Šā gada pirmajos četros mēnešos, salīdzinot ar 2014. gada pirmajiem četriem mēnešiem, aktivitāte Baltijas uzņēmumu pirkšanas un pārdošanas darījumu (M&A) tirgū samazinājusies par 14%, liecina Prudentia M&A Folio apskata rezultāti.

Jau iepriekš tika prognozēts, ka ģeopolitiskās situācijas dēļ tirgus aktivitāte varētu kļūt rāmāka.

2015. gada pirmajos četros mēnešos kopumā Baltijā tika veikti 43 darījumi. Salīdzinot šī un iepriekšējā gada pirmos trīs mēnešus, darījumu skaita kritums sasniedza pat 25%, taču aprīlī noslēgto darījumu skaits ir atkal pieaudzis. Tirgus aktivitātes samazināšanās skaidrojama ar pašreizējās ģeopolitiskās situācijas ietekmi, kuru 2014. gadā pilnvērtīgi vēl nebija iespējams novērot.

Lielāko darījumu gada pirmajos mēnešos noslēgusi šveiciešu Partners Group Holding un dāņu Baltic Property Trust Asset Management, kas par 163 miljoniem eiro iegādājās lietuviešu BPT Optima portfeļa lielāko daļu. Darījums iekļauj septiņus pazīstamus biroja ēku un tirdzniecības centru īpašumus Tallinā, Rīgā, Viļņā, Kauņā un Klaipēdā. Šī ir lielākā pēckrīzes investīcija Baltijas nekustamo īpašumu sektorā.

Līdz ar aizvadīto gadu, kad Baltijas apdrošināšanas tirgū ienāca PZU, aktualizējies jautājums par šīs nozares izaicinājumiem un iespējamo attīstību. Zemās procentu likmes un stingrais regulējums negatīvi ietekmē uzņēmumu finanšu rādītājus, kas apgrūtina uzņēmumu spējas veikt investīcijas pakalpojumu tālākā digitalizācijā. Tiesa, vairums apdrošinātāju Latvijā ir starptautisku uzņēmumu filiāles, kuru resursi var tiem palīdzēt nebeidzamajā inovāciju sacīkstē.

Prognozējams, ka apdrošināšanas brokeru pakalpojumu izmantošana, kas tādējādi samazinātu apdrošināšanas uzņēmumu izmaksas un ieviestu Rietumeiropā eksistējošo nozares darbības modeli, kur daudzas apdrošināšanas kompānijas atsevišķās valstīs darbojas vienīgi kā risku apdrošinātāji.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra