Līgo svētki nav vien svinības – tie ir godi. Godājam senās tradīcijas, ieražas, rituālus – tiem ir īpaša nozīme. Tieši tāpēc jau vairākus gadus īstajos saulgriežos, 21. jūnijā, braucu uz kādu Latvijas pilskalnu, kur kopā ar folkloristiem godājam saulgriežus caur īpašajām Līgo dziesmām un rituāliem.

Līgo svētki man ir nozīmīgi tieši tāpēc, ka tie ir gada saulgrieži. Tas ir pagrieziena un arī atskaites punkts, kad pati daba piespiež iedziļināties, izvērtēt, saprast un caur dažādām praktiskām darbībām – vainagu vīšanu, sētas pušķošanu un citiem rituāliem – vēlreiz un vēlreiz atzīt latviešu dziļo saistību ar dabu. Ne velti mūsu senči spēja izmantot to milzīgo potenciālu, kas ir šajā laikā, gūstot spēku un enerģiju visam gadam. Uzskatu, ka šie svētki jāpadara nozīmīgi arī bērniem, jo tā ir iespēja caur skaistiem, praktiskiem rituāliem mācīt un parādīt jaunajai paaudzei saikni ar senčiem un tradīcijām. Jau vairākus gadus kopā ar ģimeni un draugiem Līgo svētkus sagaidām laukos, latviskā vidē, kur kopā pušķojam sētu, ejam uz pļavu lasīt jāņuzāles, pinam vainagus, gatavojam ugunskura vietu, un mums ir vienošanās, ka arī paši esam saposušies tautastērpos. Man ir lībiešu tautastērps, jo mana tēva senči nāk no lībiešu puses. Nemainīga vērtība ir pīrāgi un Jāņu siers, kas tieši šajos svētkos garšo vislabāk. Līgo vakarā ievērojam dažādas tradīcijas, piemēram, aplīgošanu, tā pārbaudot savu un citu asprātību un spēju uzreiz, uz vietas radīt jaunas divrindes vai četrrindes. Svinības notiek līdz pat rītam. Visi kopā esam ap ugunskuru un dziedam – šāda kopā būšana rada lielu spēka un enerģijas koncentrāciju, kas palīdz arī vēlāk, dodoties katram savos ikdienas darbos.

Pēdējos gados Jāņu svinēšanas tradīcijas atkal iet dziļumā, jauni cilvēki iedziļinās latviskajās zīmēs, to jēgā, spēkā, un dažādu atribūtiku – piespraudes, aproces utt. – nēsā ne tikai Jāņos, bet arī citos godos. Esmu pārliecināta – jo vairāk ģimenēs, bērnudārzu un skolu programmās integrēsim spēcīgas un, jā, arī stilīgas Jāņu un vispār latviskās tradīcijas, jo spēcīgāka un gudrāka būs jaunā paaudze, jo tas viņiem dzīvē tikai palīdzēs. Daudzas citas tautas laika gaitā šo seno dzīvesziņu ir pazaudējušas, bet mums šis spēks vēl arvien ir.

Šajos Līgo svētkos novēlu mums visiem iedziļināties, saprast to jaudīgo enerģiju, ko var gūt tikai saulgriežos, izprast mūsu saistību ar dabu un to, ka tieši šis ir kodols un spēks, kas mums var palīdzēt it visur. Ja līdz šim nav izdevies, tad šajos saulgriežos izmēģiniet kādu no tradicionālajiem rituāliem un ļaujieties tā burvībai!

Viena no Līgas Meņģelsones mīļākajām Līgo dziesmām:

Līgo saule, līgo bite

Pa lielo tīrumiņu,

Saule – ziedus kaltēdama,

Bite – ziedus lasīdama.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra