11 Latvijas slimnīcu ņemto valsts galvoto kredītu apmaksai līdz apmēram 2040.gadam ik gadu no valsts budžeta būtu nepieciešami 7-8 miljoni eiro, šodien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā norādīja Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāre Solvita Zvidriņa.

Viņa stāstīja, ka VM gribētu rosināt, lai slimnīcu kredītus nodala atsevišķā budžeta programmā, kā tas esot arī citās ministrijās. Šādi tiktu panākta līdzvērtīga attieksme starp nozarēm. Viņa stāstīja, ka, lai segtu 11 slimnīcu kopumā 200 miljonus eiro lielos kredītus, katru gadu valstij vajadzētu šim mērķim paredzēt 7-8 miljonus eiro.

Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Arvils Ašeradens (V) deputātiem gan norādīja, ka valdības rīcības plānā nav iestrādāta iecere, ka šos slimnīcu valsts galvotos aizdevumus varētu strukturizēt citādi nekā līdz šim. Viņš neredz citu iespēju, kā vien kredītus apmaksāt no VM budžeta.

Zvidriņa gan pieļāva - ja valsts tomēr turpmākajos gados nepiešķirs līdzekļus kredītu apmaksai, tad apmaksa varētu notikt uz pacientu rēķina. Varētu tikt palielinātas pacientu piemaksas, pagarinātas rindas vai noņemts kāds pakalpojums.

Zvidriņa norādīja, ka par līdzekļu atvēlēšanu slimnīcu kredītu dzēšanai VM pie valdības vērsīsies valsts budžeta projekta izstrādes procesā.

Kā liecina VM apkopotie dati, šogad 11 slimnīcām saviem aizdevējiem jāatmaksā 6,77 miljoni eiro, no kuriem 879 000 eiro ir procentu maksājumi. Nākamgad slimnīcām jau jāatmaksā 7,78 miljoni eiro, bet aiznākamgad - nedaudz vairāk kā astoņi miljoni eiro.

Līdz 2034.gadam slimnīcām kopā katru gadu jāatmaksā 7 līdz 8 miljoni eiro, bet, sākot ar 2035.gadu, slimnīcām kopā saviem aizdevējiem katru gadu jāatmaksā jau mazāk par septiņiem miljoniem eiro. No 2043.gada slimnīcām jāatmaksā vairs tikai 1,6 līdz 1,7 miljoni eiro. Pēdējais gads, kad aizdevējiem jāatmaksā aizņēmums, ir 2049.gads.

Jau ziņots, ka valsts kopš 2002.gada 11 Latvijas slimnīcām galvojusi aizdevumus par vairāk nekā 200 miljoniem eiro, no kuriem slimnīcām saviem aizdevējiem vai bankām vēl jāatdod vairāk nekā 182 miljoni eiro, liecina VM apkopotā informācija.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra