Sadejoties dzīvei

Atpūta
2015. gada 14. februāris 14:47

Deju soļi kāzu dienā ir skaisti un viegli, bet ceļš līdz šāda priekšnesuma sagatavošanai jaunajam pārim ne vienmēr ir rozēm kaisīts, piektdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Latvijā ir vairākas deju skolas, kas piedāvā apgūt pamatus gan tiem, kuri atklājuši dejošanas burvību un kuriem deja kļuvusi par hobiju, gan tiem, kas vēlas iestudēt kāzu deju. Rīgā to ir vairāk, jo ir vairāk arī iedzīvotāju un maksātspēja ir augstāka.

«Krīzē pieprasījums ievērojami saruka. Manu deju skolu tas skāra mazāk, jo galvenokārt koncentrējam darbību uz profesionālu dejotāju apmācību. Mēs visi sēžam vienā laivā – mūziķi, kāzu organizatori, svinību vietu īpašnieki. Ja valstī pasliktinās ekonomiskā situācija, mēs visi to izjūtam,» atzīst Valdis Škutāns. Kāzu deju kursu pasniegšana viņam drīzāk ir hobijs, nevis peļņas avots. «Ja deju skolas īpašniekiem pašiem ir hobijs uzturēt šo pasākumu, tas ir saprotami. Riskanti ir atvērt deju skolu, kas bāzējas tikai uz šādiem sezonāliem ienākumiem,» viņš saka. Lai apgūtu dejotprasmi, cilvēki parasti meklē nevis konkrētu skolu, bet pasniedzēju.

Balles deju kursu Manieres vadītājs Aldis Rudzītis teic, ka pēdējos trīs gados pieprasījums ir nemainīgs. Krīzes gados kāzu valša apgūšanas gribētāju loks jūtami sašaurinājās. Viņš pieļauj, ka tolaik cilvēki neorganizēja plašas kāzas, iztika ar mielastu tuvinieku, draugu lokā. Manieres darbojas 19 gadu un pirmās kāzu dejas tur sāka mācīt apmēram pirms 15 gadiem. «Kāzu valsi cenšas apgūt tik daudz kāzu pāru, ka par intereses trūkumu nevaram sūdzēties. Drīzāk ir tā, ka visus pieteikumus nevaram apmierināt, jo pamatā cilvēki var mācīties dejot vakaros, kad skolotāji strādā ar grupām,» stāsta A. Rudzītis. Viņaprāt, deja jāapgūst pie profesionāla pasniedzēja, turklāt nevajadzētu atkāpties no klasikas, bet šova elementi esot vairāk domāti cirkam. «Nevienam nevar aizliegt ākstīties, bet, lai šovs būtu kaut cik baudāms, tam jātrenējas gadiem. Varbūt šovu varētu atļauties vismaz B klases līmeņa sporta deju dejotāju pāris,» viņš ir strikts.

Plašāk lasiet rakstā Sadejoties dzīvei piektdienas, 13. februāra, laikrakstā Dienas Bizness (14. lpp.)!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra