Dienas Bizness

 • 26 trešdiena,
  aprīlis

  Alīna, Sandris, Rūsiņš

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8493

  USD: 1.0891

Citas ziņas

Foto: Ieva Čīka/LETA

Veidos lidmašīnu pasažieru datu reģistru  7

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija otrdien, 10.janvārī, noslēdza darbu pie Gaisa kuģu pasažieru datu apstrādes likuma, ar kuru tiks izveidots lidmašīnu pasažieru datu reģistrs (PDR), informē Saeimas Preses dienests.

Likums nepieciešams, lai drošības iestādes varētu apstrādāt lidmašīnu pasažieru datus, veicot analīzi terorisma, smagu un sevišķi smagu noziegumu novēršanai un atklāšanai, kā arī valsts drošības apdraudējumu novēršanai.

Līdz ar jauniem teroristu uzbrukumiem par šāda regulējuma nepieciešamību vienojušās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, un tieši Latvijas prezidentūras laikā 2015.gada pirmajā pusē panākta vienošanās par šādas ES direktīvas ieviešanu.

Lidmašīnas pasažieru datu saņemšana ļaus drošības iestādēm atklāt personas, kuras līdz šim nebija drošības iestāžu uzraudzības lokā, bet ir iesaistītas noziegumu izdarīšanā, teikts likumprojekta anotācijā.

Likumprojekts paredz iekļaut pasažieru datus reģistrā, kuru pārraudzīs Drošības policija. Reģistrā tiks iekļauti dažādi dati par personu, galvenokārt informācija, ko cilvēks sniedz, pērkot lidmašīnas biļeti. Tāpat reģistrā būs redzamas, piemēram, pie izlidošanas pieejamās ziņas par pasažiera nododamo bagāžu un valsts robežas šķērsošanas vieta, caur kuru pasažieris ieceļos Latvijā.

Aviokompānijām būs pienākums ne agrāk kā 48 stundas un ne vēlāk kā 24 stundas pirms paredzētā izlidošanas laika, kā arī tūlīt pēc tam, kad vairs nav iespējama personu iekāpšana vai izkāpšana no lidmašīnas, nosūtīt datus automatizētai iekļaušanai PDR. Ārkārtas gadījumos, lai, piemēram, novērstu teroraktu, drošības iestādēm būs tiesības pieprasīt pasažieru datus arī agrāk.

Lai atklātu vai novērstu noziegumus, ar PDR datiem pēc tiesneša piekrišanas drīkstēs strādāt drošības iestādes, policisti, robežsargi, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, kā arī Finanšu un Muitas policijas pārvaldes. Gadījumos, kad būs jārīkojas nekavējoties, lai novērstu teroraktu vai reālu personas dzīvības apdraudējumu, datus varēs izsniegt bez tiesneša piekrišanas.

Tāpat informāciju par pasažieru datiem drīkstēs sniegt arī ārvalstu dienestiem noziegumu novēršanai.

Pasažieru datus apstrādās atbilstoši vispārējām fizisko personu datu aizsardzības prasībām. Valdībai būs jānosaka prasības datu nosūtīšanai un iekļaušanai reģistrā, paredz likumprojekts.

Drošības situācija pasaulē un Eiropā ir strauji mainījusies, tāpēc aizvien vairāk valstu saskata nepieciešamību pēc PDR, lai uzlabotu aviācijas drošības un robežkontroles pasākumus, kā arī novērstu teroristu nodarījumus, norāda likumprojekta autori. Tas var palīdzēt cīnīties ne tikai pret starptautisko terorismu, bet arī organizēto noziedzību, kas izmanto globalizācijas procesus un gaisa pārvadājumu infrastruktūru attīstību noziegumu izdarīšanai. To vidū ir gan narkotiku nelikumīga aprite, bērnu seksuāla izmantošana, cilvēku tirdzniecība, kā arī noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija.

Plānots, ka likums stāsies spēkā 3.aprīlī. Aviokompānijām pasažieru dati būs jāsāk iesniegt PDR ne vēlāk kā līdz šī gada 1.septembrim, šodien lēma komisijas deputāti.

Gaisa kuģu pasažieru datu apstrādes likums trešajā lasījumā vēl jāskata Saeimā.
 

Saistītie raksti

Komentāri

 • VVZ

  pirms 4 mēnešiem, 2017.01.10 14:39

  Dž. Orvels, "1984". Precīzi visu paredzējis, līdz pēdējai detaļai! Vai arī valdoņi šo futūristisko romānu izmanto kā rokasgrāmatu sabiedrības veidošanā. Lielajam Brālim visur jāiebāž savs deguns, un zem izkārtnes "cīņa ar terorismu" šņakarējas pa privāto telpu, naudas makiem un guļamistabām. Tas gan netraucē atļaut Eiropā ierasties miljoniem nelegālo imigrantu- bez kādas uzskaites un kontroles. Tāpēc pavisam noteikti var apgalvot, ka šīs aktivitātes zem citas izkārtnes ir tikai un vienīgi totalitārisms.

 • ;)

  pirms 4 mēnešiem, 2017.01.10 16:41

  +7 -2

  tagad skaidrs kāpēc tas viss pasaulē notiek - labs plāns ;) tā turpināt. domāju, ka izejot no mājas vispirms vajadzētu paprasīt atļauju -vai drīkst.

 • x

  pirms 4 mēnešiem, 2017.01.10 17:32

  +3 -1

  butu labak , ja likums statos speka 3 dienas ieprieks

 • McB

  pirms 3 mēnešiem, 2017.01.11 09:21

  +1 -1

  Parazīti tik izdomā jaunus budžeta izķērnāšanas veidus, bet debīlie vēlētāji ēd sūdus ar aizvien lielāku jaudu.

 • Ik

  pirms 3 mēnešiem, 2017.01.11 10:01

  +1 -0

  Terrorists ienāks ar kājām :)

 • Reo

  pirms 3 mēnešiem, 2017.01.11 11:30

  +1 -0

  Ui, kāda kļūda. Ejam atpakaļ padmiskajā 'neuzticamies nevienam' solī.

Reklāma