Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.

Uz jautājumiem šonedēļ atbild Zigurds Lasovskis, Veselības centru apvienības valdes priekšsēdētājs. AS Veselības centru apvienība (VCA) ir deviņu poliklīniku un vienas reproduktīvās veselības klīnikas EGV apvienība. Kopā uzņēmumā strādā aptuveni 1300 darbinieki.

Kāpēc Jūs strādājat šajā uzņēmumā/nozarē?

Medicīna ir bijusi mana sirdslieta kopš vidusskolas un arī specialitāte kopš 1978. gada, kad pabeidzu Rīgas Medicīnas institūtu. Kopš tā laika esmu strādājis gan par ārstu, gan vēlāk pievērsies administratīvajam darbam nozarē.

Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un valsti kopumā?

Mani iepriecina nemitīgā attīstība medicīnas nozarē, kas notiek it kā pa augšupejošu spirāli, attīstās tehnoloģijas gan diagnostikā, gan ārstēšanā. Tomēr nedrīkst aizmirst, ka slimību profilaksei ir milzīga loma, lai cilvēks vispār nesaslimtu. Šajā kontekstā būtiska nozīme ir ambulatorajam pirmsstacionāra posmam, kas pārsvarā ir privātās medicīnas operatoru rokās, radot konkurenci valsts un pašvaldību medicīnas iestādēm. Latvijā ir daudz labu ārstu, taču nauda veselības aprūpē ir tik, cik tā ir, tādēļ tā ir jāizmanto racionāli, lai sasniegtu maksimālo rezultātu.

Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto uzņēmumu?

Mūsu uzņēmums atrodas nemitīgā attīstībā. Kad sāku strādāt, apvienībā bija tikai divas poliklīnikas, tagad jau ir desmit uzņēmumi.

Nopelnīto naudu, ieguldām attīstībā - veicam remontus vecajās ēkās, iegādājamies jaunu aparatūru, izglītojam speciālistus. Gribētos, lai būtu vairāk augsti kvalificētu ārstu, kas nebūtu «noguruši» no pārmērīgās darba slodzes, lai vairotos savstarpēja sapratne starp ārstu un pacientu, viņi kļūtu iejūtīgāki un saprotošāki viens pret otru. Atrisinātos komunikācijas problēmas starp ārstu un pacientu.

Vai Jūs un Jūsu pārstāvēto uzņēmumu var atrast interneta sociālajos tīklos un sociālajos portālos. Kāpēc - jā vai nē?

VCA ir konti gan Facebook, gan Draugiem.lv, jo uzskatām, ka komunikācija ar mūsu klientiem ir nepieciešama, lai runātu par medicīniskiem jautājumiem, kā arī, lai atgādinātu par dažādām sezonas aktualitātēm, par kurām ikdienas gaitās nākas piemirst.

Facebook mums ir pat divi konti, nodalot medicīnu no atveseļošanās virziena, ko piedāvā mūsu poliklīnikas. Mēs gan ārstējam, gan piedāvājam rehabilitāciju un dažādus skaistumkopšanas pakalpojumus.

Vai uzņēmumā izjūtat problēmas, kas saistītas ar darbaspēku?

Mūsu struktūrvienībās trūkst «šauras» specializācijas ārstu. Piemēram, ārsti, kas var veikt neirofizioloģiskos un specifiskus kardioloģiskos izmeklējumus, alergologi. Tāpat mēs priecātos, ja būtu pieejami vairāk ķirurgi, traumatologi, neirologi un acu ārsti. Diemžēl arī mums tāpat kā citās klīnikās trūkst māsu darbam ķirurģiskajos dienas stacionāros, jo daudzas devušās strādāt uz ārzemēm, bet daļa vairs nestrādā specialitātē.

Šauras specializācijas ārstu trūkums ir valsts līmeņa problēma, kurai pagaidām nav rasts risinājums, jo ārstu sertifikācija ir profesionālo associāciju rokās, kas neizrāda īpašu vēlmi sagatavot jaunos speciālistus, vairoties no konkurences nākotnē. Darbojoties Veselības aprūpes darba devēju associācijā (VADDA) esam snieguši dažādas rekomendācijas situācijas uzlabošanai. Būtu labi, ja visi mūsu augstskolās ārsta diplomu ieguvušie jaunieši varētu Latvijā turpināt valsts finansētu rezidentūru, jo pašreiz mācības bez maksas turpināt var aptuveni puse.

Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu pārstāvētajā uzņēmumā?

Visupirms ārstam ir jābūt ar atbilstošu kvalifikāciju, kas ir piemērota vakancei. Rīgā mums vakanču nav daudz, toties speciālistu trūkst ārpusrīgas poliklīnikās Liepājā un Daugavpilī. Tur ir daudz ārstu pirmspensijas vecumā, kas nevēlas lielu darba slodzi, līdz ar to pie speciālistiem veidojas rindas. Piemēram, Daugavpilī trūkst kvalifikācijai atbilstoša ausu, kakla un deguna ārsta jau ilgu laiku. Ārstu trūkumu reģionos mēs risinām, vismaz reizi mēnesī organizējot speciālistu izbraukuma konsultācijas reģionu poliklīnikās.

Kādi ir Jūsu uzņēmuma tuvākie un tālākie mērķi?

Mūsu tuvākais mērķis ir līdz Ziemassvētkiem atvērt jaunu ķirurģisko klīniku ar četrām operāciju zālēm, kas pacientiem būtu pieejama pamatā kā dienas stacionārs, bet tur būs pieejama arī ilglaicīgāka stacionārā ārstēšana. Mēs turpināsim attīstīt esošās struktūrvienības un neatteiksim uzņēmumiem, kas gribēs apvienot savu darbību ar VCA.

Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu un par to, kāds bija Jūsu pirmais darbs.

Mans pirmais darbs bija ārsts neatliekamajā medicīniskajā palīdzībā, kam sekoja 12. poliklīnikas iecirkņa ārsts - terapeits un kardiologs. 12. poliklīnikā savu karjeru noslēdzu kā galvenā ārsta vietnieks medicīnas jautājumos, jo turpmāk darba gaitas saistījās ar administratīvo darbu Slimokasē. Taču pēc gadiem atkal atgriezos, kur sāku - proti,  12. poliklīnikā – savā kabinetā, kurā manas prombūtnes gadu laikā nekas nebija mainījies. Tad kļuvu par poliklīnikas valdes priekšsēdētāju, vēlāk Juglas medicīnas centra un Pulss 5 valdes priekšsēdētāju. Izveidojoties Veselības centru apvienībai, kļuvu par tās valdes locekli, bet kopš pagājušā gada par valdes priekšsēdētāju.

Kā un kad radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums un logo.

Nosaukumu domājām kopā ar darba kolēģiem, ietverot domu par klīniku, kas ārstē daudz slimības (poli – klīnika).

Atklājiet kādu faktu, kuru mūsu lasītāji, iespējams, vēl nezina par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu.

Šogad esam sākuši spert pirmos soļus ārpus medicīnas, noslēdzot līgumu par vasaras mūzikas un mākslas festivāla Artissimo atbalstīšanu. Mūs ir iedvesmojusi gan festivāla organizatore Inna Davidova, kuras enerģija un vitālisms aizrauj, gan tā mūzikas stilu un mākslinieku daudzveidība, kas festivāla ietvaros būs baudāma Dzintaru koncertzālē. Izmantojot izdevību, dāvāsim iespēju mūsu labākiem ārstiem apmeklēt šos koncertus. Kā arī pirmo reizi šogad jūnijā rīkojām VCA darbinieku sporta un atpūtas spēles, kas izvērtās par prieka un labas tradīcijas turpināšanas vērtu pasākumu.

Kādas izmaiņas likumdošanā Jūs vēlētos redzēt?

Es vēlētos vairāk naudas veselības aprūpei, proti, noteikti lielāku procentu no IKP paredzētu šai nozarei.

Kā arī būtu nepieciešams paredzēt likumdošanā iespēju ģimenes ārstiem pārdot savu praksi un jaunajiem speciālistiem ar valsts atbalstu to iegādāties. No šāda soļa ieguvēji būtu visi – pensijas vecuma ārsti varētu doties pelnītā atpūtā ar zināmu finansiālo nodrošinājumu un jaunajiem ārstiem pavērtos plašākas iespējas uzsākt darba gaitas. Kopumā tas palīdzētu nozarei risināt jautājumu par proporcionāli lielo ģimenes ārstu skaitu, kas turpina strādāt, sasniedzot pensijas vecumu.

Vai ir kāds, kas Jūs pēdējā laikā ir patiesi pārsteidzis – patīkami vai nepatīkami?

Mani patīkami ir pārsteidzis veselības ministrs Guntis Belēvičs ar savu aktīvo rīcību. Tādēļ gribas viņam novēlēt, lai pietiek spara un apņēmības strādāt tālāk.

Ja Jums gribētu noorganizēt ideālas pusdienas, kādas tās būtu?

Visupirms es priecātos par labu kompāniju. No ēdieniem labprāt baudītu zivis un kādus asākus austrumu ēdienus. Kā piedeva būtu labs vīns.

Kura grāmata/filma/personība ir uz Jums atstājusi vislielāko ietekmi – profesionāli un personīgi.

Man patīk vecās latviešu filmas – Limuzīns Jāņu nakts krāsā, Vella kalpi. Jaunībā iedvesmojos no Hemingveja darbiem, patika arī Bičeres – Stovas Krusttēva Toma būda, patīk Remarks.

Kur un kā vislabāk atpūsties pēc darba un smelties enerģiju?

Man patīk mājās dārza darbi, pļaut zāli, darbiņš siltumnīcā. Prieku sniedz paša audzētie tomāti un gurķi. Kādreiz audzēju arī rozes un tulpes. No patversmes paņēmām takša kucīti, kurai jāvelta laiks un uzmanība. Brīvdienās braucam ar ģimeni uz vectēva bijušo māju Kaltenē, kuras atjaunošanā arī ielikts ne mazums pūļu.

Kā, Jūsuprāt, vislabāk iztērēt loterijā laimētus 10 tūkstošus eiro?

Nekad neesmu loterijās vinnējis, bet, ja tā gadītos, tad labprāt ieguldītu to kādā eksotiskā tālākā ceļojumā, piemēram uz Austrāliju.

Izstāstiet, lūdzu, savu mīļāko anekdoti vai kādu smieklīgu/interesantu atgadījumu no dzīves.darba.

Ja es vinnētu tos 10 tūkstošus, tā gan būtu anekdote...

Jūsu novēlējums DB.lv lasītājiem.

Esiet veseli – tā laikam ir katra lielākā bagātība, ko saprotam tikai «ar gadiem». Dodieties uz medicīnas iestādēm tikai, lai veiktu profilaktiskās veselības pārbaudes!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra