Lai gan kopējais uzņēmumu noskaņojums saglabājas negatīvs, šogad 1. ceturksnī piedzīvots lielākais uzņēmēju optimisma pieaugums kopš 2004.gada sākuma, liecina Parex Index pētījums.

Saskaņā ar uzņēmēju aptaujas datiem, kas tapuši sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS, rādītājs, kas atspoguļo Latvijas uzņēmēju viedokli par ekonomisko situāciju valstī, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, ir palielinājies par 10,63 punktiem, informē Parex banka

 

Dati liecina, ka šogad 1. ceturksnī būtiski audzis gan Parex Index tagadnes, gan nākotnes indekss - tagadnes indeksa, kas atspoguļo uzņēmēju vērtējumu pašreizējai situācijai vērtība ir 34,99 punkti (salīdzinot ar 2009. gada decembri, pieaudzis par 7,33 punktiem), bet nākotnes indeksa, kas atspoguļo prognozes tuvākajiem sešiem mēnešiem vērtība ir 52,29 punkti (salīdzinot ar 2009. gada decembri, pieaudzis par 13,93 punktiem), kas tādējādi tas pirmo reizi kopš 2008. gada marta pārsniedz 50 punktu robežu.

 

Pētījums liecina, ka šogad pesimisms visvairāk samazinājies uzņēmēju grupā, kas strādā tirdzniecības jomā, nedaudz mazāk – pakalpojumu un ražošanas sfērā strādājošo uzņēmēju grupā, bet vismazāk būvniecības jomā strādājošo uzņēmēju vidū. Salīdzinoši pesimistiskāki ir mikro uzņēmumu vadītāji, bet mazo, vidējo un lielo uzņēmēju vērtējumi ir līdzīgi. Indeksa vērtība visvairāk ir pieaugusi Vidzemes reģiona uzņēmumu grupā. 

 

Saskaņā ar aptaujas datiem trīs ceturtdaļas aptaujāto uzņēmēju norāda, ka pēdējā laikā veiktās izmaiņas Latvijas nodokļu sistēmā ir negatīvi ietekmējušas Latvijas uzņēmēju vēlmi godīgi maksāt visus nodokļus - 50% uzņēmēju atzina, ka tā ir ievērojami samazinājusies, bet 26%, ka nedaudz samazinājusies. Tikai 12% domā, ka tā nav mainījusies, bet 1% – ka palielinājusies. Ja valdība izšķirsies par turpmāku uzņēmējus skarošu nodokļu palielināšanu, 83% aptaujāto uzņēmēju ir atzinuši, ka tas vēl vairāk samazinās Latvijas uzņēmēju vēlmi godīgi maksāt visus nodokļus.

 

Latvijā pirmo lietišķās aktivitātes indeksu – Parex Index – 2004. gada sākumā izveidoja Parex banka sadarbībā ar SKDS. Parex Index tiek aprēķināts, apkopojot un izvērtējot 750 dažādu nozaru un lieluma Latvijas uzņēmumu vadītāju aptaujas rezultātus. Tas atspoguļo uzņēmēju viedokli un situācijas prognozes par ekonomisko aktivitāti valstī, attiecīgajā nozarē, kā arī dažādiem uzņēmuma darbības rādītājiem: rentabilitāti, apgrozījumu, finansiālo stāvokli, darbinieku skaitu, investīciju apjomu. Ja indekss ir virs 50, tas liecina par optimismu konkrētā jautājuma vērtējumā, savukārt, ja tas ir zem 50 punktu robežas, tad iespējams runāt par pesimismu.

 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra