Rīt, 25. novembrī, Latvijā un visā eirozonā apgrozībā nonāks jaunā Eiropas sērijas 20 eiro banknote, informē Eiropas Centrālā banka.

Monētai ir uzlabota pretviltošanas drošība un nedaudz mainīts dizains.

Tieši 20 eiro banknotes ir visizplatītākais nomināls Latvijā (to īpatsvars veido ap 29%; seko 50 eiro nomināla banknote ar 26% un 10 eiro nomināla banknote ar 25% īpatsvaru).

Iedzīvotājiem un uzņēmējiem būtiski zināt, ka jaunās 20 eiro banknotes apgrozībā nonāks pakāpeniski - ar komercbanku starpniecību nonākot pie veikaliem, citiem uzņēmumiem, privātpersonām. Pirmās sērijas 20 eiro banknotes, naudas aprites ciklā nonākot Latvijas Bankā, pakāpeniski tiks aizstātas ar Eiropas sērijas banknotēm. Līdz ar to uzņēmējiem un iedzīvotājiem nekur speciāli nav jādodas un nav jāmaina vienas banknotes pret otrām. Turklāt pirmās sērijas 20 eiro banknotes (tāpat kā iepriekšējā parauga 5 un 10 eiro banknotes) saglabās savu vērtību bez laika ierobežojuma.

Gatavošanās otrās sērijas 20 eiro banknošu laišanai apgrozībā ir pārdomāta un tika uzsākta vairāk nekā pirms gada. Tostarp veikti naudas apstrādes iekārtu testi, pārbaudīta programmatūra, īstenota uzņēmēju, profesionālo naudas lietotāju un iedzīvotāju informēšana. Ir veikti visi nepieciešamie priekšdarbi, lai jaunās banknotes ieviešana noritētu raiti gan finanšu sistēmai, gan uzņēmējiem, gan iedzīvotājiem.

Pirmā Eiropas sērijas banknote ar 5 eiro nominālu pie eiro zonas dalībvalstu iedzīvotājiem nonāca 2013. gada maijā, bet otrās sērijas 10 eiro banknote – 2014. gada septembrī.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra