Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.

Uz jautājumiem šonedēļ atbild AS Sakret Holdings padomes priekšsēdētājs Andris Vanags. Baltijas būvmateriālu ražotājs AS Sakret Holdings ir 100% Latvijas kapitāla uzņēmums, kas attīsta un pilnveido franšīzes priekšrocības. Sakret Holdings ietilpst četri sauso un lietošanai gatavo būvmaisījumu ražošanas uzņēmumi Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. Skandināvija ir holdinga lielākais eksporta tirgus, kur uzņēmuma intereses pārstāv vietējie speciālisti.

- Kāpēc Jūs strādājat šajā uzņēmumā/nozarē?

Vanagu dzimta četrās paaudzēs strādājusi dažādos amatos rūpnīcās, iespējams, tāpēc interese par ķīmiju vienmēr bijusi gan skolā, gan arī vēlāk augstskolā. Esmu ieguvis trīs ķīmijas grādus Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) – inženierzinātņu bakalaura grādu ķīmijas tehnoloģijā, inženiera – ķīmiķa kvalifikāciju un inženierzinātņu maģistra grādu silikātu un augsttemperatūras materiālu ķīmijā un tehnoloģijā. Esmu gandarīts, ka RTU iegūtās zināšanas varu veiksmīgi izmantot praksē.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā?

Būvmateriālu ražošanas nozare galvenokārt izmanto Latvijas izejvielas, kas ir lielākā valsts bagātība. Lepojos, ka Sakret spējis Latvijas smiltis un citas vietējās izejvielas pārvērst zeltā, realizējot tās gan vietējā tirgū, gan Skandināvijā. Tāpat priecājos, ka uzņēmuma vairāk nekā 12 gados uzkrātās zināšanas un pieredzi esam spējuši pārdot arī ārvalstu tirgiem un apmācīt tur esošus investorus būvmateriālu ražošanas biznesā.

Tajā pašā laikā uzskatu, ka Latvijā esošo izejvielu potenciāls nav pilnībā izmantots. Varētu vairāk ražot un attīstīt jaunus materiālus, piemēram, siltumizolācijas akmens vati. Žēl, ka Latvijā šī iecere savulaik netika īstenota. Apbēdina celtniecības un būvniecības darbu nelielais apjoms privātajā sektorā. Lai gan Latvija ir teju cementa ražošanas lielvalsts, kas jau kopš 19. gadsimta viena no pirmajām ražo un veiksmīgi eksportē cementu, pēc cementa patēriņa uz vienu cilvēku esam starp pēdējiem Eiropas Savienībā.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto uzņēmumu?

Iepriecina un motivē virzīties uz priekšu līdz šim sasniegtais. Mēs spējām no idejas izveidot koncernu, kura apgrozījums tagad ir 22 miljoni eiro un kas ir lielākais ražotājs savā nozarē Baltijā.

Ekonomiskās krīzes un Baltijas samērā nelielā patēriņa dēļ diemžēl neesam realizējuši visus savus investīciju projektus. Tie būtu snieguši būtiski pienesumu valsts ekonomikai. Latvijas importa un eksporta bilance būtu vēl lielāka par labu eksportam.

- Vai Jūs un Jūsu pārstāvēto uzņēmumu var atrast interneta sociālajos tīklos un sociālajos portālos? Kāpēc – jā vai nē?

Sociālie mediji ir viens no Sakret kanāliem mērķauditorijas uzrunāšanai. Komunicējot ar Sakret Facebook un Youtube.com auditoriju - celtnieku un jebkuru, kurš vēlas kaut ko būvēt, taisīt vai renovēt savā mājoklī -, ņemam vērā gan savu darbinieku domas un idejas, gan arī iedvesmojamies no sadarbības partneriem.

- Vai uzņēmumā izjūtat problēmas, kas saistītas ar darbaspēku? 

Koncernā ir ļoti maza darbinieku mainība. Iespējams tāpēc, ka visi uztveram uzņēmumu kā kuģi, ar ko mums jāpeld tālāk, nevis jāmeklē glābšanas laivas. Mūsu kuģis ir tā vienīgā un īstā glābšanas laiva, kurā mēs jau esam.

Uzņēmumam attīstoties, vajadzīgi jauni speciālisti ar idejām un labām prezentācijas prasmēm, kas nereti ir ilgi jāmeklē.

-  Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu pārstāvētajā uzņēmumā?

Līdztekus profesionālajai pieredzei un zināšanām, svarīgs kritērijs ir darbinieka personība, ko raksturo zinātkāre, pārliecība un humora izjūta. 

- Kādi ir uzņēmuma tuvākie un tālākie mērķi?

Arī turpmāk attīstīsim pašu ražotās produkcijas piedāvājumu, papildinot to ar citu nozares sadarbības partneru produktiem, veidojot klientam ērtus būvmateriālu komplektus. Mums ir daudz veiksmīgu piemēru, piemēram, Latvijā un Igaunijā sadarbība ar CEMEX un AEROC rūpnīcām.

Starp nākotnes iecerēm ir lielākas kapacitātes rūpnīcas būvniecība Latvijā.

- Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu un to, kāds bija Jūsu pirmais darbs?

No 16 gadu vecuma pēc stundām Liepājas 5. vidusskolā devos uz darbu kinoteātrī Liepāja, kur tagad ir uzcelta koncertzāle Lielais dzintars. Kinomehāniķa darbs man iemācīja ļoti svarīgu principu - nevaru neaiziet uz darbu, jo tad nebūs kino. Vienalga, kādas citas intereses man bija, gāju uz darbu, rādīju filmu un, kad pēdējais skatītājs bija devies mājās, aizslēdzu kinoteātra durvis. 

Skolā man īpaši padevās vācu valoda un ķīmija. Tomēr, iespējams, tieši stingrā ķīmijas skolotāja dēļ viscītīgāk apguvu viņa priekšmetu, ko turpināju studēt arī augstskolā. Pēc ķīmijas grādu iegūšanas strādāju AS Brocēni (tagad SIA CEMEX). Atnācu kā projektu vadītājs un piecu gadu laikā kļuvu par klientu servisa direktoru. Strādājot Brocēnos, iepazinu būvmateriālu tirgu – tā iespējas un ierobežojumus. Tieši tur arī radās ideja par Sakret. Produkti, ko Sakret Holdings ražo, Latvijā toreiz tika ievesti no ārvalstīm. Apvienojot dažādus speciālistus, izdevās izveidot Sakret, kas pāraudzis koncernā.

- Kā un kad radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums un logo?

Sakret nosaukums radies no diviem vārdiem SACK (maiss) un CONCRETE (betons). 1936. gadā amerikāņu būvinženierim ienāca prātā, kāpēc domāt par cementa, smilts un dažādu papildvielu savstarpējām proporcijām, ja varētu jau gatavu maisījumu sajaukt ar noteiktu ūdens daudzumu, būtiski atvieglojot apdares darbu veikšanu. Šajā pašā gadā Sinsinati (ASV) tiek reģistrēts Sakret zīmols.

- Atklājiet kādu faktu, kuru mūsu lasītāji, iespējams, vēl nezina par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu.

Mēs ražojam arī betonu, kas peld. Tas ir viegls materiāls ar betonam raksturīgajām lietošanas funkcijām.

- Kādas izmaiņas likumdošanā Jūs vēlētos redzēt?

Gribētu, lai Latvijas likumos nekas netiktu mainīts vismaz piecus gadus – ne nodokļu, ne resursu izmantošanas jomā, ļaujot mums - uzņēmējiem vienkārši strādāt. 

- Vai ir kas tāds, kas Jūs pēdējā laikā ir patiesi pārsteidzis – patīkami vai nepatīkami?

Nesen piedalījos konkursa Rising Stars žūrijas darbā. Patīkami pārsteidza latviešu ideju eksportspēja un izdoma, lai varētu savu produkciju pārdot ārvalstu tirgos.

Tajā pašā laikā reizēm nepatīkami pārsteidz mūsu valsts lēmumu pieņēmēju tuvredzība. Latvija nav vientuļa planēta kosmosā, kaut kur aiz Piena ceļa. Latvija ir daļa no Eiropas Savienības, un visi valdības lēmumi ietekmē valsts konkurētspēju Eiropā. Valdības līdzšinējie lēmumi diemžēl nav bijuši vērsti uz Latvijas iedzīvotāju labklājību. Tas, savukārt, nozīmē, ka cilvēki turpinās braukt prom no Latvijas, un kā valsts kļūsim nabadzīgāka.

- Ja Jums gribētu noorganizēt ideālas pusdienas, kādas tās būtu?

Alus ar ļoti labām uzkodām kopā ar draugiem.

- Kura grāmata/filma/personība ir uz Jums atstājusi vislielāko ietekmi – profesionāli un personīgi?

Viena no spilgtākajām filmām ir Reiz Amerikā ar Robertu de Niro galvenajā lomā. Stāsta centrā ir bērnības draugu, kas uzauguši līdzīgos apstākļos, dzīvesstāsti. Interesanti, cik dažādi var izvērsties dzīve, ko ietekmē gan individuālas izvēles, gan arī vienkārši liktenis, par ko esmu pārliecinājies personīgi.

Starp neskaitāmajām grāmatām, ko esmu izlasījis, vienmēr mīļa bijusi Astrīdas Lindgrēnas grāmata Trīs stāsti par Brālīti un Karlsonu. Tik daudz reižu, kā šo biezo grāmatu, bērnībā neesmu lasījis nevienu. Karlsonam ir lieliska attieksme pret dzīvi, ko vislabāk iemieso viņa slavenais teiciens: Mieru, tikai mieru.

Profesionālā ziņā nenovērtējams ir manu mentoru - pirmo darba devēju Brocēnos un esošā darba devēja – pienesums, par ko viņiem paldies.

- Kur un kā vislabāk atpūsties pēc darba un smelties enerģiju?

Mans hobijs ir makšķerēšana un ceļošana, kas palīdz patiešām atslēgties no darba un citiem ikdienas jautājumiem.

- Kā, Jūsuprāt, vislabāk iztērēt loterijā laimētus 10 tūkstošus eiro?

Ceļojumā uz Jaunzēlandi.

- Izstāstiet, lūdzu, savu mīļāko anekdoti vai kādu smieklīgu/interesantu atgadījumu no dzīves/darba.

Joprojām mēdzu braukt ar savu pirmo automašīnu, kuru iegādājos, vēl mācoties vidusskolā, – ZAZ 965 (1969. gada modelis). Šādās reizēs satiekot cilvēkus, kas nezina ne mani, ne Sakret, pirmais jautājums – kas ir Sakret, otrais – kāds ir mans amats. Acīmredzot ZAZ 965 neliecina par lieliem mērogiem :-)

- Jūsu novēlējums db.lv lasītājiem.

Nebaidieties realizēt trakas idejas. Tas izdodas.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra