Pēc Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) aicinājuma Swedbank apņēmusies nepiemērot netaisnīgu līguma noteikumu par nekustamā īpašuma apdrošināšanas summu, informēja PTAC.

PTAC lietas izskatīšanas laikā konstatēja, ka, pamatojoties uz minēto līguma noteikumu, Swedbank mājaslapā ir publicējusi papildu noteikumu, kas sākotnēji paredzēja, ka minimālā apdrošinājuma summa nedrīkst būt mazāka par 750 latiem par vienu kvadrātmetru, savukārt vēlāk noteica minimālo atjaunošanas vērtību atkarībā no nekustamā īpašuma tipa, individuāli neizvērtējot katru situāciju atsevišķi.

Šāds noteikums radīja situācijas, kad apdrošinājuma summas kopējais apmērs ievērojami pārsniedz kopējo kredīta apmēru, tai skaitā, apdrošinātā objekta vērtību, tādējādi patērētājiem paaugstinot apdrošināšanas prēmiju maksājumus, skaidro PTAC. Piemēram, kāda patērētāja iesniegumā sniegta informācija, ka viņa kopējais kredīta apjoms ir 16 tūkstoši latu, ieķīlātā nekustamā īpašuma tirgus vērtība - 35 tūkstoši latu, savukārt AS Swedbank pieprasītā apdrošinājuma summa veidoja 146 tūkstošus latu.

PTAC secināja, ka minētais līguma noteikums ir uzskatāms par netaisnīgu un nostāda patērētāju neizdevīgā stāvoklī, jo nepieļauj situāciju, ka katrs gadījums tiek izvērtēts individuāli – atkarībā no konkrētā ieķīlātā nekustamā īpašuma un var radīt situācijas, kad noteikta neadekvāta nekustamā īpašuma atjaunošanas vērtība (tiek veikta virsapdrošināšana). Arī Finanšu un kapitāla tirgus komisija norādīja, ka šāda bankas prasība nav atbilstoša normatīvo aktu prasībām.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra