Latvijā patlaban kopumā ir 200 tūkstoši reģistrētu uzņēmumu, no kuriem 100 tūkstoši iesniedz gada pārskatus, Swedbank rīkotajā preses konferencē stāstīja bankas valdes loceklis un Uzņēmumu apkalpošanas pārvaldes vadītājs Reinis Rubenis.

Ceturtdaļai no uzņēmumiem, kas iesniedz gada pārskatus, apgrozījums ir nulle, bet 50 tūkstošiem tas ir no 12 tūkstošiem līdz diviem miljoniem gadā. Ja no šiem uzņēmumiem atlasa tādus, kuriem ir pozitīvs pašu kapitāls, un var uzņemties pašrisku, paliek tikai puse – 25 tūkstoši uzņēmumu.

Šajā skaitā ietilpst uzņēmumi, kuri jau ir aizņēmušies vai arī kuru aizņemšanās kapacitāte ir 2000 eiro, kas ir viens kredītkartes kredīts, saka R. Rubenis. Ja atlasa šos uzņēmumus, paliek aptuveni 15 tūkstoši.

Tiesa gan, bankām saistoši ir tādi uzņēmumi, kuriem ir apgrozījums, pašrisks, pozitīva naudas plūsmas vai aizņemšanās kapacitāte.  Latvijā specifika ir tāda, ka tiek dibināti uzņēmumi ar viena eiro vai 2800 eiro pamatkapitālu, taču, ņemot vērā, ka uzņēmumi nav motivēti uzrādīt peļņu, tie ilgstoši uzrāda zaudējumus, līdz ar to reāli šo skaitu var koriģēt par 35-40% uz augšu.

Tādēļ kopumā var lēst, ka aptuveni 20 tūkstoši uzņēmumi bankā var aizņemties, uzsver R. Rubenis.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra