Jaunākais izdevums

Nelegālās degvielas apjomi Latvijā esot pārāk lieli, lai tos radītu viens ievešanas veids, raksta Diena.

Degviela, kuru visā Latvijā nelegāli tirgo «pašdarbnieki», tiek iegūta daždažādos veidos – zogot no vilcieniem vai LatRosTrans (LRT) dīzeļdegvielas cauruļvada, «legāli» ievedot pāri robežai ar automašīnām, kurām ir lielas ietilpības benzīnbākas, pērkot no šoferu tālbraucēju krājumiem, kā arī klasiskas kontrabandas ceļā.

Tomēr, par spīti tam, ka šādas tirdzniecības apjoms pēc legālo degvielas tirgotāju uzskata, iespējams, aizņem jau aptuveni 30% no visa Latvijas iekšējā benzīna tirgus, kurš no ievešanas veidiem dod vislielāko nelegālās degvielas daudzumu, varas iestādes pateikt nevar.

Tirgoņu izdomai, šķiet, nav robežu. «Ir konstatēti gadījumi, kad degvielu tirgo tālbraucēji no saviem ietaupījumiem vai uzkrājumiem, vilcienu vilcēju degvielu tirgo dzelzceļa darbinieki un tā tālāk,» skaidroja Ekonomikas policijas pārvaldē (EPP).

Visai daudz nelegālās degvielas tiek aizturēts arī uz valsts robežas.

«2010. gada desmit mēnešos Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas kriminālpārvaldes un Muitas pārvaldes darbinieki ir izņēmuši 9262 litrus degvielas, no kuriem vairāk nekā 80% ir dīzeļdegviela. Visbiežāk izņemtās degvielas apjomi ir no 100 līdz 750 litriem, bet vidēji viena pārkāpuma ietvaros tiek izņemti 165 litri. Degviela visbiežāk ievesta no Krievijas, izmantojot autotransportu. Visbiežāk degvielu cenšas slepus ievest, automašīnās uzstādot nestandarta papildu degvielas tvertnes,» stāstīja VID Komunikāciju daļā.

Vēl viens nelegāli tirgotās degvielas avots ir zādzības no LRT kontrolētā cauruļvada uz Ventspili. Uzņēmuma preses pārstāve Zane Bojāre atzīst, ka mēģinājumi tam nelegāli pieslēgties ir nepārtraukti, turklāt šie pieslēgumi vienmēr radot draudus arī videi. Viņa gan apgalvo, ka pēdējā laikā degvielas zudumi esot tieši samazinājušies, nevis palielinājušies, jo ieviesta jauna pieeja cauruļvada uzraudzībai, un vairāki zagļi arī notverti. Viņa gan atzīst, ka pilnīgi izskaust zādzības visdrīzāk nebūs iespējams nekad: «Tomēr zagļi ir inovatīvi un atrod arvien jaunus veidus, kā pieslēgties.»

Komentāri

Pievienot komentāru
Mazumtirdzniecība

Virši-A boss: konkurējot ar ārvalstu kompānijām, varam spēlēt vienīgi uz nacionālajām jūtām

Lelde Petrāne, 20.09.2012

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Degviela kļūs vēl dārgāka, bet valstij jārūpējas par veselīgu konkurenci un jāapkaro kontrabanda, uzskata degvielas mazumtirdzniecības uzņēmuma Virši-A valdes priekšsēdētājs Jānis Riekstiņš.

Intervijā laikrakstam Diena, runājot par nopietnākajiem konkurentiem, viņš sacījis: «Draudīgākie konkurenti, protams, ir lielais trijnieks - ārzemnieki - Statoil, Neste Latvija, Lukoil Baltija R, jo spēj piedāvāt ļoti izdevīgus sadarbības nosacījumus lielākajiem transporta uzņēmumiem un citiem juridiskajiem klientiem, piemēram, ilgākus apmaksas termiņus, turklāt ir izveidojuši ļoti plašu degvielas uzpildes staciju tīklu visā valstī.

Piemēram, kāds Madonas uzņēmums var gadiem pirkt degvielu pie novadnieka - vietējā Latvijas degvielas tirgotāja -, bet tad šis uzņēmums attīstās un izvērš savu darbību, teiksim, Tukumā. Tur Madonas degvielas tirgotājam nav benzīntanka, un uzņēmums pāriet pie Statoil, Lukoil vai Neste, bet pie vietējā degvielas tirgotāja vairs neatgriežas. Šādā veidā daudzi vietējie Latvijas degvielas tirgotāji klientus un savas pozīcijas tirgū pazaudē.»

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pētījumi liecina, ka Latvijas iedzīvotāju iecietība pret kontrabandas preču iegādi pēdējā gada laikā nedaudz mazinājusies – pērn 28% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju neuzskatīja kontrabandas preču iegādi par nosodāmu, savukārt 60% norādīja, ka kontrabandas preču pirkšana nav atbalstāma.

Salīdzinot ar situāciju pirms desmit gadiem – 2013. gadā gandrīz puse, jeb 46% uzskatīja, ka kontrabandas preču pirkšana nav nekas slikts un nosodāms, pretēji 42%, kas nosodīja kontrabandas preču pirkšanu. Vispirktākā kontrabandas prece Latvijā jau izsenis ir cigaretes un citi tabakas un nikotīna izstrādājumi – 12% respondentu šā gada pētījumā norāda, ka paši ir pirkuši šos produktus, vēl 10% atzīst, ka viņu draugi vai paziņas to ir darījuši. Savukārt kontrabandas degvielu ir pirkuši 4% respondentu (5% norāda, ka to ir darījuši viņu draugi vai paziņas), bet kontrabandas alkoholiskos dzērienus ir iegādājušies 3% aptaujāto (4% norāda, ka to ir darījuši viņu draugi vai paziņas).

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Ēnu ekonomika un kontrabandas loma tajā

Madara Apsalone, Ph.D. LTRK biedra “Philip Morris” ārējo attiecību vadītāja Latvijā, 22.05.2023

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ēnu ekonomika ir globāla problēma, kas negatīvi ietekmē valsts tautsaimniecību, vājinot tās izaugsmes spējas, kropļo konkurenci un investīciju vidi, negatīvi ietekmē iedzīvotāju sociālo labklājību un grauj uzticību valsts pārvaldei un spējai efektīvi pārvaldīt valsti.

Rīgas Ekonomikas augstskolas “Ēnu ekonomikas indeksa Baltijas valstīs” pētījuma rezultāti liecina, ka 2021. gadā ēnu ekonomikas īpatsvars pieauga līdz 26,6% no Latvijas IKP, radot 2,7 miljardu eiro zaudējumus valsts budžetam neieņemto nodokļu veidā. Kā nozīmīgākā ēnu ekonomikas komponente tiek minētas aplokšņu algas, bet augstākais ēnu ekonomikas īpatsvars joprojām saglabājas būvniecībā. Dati par aizvadītā gada ēnu ekonomikas apjomiem gaidāmi drīzumā, bet, domājams, nekādas dramatiskas novirzes vienā vai otrā virzienā nesagaidīsim.

Tomēr ēnu ekonomikas pētījumu kontekstā Latvijā nepelnīti maz uzmanības tiek pievērsts kontrabandai un akcizēto preču nelegālajai tirdzniecībai, starp kurām, savukārt, vadošo lomu ieņem tabakas izstrādājumi – galvenokārt cigaretes, lai gan, pēdējos gados tirgū ienākot cigarešu alternatīvām, – arī alternatīvie tabakas un nikotīna produkti.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lai gan akcīzes nodokļa ieņēmumi no degvielas pēdējos gados aug, nozares pārstāvji joprojām norāda uz milzīgo degvielas kontrabandas problēmu Latvijā.

Šā gada trijos mēnešos akcīzes nodoklis par naftas produktiem iekasēts 63,61 milj. Ls apjomā, kas ir par 1,16 milj. Ls jeb par 2% mazāk nekā pagājušā gada attiecīgajā periodā, liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) apkopotā informācija. Tomēr, neraugoties uz visai labajiem rādītājiem, valstij saistībā ar kontrabandu gar degunu paiet līdz pat simt miljoniem latu, ko varētu iegūt no akcīzes nodokļa par naftas produktiem.

Akcīzes preču kontrabanda ir arī viena no ēnu ekonomikas veicinātājām valstī. VID uzsver, ka salīdzinājumā ar 2011. gadu mazumtirdzniecībā realizētā degviela pērn ir pieaugusi nedaudz vairāk kā par 1%, tāpēc nav pamata apgalvot, ka degvielas nelegālais tirgus paplašinās.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas Darba devēju konfederācija uzsāk nacionāla mēroga kampaņu pret ēnu ekonomiku.

Par šo kampaņu konferedācija sīkāku informāciju sola sniegt 10. oktobrī.

Kā liecina ielūgums, kampaņai ir saistība ar televīzijā pārraidīto, presē, interneta medijos un vides reklāmā redzamo saukli: «Man uzspļaut?»

Kampaņas ietvaros izveidota interneta vietne manaena.lv, kuras ievadlapā ievietots sekojošs teksts: «Mēs visi zinām, ka Latvijā ir liels ēnu ekonomikas īpatsvars. Arī kontrabanda un bieži vien necaurspīdīgie valdības lēmumi ir kārtējie iemesli, kas liek sajusties tā, ka nolaižas rokas, jo ko gan tur var darīt... Bet var! Visi kopā mēs varam to mainīt.

Bieži vien, paši neapzinoties, mēs piedalāmies ēnu ekonomikas veidošanā un tādējādi ietekmējam sociālos pabalstus, izglītību, valsts ceļus un citas mums katram svarīgas lietas.»

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

LDDK: budžeta ieņēmumus varētu palielināt par 0,5 miljardiem

Lelde Petrāne, 01.11.2011

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas Darba devēju konfederācijā (LDDK) trešdien, 2. novembrī, notiks diskusija par tēmu Alga aploksnē.

Piedaloties nozaru un valsts institūciju pārstāvjiem tiks izvērtēta esošā situācija aplokšņu algu jomā un meklēti iespējamie risinājumi situācijas uzlabošanai.

LDDK eksperti min, ja visa algās izmaksātā summa tiktu aplikta ar nodokļiem, tad budžeta ieņēmumi palielinātos vairāk nekā par 0,5 miljardiem LVL (531 035 680 LVL).

Alga aploksnē ir otra diskusija, ko LDDK organizē diskusiju cikla ietvaros. Pirmā bija par tēmu Pirkumi bez čeka.

Lai veicinātu uzņēmumu un tajos strādājošo darbinieku izpratni par ēnu ekonomikas izpausmes veidiem, ietekmi uz ikviena Latvijas sabiedrības pārstāvja ikdienas dzīvi, kā arī aicinātu sabiedrību aktīvi iesaistīties risinājumu meklēšanā, kā mazināt ēnu ekonomiku Latvijā LDDK organizēs vairākas diskusijas. Kopumā četru nedēļu garumā dažādu nozaru pārstāvji, vadošie eksperti un atbildīgo institūciju pārstāvji diskutēs par tādām tēmām kā Pirkumi bez čeka, Strādāšana bez darba līguma, Publiskie iepirkumi un Kontrabanda.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valsts ieņēmumu dienests (VID) vēlas sakārtot Austrumu robežas novērošanu atbilstoši mūsdienu prasībām, šodien ēnu ekonomikas apkarošanai veltītā konferencē sacīja VID vadītāja Ināra Pētersone.

Viņa stāstīja, ka VID vēlas nodrošināt iespēju no sava centrālā biroja Rīgā, Talejas ielā, redzēt to, kas notiek uz robežas.

Kontrabanda caur ārējo robežu ļoti izkropļo tirgu, tāpēc kontrole ir jāpastiprina, skaidroja VID amatpersona.

VID vēlas arī izveidot kinologu un darba suņu apmācību bāzi. Kinologu un darba suņu pakalpojumu izmantošana ir dārga, taču apmācītie suņi spēj to, ko cilvēki nevar, paskaidroja VID vadītāja.

Pērn VID Muitas policijas pārvalde ir sākusi 272 kriminālprocesus, no citām struktūrām saņēmusi 18 kriminālprocesus, bet kriminālvajāšanas sākšanai nosūtījusi 89 kriminālprocesus. Tāpat Muitas policijas pārvalde pērn sastādījusi 25 administratīvā pārkāpuma protokolus.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

No nerezidentu banku slēgšanas Latvijas zaudējumi būs teju 600 miljoni eiro gadā

«Sarkano kartīti» esam saņēmuši tikai mēs, Lielbritānijā tiek rādītas dažas «dzeltenās kartītes», bet stingrs «nē» Krievijas kapitālam nekur Rietumu pasaulē nav pateikts. Tas, protams, liek uzdot jautājumu – vai tomēr mums nebija un nav iespējams saglabāt šo ārvalstu finanšu pakalpojumu nozari? – jautā bijušais ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis, sakot, ka nerezidentu banku nozares kopējā pievienotā vērtība, pēc Deloitte pētījuma, 2016. gadā bija 592 miljoni eiro. Un kāda vēl ir netiešā ietekme?

Vjačeslavs Dombrovskis

Foto: Zane Bitere/LETA

Sākoties notikumiem, kuri, kā tagad redzams, ir sākums visas Latvijas finanšu eksporta nozares likvidācijai, finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola teica, ka ABLV neesot «sistēmiskas ietekmes» uz Latvijas tautsaimniecību. Vai tā bija sabiedrības apzināta maldināšana?

Komentāri

Pievienot komentāru