Lai gan 40% Saeimas deputātu pieder daļas uzņēmumos, kuri strādā arī ar peļņu, vien retais no biznesa gūst ienākumus, piektdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Tas secināms, pētot Saeimas deputātu deklarācijas un viņu sniegto informāciju Centrālajai vēlēšanu komisijai, kā arī Lursoft datus.

Tikai neliels skaits Saeimas deputāu (no tiem, par kuriem pieejami dati par gūtajiem ienākumiem) saņēmuši dividendes vai algu kompānijās, kuru kapitāldaļas viņiem pieder, liecina DB izpēte. Vai deputāti kaut kā atšķiras no citiem Latvijas iedzīvotājiem, kuriem pieder uzņēmumi, salīdzināt grūti, jo netiek pētīts, cik daudz kompāniju gūto peļņu izmaksā dividendēs īpašniekiem un cik to iegulda attīstībā, DB norāda Uzņēmumu reģistrā. Tomēr, vadoties pēc biržā kotēto uzņēmumu paziņojumiem un Latvijas pelnošāko uzņēmēju topiem, secināms, ka dividendēs tiek izmaksāti simtiem tūkstošu un pat miljonos eiro mērāmas summas.

Prieks par visiem deputātiem, kas nāk no biznesa vides, DB norāda Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerā (LTRK), kurā arī nav informācijas par to, vai uzņēmumu peļņa Latvijā biežāk tiek izmaksāta īpašniekiem vai ieguldīta biznesa attīstībā.

Šāda pieredze tiem ļauj kompetentāk iedziļināties un risināt jautājumus, kas būtiski biznesa videi un izpaliek situācijas, kad politiķi pieņem lēmumus, par kuru ietekmi uz uzņēmējdarbību viņiem nav izpratnes. Kā vienu no pozitīvajiem piemēriem šajā ziņā LTRK min bijušo vides un reģionālās attīstības ministru, Nacionālās apvienības Visu Latvijai - Tēvzemei un brīvībai/LNNK biedru Romānu Naudiņu, kuram pieder SIA Baltijas floristika, kuras finanšu situācija, kā izriet no Lursoft informācijas, uzlabojas – 2013. gads pabeigts ar 444,1 tūkst. eiro apgrozījumu un 33,4 tūkst. eiro peļņu. Viņš gadiem deklarē ienākumus, kas gūti šajā uzņēmumā, liecina DB izpētei, 2013. gadā – vairāk nekā 52,6 tūkst. eiro, lielākā daļa no šīs summas – 45,5 tūkst. eiro – ir aizdevuma atmaksa. Arī pirms tam viņš deklarējis gan šajā uzņēmumā saņemtas dividendes, gan aizdevumu atmaksu, kas, piemēram, 2012. gadā bija pat 67,3 tūkst. eiro liels. Izņēmums ir 2010. gads, kad, kā liecina deputāta amatpersonas deklarācija, SIA Baltijas floristika peļņa – 19 379 lati par 2009. gadu – ir atstāta uzņēmuma rīcībā ražošanas paplašināšanai un modernizācijai.

Kopumā deputātiem piederošo uzņēmumu saimnieciskā darbība ir visai dažāda – vieni gūst vērā ņemamu peļņu, citi slīgst zaudējumos un darbību izbeidz, liecina DB izpēte. Ar peļņu strādā ap 40% uzņēmumu, kuros kapitāldaļas pieder Saeimas deputātiem, liecina DB aplēses. Tās apmērs gan ir ļoti dažāds.

Visu rakstu Saeimas deputātu sekmes biznesā – svārstīgas lasiet piektdienas, 9. janvāra, laikrakstā Dienas Bizness (4.-5. lpp.)!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra