Prātīgi ienirt saules peldēs

Atpūta
2015. gada 27. aprīlis 08:56

Lai arī saule sniedz pozitīvas emocijas un nodrošina organismam D vitamīnu, tā arī mēdz «iekost». Jāsargā gan āda, gan acis

Visu ziemu cilvēki ādu slēpj zem apģērba, un tiklīdz tā tiek atklāta pirmajiem vasaras saules stariem, tad tiek pakļauta zināmajam stresam. It īpaši tas attiecas uz cilvēkiem ar jutīgu un gaišu ādu. «Sauļoties ir ieteicams tikai laikā, kad saules stari krīt slīpi, nevis taisni, t.i. rīta vai vakara stundās. Labākais sauļošanās laiks ir no pulksten 9 līdz 11 un no 16 līdz 19. Pirms sauļošanās nedrīkst attaukot ādu un lietot smaržvielas, jo tas var izraisīt pigmenta plankumu veidošanos,» stāsta Lāzerdermatoloģijas klīnikas Era Esthetic dermatoloģe Natālija Gerula.

Skaties un vērtē

Pirms sauļošanās aizsardzības līdzekļu lietošanas, jāizmēģina tos, uzklājot uz elkoņa locītavas ādas, tad novērot ādas reakciju 24 stundu laikā. N. Gerula teic, ka labāk izvēlēties krēmu (nevis pieniņi vai citu veidu emulsijas), kas savas biezās struktūras dēļ nodrošina labāku pārklājumu un aizsardzību. Ja aizsardzības līdzeklis satur E vitamīnu, tas labāk uzklāsies uz ādas. Pēc peldēšanās aizsarglīdzekli uz ādas ir jāatjauno, jo, arī lietojot ūdens noturīgus krēmus, āda tiek pasargāta no saules tikai ūdenī. Pēc peldēšanās krēma slānis tiek notīrīts ar dvieli, līdz ar to līdzekļa atjaunošana uz ādas ir nepieciešama. Maziem bērniem līdz trīs gadiem nav ieteicams uzturēties aktīvajā saulē vispār. Pludmalē, pie ūdens, tiks saņemts daudz lielāks ultravioletais starojums, nekā citur. Bērnam šajā vecumā imūnie procesi vēl nav izveidojušies, tāpēc viņus vajag aizsargāt no saules ar kokvilnas apģērbiem, obligāti piesedzot galvu no saules. Bērniem obligāti jāizmanto aizsarglīdzekļus ar augstu SPF faktoru – virs 30.

«Mūsdienās tiek ražoti labi aizsardzības krēmi ar SPF (Sun Protection Factor), kuri paralēli labi iedarbojas uz ādu, atjaunojot to, nodrošinot ādai labu izskatu. SPF ir aizsardzības līmenis, kas nosaka to pakāpi, ar kuru āda tiek pasargāta no saules starojuma. SPF noteikšanas bāzes postulāts ir, ka cilvēks ar gaišo ādas tipu var neapdegt 25 minūšu laikā. SPF pagarina šo laiku tik reizēs, cik nosaka SPF pakāpe,» skaidro N. Gerula. Vienmēr ir jāpievērš uzmanību aizsardzības krēmu derīguma termiņam. Reti tas var būt garāks par deviņiem mēnešiem.

Jāiet pie ārsta

Ja saulē sanācis uzturēties par ilgu un āda ieguvusi sārtu nokrāsu, proti, ir apdegusi, tad ādas reanimācijai labi der tādas tautas metodes kā skābpiena produkcijas (jogurts, kefīrs), olu dzeltenumu uzsmērēšana uz ādas. Ādas apdegumus pēc sauļošanās parasti pavada arī siltuma trieciens, kura simptomu ārstēšanai jāpievērš uzmanība.

Visu rakstu Prātīgi ienirt saules peldēs lasiet 27. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra