Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde šī gada novembra nogalē Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētajai prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai nosūtīja kriminālprocesu pret divām personām, kas organizēja nodokļu krāpniecību kāda apsardzes pakalpojumu sniedzēja uzņēmuma interesēs, informē VID.

Kriminālprocess nosūtīts kriminālvajāšanas uzsākšanai par izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā un par minēto noziedzīgo nodarījumu izdarīšanas atbalstīšanu.

Izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka kāda uzņēmuma, kas sniedz apsardzes pakalpojumus, amatpersona organizēja fiktīvu darījumu ķēdes ar nolūku izvairīties no nodokļu nomaksas. Savukārt kāda ar kravu pārvadājumiem saistīta uzņēmuma amatpersona sagatavoja un parakstīja viltotos sadarbības dokumentus, tādējādi atbalstot minētās noziedzīgās darbības.
Lai samazinātu valsts budžetā maksājamo pievienotās vērtības nodokli (PVN), reāli strādājošs apsardzes uzņēmums savās PVN atskaitēs iekļāva faktiski nenotikušu darījumu dokumentus ar fiktīviem uzņēmumiem par specifisku elektrības kabeļu iegādi un tālāku pārdošanu. Pirmstiesas izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka fiktīvajos grāmatvedības dokumentos norādītie elektrības kabeļi nekad nebija pastāvējuši. Tādējādi minētais apsardzes uzņēmums iepirka un pārdeva tukšu gaisu jeb reāli neesošas preces. Noziedzīgo darbību rezultātā apsardzes uzņēmums samazināja valsts budžetā maksājamos nodokļus, nodarot zaudējumus valsts budžetam vairāk nekā 760 tūkstošu eiro apmērā.

Fiktīvo darījumu ķēdi kopumā veidoja astoņi uzņēmumi, un fiktīvo uzņēmumu amatpersonas bija Kazahstānas, Uzbekistānas, Moldovas, Baltkrievijas un citu valstu pilsoņi. Lai mainītu finanšu līdzekļu izcelsmi, tika izmantoti Kiprā reģistrēti banku konti jeb ofšori. Tādēļ tiesiskās palīdzības lūgumu ietvaros VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētāji sadarbojās ar Lietuvas, Baltkrievijas, Krievijas, Moldovas, Uzbekistānas, Kazahstānas un Kipras tiesību aizsardzības iestādēm.

Lai atlīdzinātu valsts budžetam radītos zaudējumus, attiecībā uz minēto apsardzes uzņēmumu tika pieņemts lēmums uzsākt piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanas procesu juridiskai personai. Minētais kriminālprocess tika nosūtīts kriminālvajāšanas uzsākšanai saskaņā ar Krimināllikuma 218.panta 2.daļu un 20.panta 4.daļu. Abām personām, pret kurām lūgts uzsākt kriminālvajāšanu, noteikts ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra