Latvijā līdz 2010.gada beigām varētu nepaspēt ieviest čipkaršu apkalpošanas termināļus, to savukārt paspēs izdarīt Lietuvā, kur procesi daudz organizētāki.

 Līdz 2010. gada beigām tirgotājiem Latvijā un Lietuvā jānomaina esošie POS termināļi, kas apkalpo kartes ar magnētiskām joslām, ar termināļiem, kas nodrošinās čipkaršu pieņemšanu, tādējādi nodrošinot lielāku maksājumu drošību. Salīdzinot situāciju abās Baltijas valstīs, elektronisko maksājumu risinājumu uzņēmums Point Transaction Systems secina, ka Lietuvā pāreja uz jauno standartu notiek veiksmīgāk un aktīvāk nekā pie mums un noslēgt šo procesu tur būs iespējams savlaicīgi – līdz 2011.gadam.

 

«Tam par iemeslu ir Lietuvas Banku asociācijas iniciatīva un stingras prasības tirgotāju apkalpojošām bankām pabeigt pāreju uz čipkaršu termināļiem tieši līdz 2010.gada 31.decembrim. Pateicoties tādai asociācijas uzraudzībai un tirgotāju pretimnākšanai, līdz gada beigām visi Lietuvas tirgotāji tiks nodrošināti ar nepieciešamajām ierīcēm un programmatūru,» skaidro Point vadītājs Baltijas valstīs Agris Štikāns.

 

Viņš secina, ka Latvijā šis process nenotiek tik organizēti kā gribētos. Lai gan šobrīd aptuveni 90% tirgotāju ir pārgājuši uz čipkaršu sistēmām, ir palikušas vairākas tirdzniecības vietas ar lielu apgrozījumu, kur termināļu nomaiņa gadu mijā var radīt noteiktas neērtības. «Tikai nesen tika sagatavotas lieliem tirgotājiem piemērotas kases un maksājumu pieņemšanas sistēmas, tāpēc prognozējam, ka lielākais darbs ir priekšā un gada nogale būs saspringta,» tā A. Štikāns, piebilstot, ka arī Latvijā šis process būs jānoslēdz, bet visdrīzāk tas varētu notikt tikai nākamā gada pirmajā ceturksnī.

 

Db jau ziņoja, ka līdz 2011. gadam vairākiem tirgotājiem, tostarp Rimi, beidzot jāievieš čipkaršu apkalpošanas termināļi. Līdz šā gada jūlijam visiem tirgotājiem sadarbībā ar tos apkalpojošām bankām bija jānomaina esošie POS termināļi, kas apkalpo tikai kartes ar magnētisko joslu, ar termināļiem, kas nodrošina viedkaršu jeb čipkaršu pieņemšanu, iepriekš skaidroja maksājumu sistēmas un bankomātu tīklu apkalpojošās kompānijas First Data izpilddirektore Zanda Brīvule-Jansone, pieļaujot, ka ir panākts termiņa pagarinājums līdz 2011. gadam, jo pretējā gadījumā starptautiskās maksājumu karšu kompānijas varētu attiecīgām bankām atņemt maksājumu karšu pieņemšanas licenci vai noteikt lielas soda naudas

 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra