Dienas Bizness

 • 30 svētdiena,
  aprīlis

  Lilija, Liāna

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8447

  USD: 1.0930

Ekonomika

Foto: Sputnik/LETA

Valdība liek šķēršļus tranzītam  17

Uz nacionālās drošības riskiem baltītais valdības liegums Ventspils brīvostai piedalīties Nord Stream 2 projektā atstāj komersantus neziņā

«Valdības lēmumi ir saistoši visām fiziskajām un juridiskajām personām Latvijā,» skaidrojot Ministru kabineta lēmumu, Db.lv norādīja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra padomnieks Oskars Vizbulis. Jau vēstīts, ka, pamatojoties uz Aizsardzības un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju informatīvajiem ziņojumiem, kuros norādīti būtiski riski nacionālajai drošībai, kā arī ievērojot valsts drošības dienestu pārstāvju sniegtās rekomendācijas Ministru kabinets nolēma neatbalstīt nekādus pasākumus Latvijas teritorijā, kas saistīti ar projektu Nord Stream 2 un sekmē tā īstenošanu. Savukārt Ministru prezidenta biedram, ekonomikas ministram, satiksmes ministram, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram un finanšu ministrei valdība uzdeva nodrošināt, ka valdības ieceltie valsts pārstāvji Ventspils brīvostas valdē balso pret jebkādu brīvostas iesaistīšanos projekta īstenošanā.

Arī kāds cits par lēmuma būtību informētais Db.lv skaidroja, ka, ja valsts pārstāvji Ventspils brīvostā nobalsos «pret», nekas tamlīdzīgs nav iespējams, proti, arī komersanti nedrīkstēs projekta apkalpošanā iesaistīties.

Citās domās gan ir Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētājs Aivars Lembergs, un arī atsevišķi nozares eksperti, kuri pieļauj, ka tikmēr, kamēr nebūs brīvostas valdes lēmuma par liegumu šādu projektu īstenot, komersanti to var netraucēti darīt. Savukārt par lēmumu nekādi projektā neiesaistīties būtu jānobalso arī kādam no četriem Ventspils pašvaldības pārstāvjiem, kas diezin vai notiks. Viena termināļa, kurš projektā būtu ieinteresēts, pārstāvis norādīja, ka līgumi gan vēl nav noslēgti, un nav īstas skaidrības par valdības lēmuma būtību.

Tikmēr A. Lembergs Db.lv norāda, ka valdība brīvostai neko nevar aizliegt, un arī privātajiem termināļiem nevienam nekādas atļaujas prasīt nevajag. Problēma gan ir tāda, ka projektam būtu nepieciešami 16 ha liels kravu laukums cauruļu izvietošanai, kamēr ostā pieejami vien deviņi ha ar atbilstošu nestspēju. Projekta īstenotāji būtu gatavi septiņus ha lielu laukumu apmēram 14 milj. eiro vērtībā izbūvēt, un pēc tam brīvostai to uzdāvināt, bet valdības pārstāvju lēmums valdē pret to, šādu iespēju izslēgtu. Tagad gan jautājums ir, vai esošajiem termināļu laukumiem pietiekot Nord Stream 2 projekta vajadzībām. A. Lembergs arī uzsver, ka projektā piedalās citu ES valstu – Vācijas, Zviedrijas, Somijas ‒ ostas un uzņēmumi. Līdz ar to nav saprotama Latvijas izšķiršanās nostāties pret Vācijas kā NATO valsts enerģētiskās neatkarības interesēm. Viņaprāt, ieguvēji no Nord Stream 2 neīstenošanas būtu Baltkrievija, Ukraina un Polija, kam Latvijai, aizstāvot savas intereses, par nepiedalīšanos projektā vajadzētu prasīt kompensāciju 30 milj. eiro apmērā.

Krievijas valsts dabasgāzes koncerns Gazprom, Lielbritānijas un Nīderlandes grupa Shell, Austrijas OMV un Vācijas uzņēmumi Uniper un Wintershall 2015. gadā vienojās uzbūvēt jaunu gāzesvadu Nord Stream 2 Baltijas jūrā no Krievijas uz Vāciju, apejot Ukrainu, Poliju un Baltijas valstis, vēstīja LETA.
 

Komentāri

 • zzz

  pirms 9 dienām, 2017.04.21 17:57

  Arī sajuta, ka nauda smird.. Nez ko Lembis vakarā pa telefonu Kučinskim teiks?

 • ?

  pirms 9 dienām, 2017.04.21 17:58

  Par kādu tranzītu ir runa? Vai tad NordStream 2 ies caur Latviju? Man liekas valdība liek šķēršļus konkurējošam projektam, kas turklāt var kaitēt Austrumeiropas valstu (t.sk. Latvijas) drošībai un mazināt sviras sarunās ar Gazprom par adekvātas cenas gāzes piegādēm.

 • Zemu vērtēts komentārs. Parādīt...

  Gas

  pirms 9 dienām, 2017.04.21 18:14

  Ko var stumt muļķības?!
  Jums vispār ir poņa kam pieder Nordstreams?
  Rietumu investroi diezvai priecīgi par tādu letiņu gājienu! Un tad, kad runa ies par gāzes cenu, tad viņiem būs pie kājas, ko te čivina!

  • a

   pirms 9 dienām, 2017.04.21 18:31

   Neviena Baltijas juuras valsts neatbalsta sho projektu. Vaacijaa pasha veel notiek politiskas diskusijas, un loti iespeejams projekts tiks aptureets pie tam esoshais caurulvads nav ne tuvu 100% noslogots.. Taa kaa Latvijai jaaitur kopeeja poziicija ar saviem kaiminiem, un projekts pats varbuut nospraags dabiskaa naavee. Krievija to tik gaida, lai par paaris miljoniem sanaidojas Baltijas un Skandinaavijas valstis.

  • Modža -->a

   pirms 8 dienām, 2017.04.21 22:08

   Nu gan iebrauci auzās. Vācija ir un būs vislielākā ieguvēja no šī 6 miljardu projekta. Līdzīgu labumu, par kādu tagad ir runa Ventspils ostas sakarā, gūst divi objekti Somijā, viena osta Zviedrijā, tāpāt dāņu Bornholma, un nemaz nerunāsim par pašu Vāciju, tāpēc nestāsti muļķības, ka Baltijas jūras reģiona valstis šo projektu neatbalsta.
   Un vēl uzjautrina rakstā minētais arguments, ka vads apiet Baltiju. :)))) Tas apiet ne jau tāpēc, ka mūs kāds grib apdalīt, bet tāpēc, ka jūras maršruts ir īsāks un arī politiski stabilāks. Krievu spiegos? Varētu padomāt, ka viņi to tagad nedara, turklāt ne tikai pie mums, bet arī Berlīnē, Briselē, Londonā un Vašingtonā, un ķert kreņķi, ka kāds termināļa brigadieris varētu būt federālā drošības dienesta aģents ir kārtejoreiz uzjautrinoši.

  • a

   pirms 8 dienām, 2017.04.21 22:34

   +8 -7

   Parādi kaut vienu linku, kur rakstīts, ka Dānija, Zviedrija un Somija piedalās vai gūst labumu no šī projekta? Ventspilij piedāvātais ir graši, pie tam nav nekāda grantija, ka viss no solītā arī piepildītos. Krievijai pietiktu, ka Latvija politiski atbasltītu projektu un varētu pārējai Eiropai stāstīt, ka Baltijā nav vienotības. Eiropas komisija vēl var apturēt projektu, ja to atbalstītu mazāk par 2/3 dalībvalstu.

 • lembergs, krievijas spalvainā roka

  pirms 8 dienām, 2017.04.21 21:29

  lembergs ir īsts putinists un krievijas spalvainā roka.....

 • Zemu vērtēts komentārs. Parādīt...

  xx

  pirms 8 dienām, 2017.04.22 18:05

  +6 -9

  Valdība veic ekonomisko diversiju , kā izskatās . Nu jau pat sāks atklāti bremzēt biznesu . Kur tālāk ? Aizliegs strādāt un ēst ?

 • pensis

  pirms 8 dienām, 2017.04.22 19:19

  +4 -1

  Atļauja būtu Zviedru nodevība,viņi Gotlandes salā aizliedza.

 • Opa

  pirms 7 dienām, 2017.04.22 23:15

  Nord Stream 2 tacu ir riktigs Kremla projekts. Tur gan mums nav ko meklet.

 • Bambaks

  pirms 6 dienām, 2017.04.23 20:40

  Dažas dienas iepriekš skatījos ziņas, kā ASV atronautis kopā ar krievu kosmonautu krievu kosmosa kuģī dodas uz SKS (starptautisko kosmisko staciju), kura, cita starpā, pieder Krievijai. Redzēju arī vienu sižetu no Maskavas, un tur varēja redzēt vācu BMW, Audi un Porsche automašīnas. Secinājums ir viens- tirgošanās ar Krieviju un dažāda sadarbība notiek pilniem vaigiem, un nekādu reālo sankciju faktiski nav. Sankcijas ir tīri dekoratīvas, darbības imitācija. Šo imitāciju Latvijas valdība ir uztvērusi nopietni. Krievijai vajadzētu būt izolētai, būtu jābūt naftas, gāzes un visa kā cita tirdzniecības embargo, Krievijā nebūtu jābūt importa automašīnām, un augstajām Rietumu tehnoloģijām, bet nekāda embargo nav. Tāpēc domāju, ka nevajadzētu būt svētākiem par Pāvestu.

 • hmm

  pirms 6 dienām, 2017.04.24 08:56

  +6 -2

  Komentārus lasot var secināt, ka rietumu propoganda laba iedarbojās ;) zemni ēdīs, bet ar Krieviju nesadarbosies :) diezgan skumji izklausās!

 • hex

  pirms 6 dienām, 2017.04.24 09:22

  +2 -2

  Lieliski! Televīzijā politiķi runā, ka vajag mazināt "gāzes" atkarību, bet realitātē cenšas samazināt konkurenci. Ja jau mums darbojas brīovais tirgus, tad lai tie citi (lasi amerikāņi) piedāvā savu gāzi pēc konkurējošām cenām un Krievijai nebūs izdevīgi būvēt savu gāzes vadu uz Eiropu. Sasodītie mūsu amerikāņu pakalpiņi - darīs visu, ko saimnieks liek!

 • hmm

  pirms 6 dienām, 2017.04.24 10:46

  +3 -1

  Valdības rīciba tikai liecina, ka tā pati nevēlas veidot draudzīgas attiecības ar Krieviju, bet vēlas pildīt rietumu norādes! Es kā nodokļu maksātājs nemaksāju par to, lai valdības vīri atplestām mutēm izpilda rietumu pavēles un veic destruktīvas darbības tautsaimniecībai! Valdībai ir jāsaprot, ka Krievija vienmēr būs mūsu kaimiņš!

 • Ku

  pirms 6 dienām, 2017.04.24 15:32

  +1 -0

  cik žēl ka neprotu pelnīt, protam tikai sūdzēties par citiem, un raudāt ka nav eiro
  Mēs slīkstam vienā lielā parādu bedrē. Kad valdības ierēdņi sāks maksāt par to visu no savas kabatas, nevis no mūsu nodokļiem?

  • nauda

   pirms 6 dienām, 2017.04.24 16:37

   +0 -0

   No šī projekta iegūs tikai Lembis ar pietuvinātām personām, caur Panamas ofšoriem.
   Te nav runas par biznesu un naudu valsts budžetā, bet gan par drošību.

 • Jančuks

  pirms 6 dienām, 2017.04.24 18:02

  +1 -0

  Raksta autoriem varbūt būtu reāli jāuzraksta kādi ir ieguvumi un kādi ir riski, pretējā gadījumā tā ir tukša vāvuļošana. Cauruļu uzglabāšana būvniecības procesā vai reāla līdzdalība kā kapitāldaļu turētājam vai kapitāldaļas operatorā, uzglabāšanā vai kādā loģistikas procesā? Darījuma būtība nav skaidra itin nemaz.... Lai tas Oskars sākumā izstāsta, kur ir valstij vai ostas uzņēmējiem bizness, pretējā gadījumā - viņš maigi sakot 'mazliet blefo'. Tas, ka ķeizariņam ir funktieris - par to nav šaubu, varbūt kādreiz arī puslīdz tāds, kas var kādu ēriku ieripināt pilsētas kasē.

Reklāma