Trīs lielākie uzņēmumi Baltijā pēc apgrozījuma rādītājiem ir Lietuvas pārstāvji, liecina starptautiskā kredītrisku apdrošinātāja Coface Baltijas uzņēmumu TOP 50 reitings. Igaunijai šogad lielākais topa jaunpienācēju skaits, bet Latvijas uzņēmumi uzrāda augstāko pieaugumu nodarbinātībā..

Coface Baltijas uzņēmumu TOP 50 šā gada rezultāti rāda, ka reģiona lielākās kompānijas piedzīvojušas kopējā apgrozījuma kritumu (-5,4%), salīdzinot ar uzrādīto 2% pieaugumu pērn. Coface to skaidro ar Krievijas, Baltijai nozīmīgā tirdzniecības partnera, ekonomikas pasliktināšanos un noteiktajiem embargo. Tas kavējis ekonomisko aktivitāti Baltijas reģionā 2014. gadā un attiecīgi turpinās negatīvi ietekmēt IKP izaugsmes tempus arī 2015. gadā

Lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma rādītājiem topa pirmajā trijniekā šogad saglabājas bez izmaiņām, goda pjedestālu ieņemot Lietuvas pārstāvjiem. Lai gan Orlen Lietuva AB aizvadīja izaicinājumiem pilnu gadu ar ievērojamiem zaudējumiem, tas saglabājis lielākā uzņēmuma statusu reģionā. Tāpat kā iepriekšējos gados tam saraksta augšgalā seko Vilniaus Prekyba UAB un Maxima Grupe UAB, abiem apliecinot stabilu izaugsmi.

Lietuva turpina būt reitinga līderos arī pēc uzņēmumu skaita ar kopā 28 uzņēmumiem, bet lielākais topa jaunpienācēju skaits ir Igaunijai. Igauņu kompānijām pērn veicies īpaši labi - astoņi no 11 uzņēmumiem uzrādījuši ieņēmumu pieaugumu, turklāt vidējā neto peļņa samazinājusies vien nedaudz, salīdzinot ar konkurentiem Lietuvā un Latvijā.

Latvija Baltijas lielāko uzņēmumu vidū demonstrē augstāko pieaugumu nodarbinātībā – par 5,6%. Kopumā lielākie Baltijas valstu uzņēmumi pērn darbam nolīguši teju 10 000 cilvēku (+4%). Topa pirmajā desmitniekā pirmo reizi nonācis Rimi Latvia AS, un ar kāpumu par piecām vietām uzņēmums noslēdz pirmo desmitnieku.

«Eksportam ir izšķiroša nozīme Baltijas valstu ekonomikā (Igaunijas un Lietuvas gadījumā tas pārsniedz 80% no IKP), taču galvenais IKP pieauguma veicinātājs šogad bijis mājsaimniecību patēriņš. Tam, savukārt, palīdzējusi bezdarba līmeņa sarukšana, algu apmēra pieaugums un atsevišķi īstenotie pasākumi, kas pozitīvi ietekmējuši privāto patēriņu, tostarp ienākuma nodokļa likmes samazināšana no 24% uz 23% Latvijā un minimālās algas paaugstināšana Lietuvā,» komentē Coface Latvija direktors Arnis Blūmfelds.

Kā pozitīva tendence Baltijas uzņēmumu ekonomiskajā aktivitātē iezīmējas arī eksporta galamērķu dažādošana, attīstot tirdzniecības saistes ar Skandināvijas valstīm. Visuzskatāmāk tas izdevies Igaunijai, kas plaši eksportē uz somu un zviedru tirgiem. Vienlaikus Coface eksperti lēš, ka visas trīs Baltijas valstis šogad sasniegs mērenus izaugsmes rādītājus jeb 2,9% Lietuvā, 2,5% Igaunijā un 2,3% Latvijā, kas būs zemāki nekā iepriekšējos gados uzrādītie.

Coface TOP 50 reitings veidots, balstoties uz reģiona lielāko uzņēmumu apgrozījuma rādītājiem 2014. gadā, topā neietverot finanšu pakalpojumu sniedzējus, tostarp, bankas un apdrošināšanas kompānijas.  Reitingā atspoguļoti arī firmu ieņēmumi, neto peļņa, darbinieku skaits un citi būtiskie indikatori.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra