Jau pirms diviem gadiem Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vadība pieņēma lēmumu, ka nodokļu uzrēķins datortehnikas vairumtirgotājam Capital ir bez likumīga pamata un ir atceļams kā prettiesisks, tomēr lieta vēl joprojām nav izbeigta, aģentūrai LETA norāda uzņēmuma vadītājs Ivars Putniņš, komentējot informāciju, ka Capital interesēs veikta nodokļu krāpšana.

Viņš skaidro, ka acīmredzot runa esot par lietu, kura sākta jau 2011.gada augustā un it kā nesamaksāto nodokļu veidā radījusi valsts budžetam zaudējumus vairāk nekā 800 000 eiro apmērā. Kā skaidro Putniņš, viņam daudzi jautājumi šajā lietā ir neskaidri, jo par to uzzinājis, tikai skatoties TV3 ziņu raidījumu. Ar viņu neviens neesot sazinājies, un arī apsūdzība viņam neesot uzrādīta.

Interesanti, ka pēc uzņēmuma nesenas tikšanās ar VID ģenerāldirektori Ināru Pētersones kundzi, kuras laikā tika spriests par reversā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) ieviešanu, nekavējoties tika sākts Capital padziļinātais audits un atjaunota lieta par sen pagājušu taksācijas periodu, uzsver uzņēmuma vadītājs.

Kā norāda Putniņš, Capital vienmēr ir aktīvi cīnījies pret ēnu ekonomiku un uzskata, ka VID galvenā funkcija ir nodokļu iekasēšana, nevis uzrēķins. Tā, piemēram, uzņēmums vairāku gadu garumā veicis ēnu ekonomikas analīzi un pētījis interneta veikalu darbību, kā rezultātā rosinājis ieviest reverso PVN mobilajiem telefoniem un datortehnikai. Izmaiņas PVN normatīvajos aktos stāsies spēkā 2016.gada 1.aprīlī un plānots, ka ienesīs budžetā papildinājumu 40 miljonu eiro apmērā, norādīja Putniņš.
Capital valde notiekošo uztverot mierīgi un ar pilnu atbildību paziņo, ka, neskatoties ne uz ko, turpināšot pildīt savas saistības pret valsti, partneriem un klientiem.

Kā ziņots, Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētā prokuratūra sākusi kriminālvajāšanu par izvairīšanos no nodokļu nomaksas kāda sabiedrībā pazīstama datortehnikas tirdzniecības uzņēmuma interesēs.

Prokuratūras preses sekretāre Kristīne Sutugina aģentūrai LETA pastāstīja, ka jau 17.decembrī prokuratūra nolēmusi sākt kriminālvajāšanu pret trim personām pēc Krimināllikuma panta par izvairīšanos no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas, ja ar to nodarīti zaudējumi lielā apmērā. Pašreizējā likuma redakcijā par šādu pārkāpumu paredzēta brīvības atņemšana līdz četriem gadiem, piespiedu darbs vai naudas sods.

Prokuratūra vēl lems, vai sākt kriminālvajāšanu pret ceturto personu.

Tāpat prokuratūra vēl vērtē, vai kriminālvajāšanu sākt pēc Krimināllikuma panta par krāpšanu lielā apmērā, kā to lūdza Finanšu policijas pārvalde (FPP).

Prokuratūra neatklāj, kuru uzņēmumu pārstāvēja personas, pret kurām sākta kriminālvajāšana.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) 18.decembrī izplatītajā preses paziņojumā rakstīts, ka FPP decembrī Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētajai prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai nosūtīja kriminālprocesu pret četrām personām saskaņā ar Krimināllikuma pantu par krāpšanu lielā apmērā. Kā norādīja VID, personas organizēja un veica noziedzīgas darbības kāda sabiedrībā pazīstama uzņēmuma interesēs, kurš nodarbojas ar datortehnikas un programmatūras tirdzniecību, servisu un ražošanu.

TV3 vakar, atsaucoties uz neoficiālu informāciju, ziņoja, ka negodīgu shēmu ar nodokļu nemaksāšanu varētu būt piekopis datortehnikas vairumtirgotājs Capital.

VID paziņojumā teikts, ka minētā sabiedrībā pazīstamā uzņēmuma amatpersona darbojās organizētā personu grupā un izmantoja noziedzīgā grupējuma pakalpojumus ar nolūku veikt noziedzīgus nodarījumus valsts ieņēmumu jomā lielā apmērā.
Lai samazinātu valsts budžetā maksājamo pievienotās vērtības nodokļa (PVN) apmēru, uzņēmuma amatpersona izmantoja fiktīvu uzņēmumu darījumu ķēdes un radīja šķietamu priekšstatu, ka minētie darījumi izmantoti saimnieciskās darbības nodrošināšanai. Tā rezultātā ar viltu tika iegūtas tiesības veikt PVN priekšnodokļa atskaitīšanu par faktiski nenotikušiem darījumiem, un tādējādi nepamatoti tika samazināts valsts budžetā maksājamā nodokļa apmērs. Noziedzīgo darbību rezultātā minētais uzņēmums nodarīja zaudējumus valsts budžetam vairāk nekā 800 000 eiro apmērā.

FPP konstatēja, ka uzņēmumi, kas it kā piegādāja preces minētajam datortehnikas jomā strādājošajam uzņēmumam, patiesībā pārstāvēja citas darbības jomas un to rīcībā nebija grāmatvedības dokumentos uzrādīto preču.

Darījumu ķēdēs tika iesaistīti seši gan reāli strādājoši, gan fiktīvi uzņēmumi, kas pārstāvēja dažādas darbības jomas - datoru, to perifēro iekārtu un programmatūras vairumtirdzniecību, reklāmas aģentūru darbību, elektronisko ierīču, telekomunikāciju iekārtu un to daļu vairumtirdzniecību, atkritumu un lūžņu vairumtirdzniecību, metālu un metāla rūdu vairumtirdzniecību, mazumtirdzniecību pa pastu vai interneta veikalos, būvniecības nozari.

Izmeklēšanā likumsargi sadarbojās ar Čehijas, Lietuvas un Polijas tiesībaizsardzības iestādēm. Izmeklēšanas gaitā tika noskaidrots, ka ar nolūku mainīt finanšu līdzekļu un preču izcelsmi tika izmantoti Latvijā un Čehijā reģistrētu uzņēmumu konti ārvalstīs.

Lai atlīdzinātu valsts budžetam radītos zaudējumus, FPP pieņemts lēmums par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu juridiskai personai, un ir arestēti uzņēmuma īpašumā esošie transportlīdzekļi, kuru kopējā vērtība ir aptuveni 130 000 eiro.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra