Nebanku kredītdevēju tirgū parādījies jauns spēlētājs SIA Banknote, kas ieņem nišu, kas Latvijā līdz šim nav bijusi pārāk pazīstama, proti, kredītu izsniedz nevis pārskaitījuma veidā, bet izmaksā skaidrā naudā, piektdien raksta laikraksts Diena.

Banknote.lv mājaslapā kā viens no mudinājuma saukļiem izvēlēties šo kompāniju skan: «Jā, ja tev nepatīk, ka ātrie kredīti atspoguļojas bankas kontā».

Šāda informācijas slēpšanas politika radījusi zināmu apjukumu un liek jautāt, kāpēc kredītņēmējam varētu būt izdevīgi saņemt aizdevumu skaidrā naudā. Ir izskanējusi informācija par gadījumiem, kad pret personu vērsta parādu piedziņa, un tad kontā ieskaitītais ātrais kredīts vieglāk nonāk parādu piedzinēju rokās. Tāpat ir dzirdēts, ka bankas atsakās piešķirt hipotekāro kredītu, redzot, ka klients ir ņēmis ātro kredītu. Atsevišķās bankās ir jāpaiet vismaz pusgadam, lai klienta paņemto ātro kredītu neņemtu vērā.

Tiesa gan, DNB bankas ekonomists Pēteris Strautiņš šādam apgalvojam ne visai piekrīt. «Tīri teorētiski, ja cilvēks bieži aizņemas, lai atdotu citus kredītus, tas liecina par zināmu impulsivitāti lēmumu pieņemšanā. Tajā pašā laikā neuzskatu, ka nebanku kredītņēmējs automātiski hipotekāro kredītu nesaņems. Jautājums, ko viņi grib slēpt, un tas jau nav jautājums bankai,» saka Strautiņš. Ideja, ka tādas lietas būtu jāslēpj, viņam liekas absurda pašos pamatos. «Cilvēki neko neiegūs, no bankas kaut ko noslēpjot. Drīzāk ir jādalās informācijā, lai pēc tam nonāktu pie kopīga sprieduma, vai cilvēkam tiešām būtu jāuzņemas hipotekārā kredīta saistības,» viņš bilst.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) pārstāve Marija Makareviča norāda, ka šāda prakse ir jauna, tomēr pārkāpumu aicinājumā neesot. Iemesli gribēt saņemt naudu uz rokas var būt dažādi. «Jā, iespējams, atsevišķos gadījumos tādā veidā cilvēki grib izvairīties no kaut kādām saistībām, bet es to nevaru komentēt,» viņa piebilst.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC) nekādus pārkāpumus saistībā ar Banknote.lv nesaskata. Centra pārstāve Ilze Žunde atklāj, ka normatīvie akti patlaban neuzliek par pienākumu piešķirt kredītus tikai bezskaidrā naudā.
SIA Banknote valdes loceklis Agris Evertovskis Dienai uzsver, ka šādam pakalpojumam ir priekšrocības ne tikai attiecībā uz bankām, bet arī citiem nebanku kreditētājiem. Aizņemoties 250 eiro uz 36 mēnešiem, ik mēnesi būs jāmaksā 24,69 eiro.

Vairāk lasiet piektdienas, 10.jūlija, laikrakstā Diena!
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra