un cipari mani vienmēr ir patikuši, saskatu tajos likumsakarības. SIA PakMarkas nokļuvu nejaušības pēc. Biju domājis, ka savu CV esmu nosūtījis uzņēmumam, kas strādā alkohola tirdzniecībā, viņi meklēja finanšu daļas vadītāju. Tā kā man bija pieredze šajā jomā, aizsūtīju CV. Uzņēmuma pārstāvji mani uzaicināja uz pārrunām, aizgāju uz tikšanos un pēc kāda brīža sapratu, ka kaut kas nav kārtībā. Kad uzņēmuma parstāvji man jautāja, vai zinu, uz kādām pārrunām esmu atnācis, atbildēju, ka uz finanšu nodaļas vadītāja amatu alkohola tirdzniecības uzņēmumā. Visi sapratām, ka kļūdījos. Man piedāvāja, tomēr pamēģināt nokārtot testu uz uzņēmuma vadītāja amata vietu. Domāju, ja jau esmu atnācis, kāpēc nepamēģināt. Testam bija paredzēta 1 stunda, es to aizpildīju 20 minūtēs, un gala rezultātā uzņēmuma vadītāja vietu piedāvāja man.

Kā un kad radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums un logo?

«Pak» nozīmē pakošana un «Markas» – marķēšana, tas ir tas, ko mēs darām – marķējam un iepakojam. Mūsu labākā reklāma ir mūsu sauklis, ko bieži daudzi atceras pēc pirmās reizes, to dzirdot, tas skan - Noķeriet vēju – iepakosim! To 2000.gadā izdomāja kāds uzņēmuma darbinieks, tā tas raksturo mūsu darbību vēl līdz šodienai.

Atklājiet kādu faktu, kuru mūsu lasītāji, iespējams, vēl nezina par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu.

Mēs esam salīdzinoši mazs uzņēmums, bet nodokļu maksātāju sarakstā ieņemam 607.vietu. Esam jau samaksājuši 1,4 miljonus eiro nodokļos, uzskatu, ka uzņēmumam ir jābūt godīgam gan pret sevi, gan valsti kur,ā tas darbojas, un jāpilda visas likumdošanas prasības.
 
Kādas izmaiņas likumdošanā Jūs vēlētos redzēt?

Igaunijā ļoti labi darbojas likums, kas nosaka to, ja uzņēmums veic investīcijas savā darbībā, tas vēlāk tiek atbrīvots no investīciju peļņas nodokļa, domāju tā ir laba prakse, ko aizgūt no mūsu kaimiņiem.

Vai ir kas tāds, kas Jūs pēdējā laikā ir patiesi pārsteidzis – patīkami vai nepatīkami?

Man kā uzņēmējam ir grūti noskatīties uz to, ka daudzi jaunieši pamet Latviju un aizbrauc strādāt uz citām pasaules valstīm. Es esmu pārliecināts, ka arī šeit ir iespējams veidot karjeru un savu uzņēmējdarbību – protams, mūsu tirgus ir neliels, bet tam ir potenciāls.

Mana vēlēšanās būtu, lai jaunieši saredzētu iespējas ko viņiem sniedz viņu valsts un šeit esošais tirgus. Bieži mums šķiet, ka cīnāmies ar vējdzirnavām, bet šīs sajūtas nav tikai Latvijā, tās ir arī citur. Latvija ir skaista zeme, es noteikti esmu tās patriots.

Ja Jums gribētu noorganizēt ideālas pusdienas, kādas tās būtu?

Tās noteikti būtu kādā muižā vai pilī, sveču gaismā, lielā zālē, sajūta būtu kā viduslaikos, viesus apkalpotu un apkārt valdītu romantiska noskaņa.

Kura grāmata/filma/personība ir uz Jums atstājusi vislielāko ietekmi – profesionāli un personīgi?

Filmas man ir atpūtas brīdis, īpaši tajās neiedziļinos. Labāk atceros tās, ko esmu skatījies pirms daudziem gadiem, veco klasiku, bet mūsdienu filmas man nepaliek atmiņā. Personības uz mani neatstāj ietekmi, jo esmu cilvēks, kurš uzklausa visus viedokļus un beigās izdaru savus secinājumus.

Kur un kā vislabāk atpūsties pēc darba un smelties enerģiju?

Tās noteikti ir sporta nodarbības un aktīvs dzīvesveids. Man ļoti patīk makšķerēt. Dažu soļu attālumā no mājām man ir upe, dažreiz tur makšķerēju – tā ir labākā atpūta. Laba vieta atpūtai ir Rēzekne, šajā pilsētā es uzņemu enerģiju un atjaunoju spēkus darbam.

Kā, Jūsuprāt, vislabāk iztērēt loterijā laimētus 10 tūkstošus eiro?

Daļu es iztērētu ceļojot, daļu noteikti atdotu labdarībai, palīdzētu saviem bērniem un radiniekiem. Mūsu nākotne ir mūsu bērni, tāpēc svarīgi ir ieguldīt viņu izglītībā un veselībā.

Izstāstiet, lūdzu, savu mīļāko anekdoti vai kādu smieklīgu/interesantu atgadījumu no dzīves/darba.

Laikam jau mans lielākais kuriozs dzīvē bija mana pieteikšanās uz SIA PakMarkas vadītāja amatu. Liktenis mēdz mūs aizvest uz pareizām vietām.

Jūsu novēlējums db.lv lasītājiem.

Vēlos novēlēt visiem veselību un veiksmi uzņēmējdarbībā! Galvenais ir maksāt godīgi nodokļus, ja mēs nemaksāsim nodokļus, tad kā mēs veidosim valsts ekonomiku un rūpēsimies par savu bērnu nākotni?

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra