Investīciju apjomi palielinās, bet vērtspapīru iegādi kā alternatīvu ieguldījumiem iedzīvotāji neizvēlas, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Kopējie ieguldītāju darījumu apmēri Latvijā 2014. gada otrajā pusgadā, salīdzinot ar pirmo pusgadu, pieauga akciju (+19%), strukturēto finanšu instrumentu (+58%), ieguldījumu fondu (+60%) un FOREX (+11%) tirgū, savukārt darījumi ar obligācijām (-6%) un atvasinātajiem instrumentiem (-45%) samazinājās, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) dati. Tomēr nekur netiek atšifrēti un pat par konfidenciālu informāciju nosaukti dati, kas rādītu, cik plaša ir neliela apjoma jeb faktiski cilvēku neprofesionāla iesaistīšanās vērtspapīru darījumos. Vienkārši sakot, kur un cik Latvijā iegulda «vienkāršais cilvēks».

Kāpjošais investīciju apjoms varētu radīt iespaidu, ka finanšu prasmes aug, un, neraugoties uz paaugstināta riska līmeni, arvien vairāk cilvēku zemo noguldījuma likmju vietā izvēlas izmēģināt tā saucamos jaunos finanšu instrumentus. Tomēr izmēģināšana un treidēšanas demo versiju lejuplāde acīmredzot turpat pamēģināšanas līmenī arī paliek. To izmantošana izrādās gana sarežģīta un tiek praktizēta niecīgos apmēros. Swedbank informācija liecina, ka akciju vai vērtspapīru tirdzniecību kā alternatīvu tradicionālajiem noguldījumiem Latvijā izvēlas 3%, bet ieguldījumus investīciju fondos – vien 1% visu krājēju.

Šajā gadījumā līdzīgi dāņu karikatūrista Herlufa Bidstrupa zināmajam reklāmistam, kurš, izveidojis lielisku alkohola reklāmu, devās uz krogu dziru nobaudīt (tā nebija dzerama), DB mēģināja saprast, kā realitātē notiek vērtspapīru pirkšana un pārdošana. Ērtības labad paliekam izvēlē pie SEB, jo tur jau bija atvērts noguldījuma konts. Turklāt SEB ieguldījumu fondu pārvaldes sabiedrības uzrāda labus rezultātus, un nesen laikraksts Global Finance SEB banku jau otro gadu pēc kārtas atzinis par labāko vērtspapīru turēšanas pakalpojumu sniedzēju Latvijā.

Vērtspapīru pirkšanas un pārdošanas darījuma gaitu skatīt galerijā augstāk!

Plašāk lasiet rakstā Izpratne par vērtspapīriem bērnu autiņos pirmdienas, 27. jūlija, laikrakstā Dienas Bizness (6.-7. lpp.)!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra