Brīvā tirdzniecība tuvojas

Finanses
2015. gada 1. jūnijs 09:55

Ar iebildumiem un labojumiem ES un ASV brīvās tirdzniecības līgums tomēr virzās uz priekšu, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Visai spraigā diskusijā Eiropas Parlamenta Starptautiskās tirdzniecības komiteja (INTA) ir apstiprinājusi rekomendācijas Eiropas Komisijas pārrunu vedējiem par Transatlantisko tirdzniecības un ieguldījumu partnerību (TTIP). «Par» bija 28 komitejas locekļi, «pret» – 13. Visa EP priekšā rekomendācijas tiks celtas plenārsesijas balsojumam nākamnedēļ, 10. jūnijā. DB novērojumi liecina, ka balsojumam jābūt pozitīvam, tomēr nebūt ne gludo EP diskusiju dēļ tas reizē ir arī signāls EK gan lielākai TTIP sarunu atklātībai, gan nepieciešamībai pēc izvērstas attieksmes tādā strīdīgā jautājumā kā investīciju aizsardzības mehānismi.

Vispār nevajag

Tieši TTIP sakarā paredzamās strīdu risināšanas procedūras starp ieguldītājiem un valsti (ISDS) bija iemesls, kāpēc gandrīz puse no EP pozīcijas izstrādē iesaistītajām komitejām – sešas no 14 ‒ deva negatīvu vērtējumu pašreizējam ES un ASV brīvās tirdzniecības līguma sarunu procesam. Šī ideja par tiesisku mehānismu, kas investoru attiecībās ar valstīm stāvēs pāri nacionālajām jurisdikcijām, paredzami būs karstākais kartupelis arī nākamās nedēļas EP diskutētāju un balsotāju mutēs.

Preses konferencē par INTA balsojumu ēnu ziņotājs no opozīcijā esošās kreiso un zaļo konfederācijas (GUE/NGL) Helmuts Šolcs skeptiķu nostāju summēja vārdos, ka «ISDS neizslēgšana no pašreizējā teksta, par ko balsojām šodien, ir liela kļūda», jo šādi ISDS problēma tiek atstumta nezināmā nākotnē, līdz tā atkal uzpeldēs jau gatavajā un praktiski nemaināmajā TTIP tekstā.

Galējais TTIP teksts gan būs jāapstiprina arī EP, tomēr ikviens, ar ko DB šai sakarā ir ticies vai sazinājies Briselē, uzskata, ka tā būs vien formalitāte, jo sarunu raundos salauzto šķēpu un panākto kompromisu dēļ spiediens līgumu pieņemt tādu, kāds tas ir, būs pārāk liels. Uz iespēju ISDS jautājumu TTIP neietvert vispār ir norādījuši gan EP deputāti, gan citi eksperti. Arguments ir, ka, piemēram, Īrijā šādu arbitrāžas institūtu aizliedz valsts konstitūcija, tomēr tā ir viens no u.c. investoru mīļākajiem galamērķiem.

Visu rakstu Brīvā tirdzniecība tuvojas lasiet 1. jūnija laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra