Ceturtdien Saeima pieņēma grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas paredz, ka, ņemto kredītu, kura vērtība ir vienāda vai lielāka par 100 minimālajām mēnešalgām (120Ls), kredīta ņēmējam būs jāpierāda savu ieņēmumu legalitāte. Likums stāsies spēkā šā gada 1.jūlijā.

Par grozījumiem balsoja 66 deputāti, atturējās 17, savukārt pret grozījumiem nebalsoja neviens.

Likuma grozījumi paredz, ka persona, kas nodarbojas ar patērētāja kreditēšanu:

1) pirms kredīta izsniegšanas patērētājam pieprasa Valsts ieņēmumu dienesta izziņu par patērētāja ienākumiem vai satura ziņā līdzvērtīgu citas valsts nodokļu administrācijas izziņu. Patērētājs ir tiesīgs iesniegt papildus citus dokumentus, kas var kalpot par pierādījumu patērētāja spējai pildīt līgumā noteiktās saistības;

2) pirms kredīta izsniegšanas patērētājam, dokumentējot veiktos pasākumus, izvērtē patērētāja spēju atmaksāt kredītu, ņemot vērā 1.punktā minētos dokumentus;

3) nodrošina visu ar kredīta izsniegšanu saistīto dokumentu glabāšanu vienu gadu pēc patērētāja kreditēšanas līgumā noteikto saistību izpildes.

Patērētājs kreditēšanas līgumā minēto pakalpojumu vai preci saņem tikai pēc sākotnējās iemaksas veikšanas. Tā nav mazāka par 10 procentiem no kreditēšanas līgumā minētās pakalpojuma vai preces cenas.

Augstākminētie noteikumi attiecināmi uz patērētāja kreditēšanas līgumu, kurā pakalpojuma vai preces cena ir vienāda vai lielāka par 100 minimālajām mēnešalgām.

Valsts ieņēmumu dienesta izsniedzamās izziņas par kredīta ņēmēja ienākumiem saturu, kā arī izziņas pieprasīšanas un izsniegšanas kārtību nosaka Ministru kabinets.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra