Dienas Bizness

 • 29 trešdiena,
  marts

  Aldonis, Agija

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8646

  USD: 1.0859

Finanses

Kolāža: Iveta Puplovska

Latvijas banku īpašnieki - arābu šeihi un Krievijas miljardieri  14

Arābu šeihi, Amerikas, Krievijas, Eiropas un Skandināvijas miljardieri – tādi ir Latvijā strādājošo banku patiesie īpašnieki
.

Nafta, gāze, transports, loģistika, aktīvu pārvalde, pensijas, nekustamie īpašumi – tādi savukārt ir biežākie naudas izcelsmes avoti, liecina DB veiktā Latvijā strādājošo banku akcionāru izpēte. Arī vairāku valstu nodokļu maksātāji, jo daudzās bankās lielāko akcionāru vidū ir valstu valdības.

Apkopotā informācija par banku patiesajiem īpašniekiem izgaismo ne vien pasaules ekonomikās labi pazīstamu, bagātu ģimeņu vārdus, piemēram, SEB bankas vieni no būtiskiem līdzīpašniekiem Vallenbergi, bet ir arī interesantas kompāniju īpašuma formas, piemēram, triljonu ASV dolāru kompānija Vanguards pieder pašas fondiem, tātad šo fondu ieguldītājiem. Daudzu, sevišķi lielu banku akcijas tiek kotētas pasaules biržās, un tām bez lielākajiem akcionāriem ir daudzos, tūkstošos mērāms akcionāru skaits. 


Latvijā pēc aktīviem lielākās un klientiem bagātākās bankas Swedbank galējo īpašnieku – topošo un esošo Skandināvijas valstu pensionāru – kopējie aktīvi nebūt nav tie lielākie nedz pasaules, nedz Skandināvijas valstu līmenī. Lai arī mērāmi vairāk nekā 100 miljardu eiro apjomā, tomēr tie ir vairākas reizes mazāki, salīdzinot, piemēram, ar UniCredit Bank vai GE Money Bank galējo īpašnieku bagātību, kas tiek mērīta triljonos dolāru.

Vietējo bagātāko baņķieru bagātība, lai arī ievērojami piezemētāk – ap 100 miljonu latu apjomā, tomēr apsteidz vairāku Ukrainas banku īpašniekus. Piemēram, Latvijā pērn par bagātākajiem uzņēmējiem atzītie ABLV Bank līdzīpašnieki Oļegs Fiļs un Ernests Bernis bagātības ziņā apsteidz Trasta komercbankas lielos akcionārus no Ukrainas, kā ar Reģionālās investīciju bankas īpašniekus. Vienlaikus, saskaņā ar pētījumu, arī «visseklākās kabatas» ir vairāku Latvijas izcelsmes banku tiešajiem īpašniekiem. Tiesa, neviena no šīm bankām nav starp lielākajām nedz kredītu, nedz arī noguldījumu tirgū, nav sistēmiski svarīgu banku vidū. 


Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Jaunākās ziņas kategorijā

Iespējamā Krājbankas administratora izšķērdība ir vērtējama

FKTK ir tiesības iejaukties, ja kredītiestāžu administrators rīkojas izšķērdīgi vai tā atlīdzība pārsniedz likumā noteikto apmēru Publiskajā telpā no jauna uzvirmojušas aizdomas par administratora pieļauto iespējamo izšķērdību AS...

Reklāma