Swedbank Latvijā, Igaunijā un Lietuvā ievieš jaunu hipotekāro kredītu cenošanas modeli, atklājot kredītu likmes veidošanos

Banka uzskata, ka jaunā cenošanas loģika iezīmē svarīgu soli ceļā uz ilgtspējīga finansēšanas risinājuma izveidi ilgtermiņā, kā arī uzlabo likmes pārskatāmību un caurspīdību.

 

Līdz šim, runājot par mainīgo kredīti likmi, tika pamatā minētas divas sastāvdaļas – starpbanku likme (Rigibor, Euribor) un bankas pievienotā likme, kuru tostarp noteica pašas bankas resursu iegādes cena un klienta riska līmenis.

 

Tomēr šobrīd Swedbank nolēmusi, ka kopējo kredītu procentu likmi veidos gan starpbanku likme, ekonomiskās vides risks, kas tiek rēķināts izmantojot valstij atbilstošākā kredītreitinga obligāciju cenas pēdējos divos gados (pēc Moody’s novērtējuma) un kas svārstās kopā ar ekonomikas situāciju, kā arī klienta pievienotā likmes, ko nosaka izvērtējot klienta riska profilu un tiek fiksēta uz diviem gadiem.

 

Šī ir likmes daļa, ko klients var ietekmēt pats - ar maksājumu disciplīnu, kredītvēsturi un ienākumiem to palielinot vai samazinot. Bankas ieguvumi ir labāks piedāvājums klientam, solidāra ekonomiskās vides riska dalīšana un ilgtermiņa plānošanas stabilitāte.

 

«Tas ir atklātāks un ilgtspējīgāks likmes aprēķināšanas veids, kas skaidri iezīmē divus galvenos ieguvumus – pieejamību un caurspīdību. Pirmkārt, pēc jaunās cenas veidošanas loģikas šobrīd cena klientam ir zemāka, un tas nozīmē pieejamākus hipotekāros kredītus. Otrkārt – jaunajos hipotekārajos kredītos ir skaidrāk redzama tā likmes daļa, kuru var ietekmēt klients pats un banka, un tā daļa, kuru veido valsts un pasaules finanšu tirgi,» skaidro Swedbank Privātpersonu finansēšanas daļas vadītājs Dzintars Kalniņš.

 

Jauna cenošanas modeļa izveidi Swedbank Baltijas valstu biznesa attīstības pārvaldes vadība uzsāka pirms nepilna gada. Ekonomikas lejupslīžu laikā pieaugušie ekonomikas vides riski ietekmē likmes, tās palielinot. Ņemot vērā ekonomikas cikliskumu, bija nepieciešams tāds likmes veidošanas modelis, lai esošos ekonomikas vides riskus nevajadzētu attiecināt uz visu hipotekārā kredīta periodu. Rezultātā tika radīts jauns risinājums, lai padarītu hipotekāros kredītus pieejamākus.

Pēc Swedbank skaidrotā, pēc jaunās cenošanas loģikas veidotu hipotekāro kredītu cena šobrīd ir zemāka, jo pašreizējie ekonomiskās vides riski nav iekļauti hipotekārā kredīta cenā uz visu kredīta laiku, kas iepriekš padarīja kredītus dārgākus.

 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra