Lai vienkāršotu nelegālu ienākumu pierādīšanu, jāievieš nulles deklarācija un ar īpašiem nosacījumiem – amnestija par līdzšinējo izvairīšanos no nodokļu nomaksas.

Šādu uzskatu Latvijas komercbanku asociācija pauž jaunākajā makroekonomikas apskatā, runājot par iespēju cīnīties ar ēnu ekonomiku, kas, tiesa, vienlaikus jādara ar izmaiņām nodokļu politikā. Proti, nodokļu slogs ir ne tikai jāpārnes uz bāzi, no kuras grūtāk izvairīties, bet arī jāpārliecina godīgie nodokļu maksātāji, ka tas netiks darīts uz viņu rēķina. «Ir jāpanāk, lai nodokļus sāk maksāt tie, kas līdz šim tos apgājuši,» uzskata baņķieri.

 

Bankas arī uzskata par nepieciešamu palielināt Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) neapliekamo minimumu, samazināt IIN likmi un palielināt nekustamā īpašuma nodokli mājoklim (NĪN). Izmaiņas jāveic vienlaicīgi, tām jābūt pietiekoši straujām, lai ieguvumi no legalizācijas ir vērā ņemami.

 

Lai būtiski mazinātu izkropļojumus ekonomikā un motivētu nodokļu maksātājus, bankas uzskata par nepieciešamu valdībai piešķirt prioritāru statusu ēnu ekonomikas apkarošanas plānam un tā komunikācijai sabiedrībā, akcentējot gan motivācijas, gan sodāmības pasākumus.

 

Nodarbinātības veicināšanai, bankas aicina valdību piešķirt laikā skaidri terminētas un apjoma ziņā būtiskas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas atlaides uzņēmējiem, kas pieņem darbā ilgtermiņa bezdarbniekus. Tāpat bankas aicina šāds atlaides uzņēmējiem, kas dod jaunietim pirmo darbavietu. Pēc banku skaidrotā, jaunieši ir augstākā riska grupa – vecuma grupā 15-24 gadi 39% ir darba meklētāji.

 

LKA šim gadam kopumā prognozē iekšzemes kopprodukta samazinājumu par 2%, bet nākamgad pieaugumu par 3,7%. Cenas šogad vēl gada izteiksmē samazināsies par 1,9%, bet nākamgad tiek prognozēts cenu pieaugums par 0,8%.

 

Db jau vēstīja, ka nodokļu amnestija bija viens no finanšu ministrijas ieteiktajiem punktiem pelēkās ekonomikas apkarošanas plānā.

 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra