Tāds pats liktenis kā Parex līzinga kompānijai Baltkrievijā varētu sagaidīt arī Parex meitasuzņēmumus Krievijā un Ukrainā.

Saeimas Pieprasījumu komisijas deputātiem to trešdien sacīja ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL). Saskaņā ar valdības apstiprināto bankas restrukturizācijas plānu un šīs kredītiestādes attīstības stratēģiju nākotnē tā nestrādās NVS valstu tirgos. Tādēļ arī Baltkrievijas līzinga kompānijas pārdošanas darījums bijis saskaņā ar stratēģiju, to akceptēja arī Eiropas Komisija un Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka, kas ir viens no Parex akcionāriem.

Parex vadītājs Nils Melngailis noliedz izskanējušo informāciju, ka pārdotais Baltkrievijas uzņēmums bijis pelnošs un par to saņemti tikai 100 USD.

Viņš skaidro, ka šī summa bijusi simboliska samaksa par uzņēmuma kapitālu, kas ir negatīvs. Bet naudu, ko Parex banka aizdevusi savam meitas uzņēmuma Baltkrievijā kreditēšanai, kredītiestāde cer atgūt pilnībā. Pašlaik saņemti 5,8 milj. USD, bet pārējā summa – 2,68 milj. USD – jāsamaksā līdz 2012. gadam, kad noslēgsies līzinga uzņēmuma pārņemšanas process.

Pērn Parex Baltkrievijas meitas uzņēmums cieta aptuveni 30 tūkst. Ls zaudējumus, bet šī gada pirmajā ceturksnī – 70 tūkst. Ls zaudējumus. Peļņu tas esot guvis tikai 2008. gada pirms valsts pārņēma Parex un tika apturēta aizdevumu izsniegšana.

Veiksmīga Baltkrievijas uzņēmuma darbība būtu iespējama tikai tad, ja mātes uzņēmums – Parex banka – turpinātu aizdot līdzekļus, lai tā turpinātu strādāt līzinga biznesā. Tomēr bankas mērķis ir veiksmīgi darboties Baltijas tirgū, tādēļ nolemts to nedarīt.

Pircēji tiek meklēti arī Parex līzinga uzņēmumam Krievijā, sacīja N.Melngailis. Savukārt Ukrainā strādājošais Parex meitas uzņēmums esot ļoti neliels, tādēļ tā pārdošana neesot steidzama.

Baltkrievijas uzņēmums Parex Lizing tika pārdots Rietumu bankai.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra