Dienas Bizness

 • 23 svētdiena,
  aprīlis

  Jurģis, Juris, Georgs

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8372

  USD: 1.0698

Citas ziņas

Eiropas Ķimikāliju aģentūra atzinusi, ka bisfenols A ir īpaši bīstama ķimikālija  4

Katrs no mums sastopas ar bisfenolu A, to esam spiesti uzņemt no: sporta pudelēm, lielajām 18,9l ūdens pudelēm, skārdenēm, termo čekiem, tējkannām un citiem plastmasas izstrādājumiem.

Vēl 2016. gada nogalē Latvijā pazīstamais medicīnas ķīmijas prof. Ivars Kalviņš nāca klajā ar paziņojumu, ka bisfenols A ir kaitīga viela, kas var izraisīt nopietnas dzimumorgānu slimības, t.sk. vēzi. Nav pagājuši pat daži mēneši, ka tam ir arī augsta līmeņa oficiāls apstiprinājums no Eiropas Ķimikāliju aģentūras.

Kopš 2017. gada 12. janvāra Eiropas Savienībā bisfenols A tiek klasificēta kā viela, kura atstāj toksiskas sekas uz cilvēka reproduktīvo sistēmu ar bīstamības kategoriju 1B. Šādu lēmumu 2017. gada 4. janvārī vienbalsīgi pieņēmusi Eiropas Ķimikāliju aģentūra.

Bisfenola A iepakojumi būs jāmarķē, lai brīdinātu patērētājus
Kopš 2018. gada 1. marta visiem bisfenola A ražotājiem, importētājiem un piegādātājiem būs jāmarķē izstrādājumi, kuri satur šo bīstamo vielu kā «toksisku reproduktīvajai sistēmai». Tas nozīmē, ka patērētāji būs labāk informēti par produktiem, kuri satur šo bīstamo vielu – bisfenolu A.

Lēmums par termočeku aizliegšanu jau ir pieņemts
2016. gada decembrī Eiropas Komisija ir pieņēmusi lēmumu aizliegt bisfenola A izmantošanu termočeku papīrā. Aizliegums gan stāsies spēkā tikai 2020. gadā, dodot ražotājiem un tirgotājiem laiku to aizstāt ar nekaitīgu alternatīvu.

2016. gada jūlijā Eiropas Komisija publicējusi ierosinājumu vairāk nekā divas reizes samazināt pieļaujamo bisfenola A koncentrāciju rotaļlietās no 0,1mg/l līdz 0,04 mg/l. Tas attiecināms īpaši uz tām rotaļlietām, kam bērni pieskaras ar muti. Plānots, ka samazinātā bisfenola A norma stāsies spēkā 2018. gadā.

Bisfenols A aizliegts bērniem jau 4 valstīs
Kopš 2011. gada bisfenols A jau ir aizliegts visā Eiropas Savienībā, tomēr pagaidām tikai bērnu pudelītēs. Tomēr Beļģijā, Zviedrijā, Francijā un Dānijā bisfenols A ir aizliegts visos pārtikas iepakojumos bērniem līdz 3 gadu vecumam. Francijā pilnīgs bisfenola A aizliegums attiecas arī pieaugušajiem paredzētajam pārtikas iepakojumam.

Kādas ir alternatīvas?
Lielākā pieredze šajos jautājumos ir Francijai, kur kopš 2015. gada 1. janvāra bisfenols A ir pilnīgi aizliegts pārtikas iepakojumos. Tātad alternatīvu meklēšana ir īpaši aktuāla. Oficiālajā Francijas interneta portālā, kur atrodamas alternatīvas bērniem, par drošākajiem ir minēti šādi materiāli: polipropelēns un Tritan plastmasa. Arī Latvijā ir pieejamas šīs alternatīvas un vairāki uzņēmumi piedāvā gan BPA free sporta pudeles, lielās ūdens 18,9l pudeles, gan virtuves piederumus.

Viena no iespējami bīstamākajiem alternatīvām ir bisfenols S, kuru šobrīd īpaši pēta Eiropas Ķimikāliju aģentūra Eiropas Komisijas uzdevumā.

Latvijas vadošie eksperti aktīvi atbalsta bisfenola A aizliegšanu
Latvija šajā jautājumā malā nestāv un šobrīd tiek vākti paraksti par bisfenola A aizliegšanu pārtikas iepakojumos (https://manabalss.lv/i/1050 ). Kustībai par Bisfenola A aizliegšanu pārtikas iepakojumos pievienojušies vadošie Latvijas eksperti šajā jomā: onkoloģe, prof. Dace Baltiņa, endokrinologs, LU prof. Valdis Pīrāgs, īstenais LZA loceklis, medicīnas ķīmijas prof. Ivars Kalviņš, Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis.

Komentāri

 • sandra

  pirms mēneša, 2017.03.18 11:41

  +3 -4

  Labdien, dāmas un kungi
  Indivīdi Latvijas Itālija, Īrija, Šveice, Kanāda, Beļģija, Francija, visur es Jums piedāvāt aizdevumu 5000-5000000 visām personām varēs atmaksāt ar procentiem pēc procentu likme ir 2% par jebkuru summu jautāja.E-pasts:SGTC@post.com

 • Aldis

  pirms mēneša, 2017.03.19 09:58

  +4 -1

  Paldies, ka aktualizējiet šo jautājumu, es jau parakstījos!

 • AN

  pirms mēneša, 2017.03.19 10:43

  +2 -1

  kādas ir alternatīvas lielajām 18,9l ūdens pudelēm, tur skatos ir 7...?

  • sergej

   pirms mēneša, 2017.03.19 11:00

   +2 -1

   memory water, loti garšīgs ūdens ar ph8 un pudeles arī bez bisfenola!

Reklāma