Terešku ciems pamazām izmirst

Atpūta
2015. gada 30. marts 12:06

Tereški ir apdzīvota vieta Jaunalūksnes pagastā, kurā, kā daudzos Alūksnes novada ciemos, ir gan apņēmīgi cilvēki, gan arī pamestas mājas. Šādas vietas lēnām paliek aizvien klusākas, vēsta reģionālais laikraksts Alūksnes Ziņas.

Terešku idzīvotāja Daina Bušmane Tereškos ir dzimusi un augusi, vien uz pāris gadiem aizdevusies dzīvot uz Rīgu. Kopš tā laika viņa strādājusi pie sava vectēva kūtī par slaucēju, bet tagad saimnieko zemnieku saimniecībā Ciedras. Kopumā saimniecībā ir vairāk nekā 60 gaļas lopi.

«Agrāk Tereški bija liels ciemats: te bija 18 saimniecības. Tās visas bija diezgan spēcīgas, bet tagad te ir tikai divas saimniecības – mūsu zemnieku saimniecība Ciedras, kas nodarbojas ar lopkopību, un Ilmāra Briltes zemnieku saimniecība Bērzemnieki, kura nodarbojas ar puķu stādu un dārzeņu audzēšanu. Kopumā Tereškos ir astoņas mājas, no kurām trijas ir pilnībā tukšas un pamestas. Šobrīd Tereškos varētu būt apmēram desmit cilvēki,» stāsta D.Bušmane. 1940.gadā blakus mājā, kura nu ir sen jau kā nodegusi, dzīvojuši septiņi cilvēki. Tagad pārsvarā visās Terešku mājās cilvēki dzīvo pa vienam. D.Bušmane uzskata, ka Tereškos cilvēki neatgriezīsies un mājas paliks tukšas. Šeit nekursē arī autoveikals, un cilvēki dodas iepirkties uz Alūksni.

Terešku ciems atrodas blakus Bejai, tāpēc nav atrauts no zināmas kustības. Asja Sedleniece uz Tereškiem pārvākusies dzīvot no Bejas pirms aptuveni 23 gadiem. Viņa jau vairākus gadus strādā par pavāri Bejas pamatskolā un atzīst, ka Terešku nākotni nesaredz pārāk pozitīvu. «Viss paliek tukšs, un nav vairs, kas šīs mājas apsaimniekotu. Arī Bejā nav ne veikala, ne pasta. Esam galīgi nošķirti no ārpasaules. Labi, ka ir vēl skola, jo bez tās te nekā nebūtu,» teic S.Sedleniece. Bez darba iespējām viņa nesaredz vēlmi Tereškos atgriezties kādam jaunietim.

Plašāk - 27. marta laikrakstā Alūksnes Ziņas.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra