Rindas pēc Latvijas Bankas emitētajām kolekciju monētām nav normāla situācija, intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam Baltic Business Service sacīja Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

«Situācija, kad cilvēki četros no rīta aizņem rindu un tajā stāv vairākas stundas, lai nopirktu vienu monētu, nav normāla. Tādēļ mēs nedaudz esam palielinājuši tirāžas un tur ir ierēķināta arī ārvalstu numismātu interese par Latvijas monētām. Tādējādi pieprasījums un piedāvājums ir izlīdzsvarots,» teica Rimšēvičs.

Viņš arī norādīja, ka, piemēram, kolekcijas monētu, kas ir veltīta Kurzemes barokam, Latvijas Banka sāka tirgot 10.decembrī un to varēja brīvi iegādāties visu mēnesi. «Tas ir daudz civilizētāk,» piebilda Rimšēvičs.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka pirmo divu Latvijas Bankas izlaisto eiro kolekcijas monētu tirāža bija 5000 eksemplāru, bet pēc tam pārējo kolekcijas monētu maksimālā tirāža palielināta līdz 10 000 eksemplāru.

Kolekcijas monētas pēc formas ir nauda, bet pēc būtības – mākslas darbs. Tās izgatavo no zelta, sudraba vai citiem dārgmetāliem īpaši augstā kaluma kvalitātē. Atšķirībā no apgrozības naudas kolekcijas monētas parasti nav domātas lietošanai maksājumos, bet dāvināšanai, piemiņai un kolekcijām. Šo iemeslu dēļ monētu cena arī būtiski pārsniedz nominālvērtību. Kolekcijas monētas ir maksāšanas līdzeklis tikai emisijas valstī. Kolekcijas monētu nominālvērtība ir atšķirīga no apgrozības monētu nominālvērtības, tādējādi to nominālvērtība ir, piemēram, pieci vai desmit eiro.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra